| Georgian2517 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare mai ciudata dar serioasa:
Ce as putea sa fac daca stau intr-o familie abuziva si vreau sa fug de acasa si nu am persoane apropiate la care sa stau?
Am ceva bani pusi deoparte dar nu cred ca pot sa ma mut in chirie de la mijlocul lunii...
Treaba e cam urgenta.

E vreun tip de ajutor pentu astfel de situatii?
Nu stiu ce sa fac.
Stau in Bucuresti, raspun la intrebari daca este nevoie de detalii...

Va rog sa ma ajutati cu o idee sau un sfat sau ceva...

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Pai iti cauti chirie pe ascuns, iei cheia de la proprietar si te muti fara sa anunti.

| AliGab a răspuns:

Iar in ceea ce priveste cardul, daca iti este luat, in drum spre chirie, poti opri pe la banca, unde il declari poerdut, il blochezi si iei altul. Simplu ca buna ziua

| LostForForever a răspuns:

Mutate la chirie gătește-ți un loc de munca și tine de bani puneți frumos deoparte nu bagă bani in pariuri și aparte și alte rahaturi

| Georgian2517 explică (pentru LostForForever):

Am un job. Ideea e ca nu pot sa ii anunt pe ai mei ca plec ca mi iau cardul cu bani. L au mai luat odata.
Trebuie sa plec brusc si sa nu ma mai intorc. Dar nu stiu unde ca in chirie nu te ia peste noapte din cate stiu? Sau ma insel?

| LostForForever a răspuns (pentru Georgian2517):

Nici eu nu știu dacă te ia nopatea sau ziua cauți și vorbstei cu proprietari și va înțelegeți vorbiti și ajungeți la o înțeleg când și unde va întâlniți eu când mi-am căutată cu chrie așa am face am vorbit și am stabilit unde și când ne întâlnim era de dimineața și m-am dus am văzut apartamentul cu 2 camere era convenabil chiria mică la început am plătit mult ca trebuie sa dau garanție și Chiria pe 2 luni dupa aia in fiecare luna plătesc 8 milioane numai chiria și restul ce vine apă și curent și întreținere Și asta este totul sunt mulțumit

| Mosotti a răspuns (pentru Georgian2517):

Pai scoate banii de pe card sa nu stie, si apoi pleci brusc! Nici nu mai trebuie sa-i anunti, ii anunti dupa aia ca te-ai mutat si o sa le zici si de ce! Ca sa le intre in capul ala sec.
Sa ia cardul...dar gol.

Ba da, in chirie poti sta de pe orice data, poate fi de pe 15 pe 15 luna de chirie, nu trebuie sa fie de la 1 ale lunii neaparat.
Ia banii, ia chirie si gata.
Dar trebuie sa muncesti, ca se termina banii de pe card si ce faci? Trebe sa ai si loc de munca cand pleci, altfel ce faci?