| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Intrebarea mea are urmatoarele date ale problemei :

- 39.000 euro
- 4 persoane [ 2 tinere / 2 in varsta ]
- 2 camere maxim la bugetul specificat sus
- 2 tineri vor in Bucuresti, 2 batrani vor la tara
- Habar nu am de domeniul imobiliar
- Stau cu chirie cu scopul de a gasi apartament / ne rupe la bani statul cu chirie
- Habar nu am ce e aia decomandat, semidecomandat etc. FIZIC. adica am cautat pe net, dar nu ma pricep.

Vreau un sfat. Unde gasesc un apartament locuibil si oarecum mobilat in Bucuresti la banii astia, fara sa ajung pe strazi sau sa locuiesc la N kilometri de oras? Unde sa caut, ce sa fac? Ma preseaza timpul si simt ca innebunesc daca nu gasesc o casa unde sa stau. Numai la asta ma gandesc si imi fac mii de griji zilnic. Am pierdut 2 joburi deja. Daca nu ma inteleg cu ai mei, la varsta mea, o sa ajung boschetar si nu vreau asta. Nu pot singur. De-aia caut ajutor/suport.

Dau funda, bere, ce vreti voi, doar ajutati-ma, va rog.

Răspuns Câştigător
| NakGeorge a răspuns:

Incearca sa te uiti pe imobiliare.ro. Verifica cat mai multe case, apartamente sau garsoniere ca sa te familiarizezi cu raportul calitate/pret, sa vezi zonele in care ai vrea sa iti cumperi si eventual poate gasesti ceva ce iti place. Dar tocmai ca sa ai cat mai multe exemple de preturi si case raportate la zonele ca sa fi pregatit sa nu te tepuiasca unu si altul.

Si cauta pe net "ce trebuie sa stii cand cumperi..." sau "la ce sa fi atent cand cumperi..." ca sa te documentezi tu personal. Tu esti singurul om care iti vrea tie personal tot binele. Daca iti vine un X sau un Y cu o oferta de casa, asta o face pentru ca are de castigat ceva de pe urma tranzactiei, pentru ca miroase banul.

Cand cumperi o casa faci un pas mare si implica multi bani. Cel mai bine este sa nu te grabesti si sa informezi atent

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea vad cum sa te ajutam.
imobiliare.ro pui filtre de nr de camere si pret si vezi ce gasesti.
Probabil la bugetul ala ai sanse prin Militari sa gasesti ceva cu 2 camere

| Sn4k3 a răspuns:

Scrie pe google: apartamente de inchiriat si iei site-urile la rand pana gasesti unul. Pe site-uri ai si filtre (cat sa coste, unde sa fie, cum sa fie etc).
https://imobiliarebacau.org/......deosebiti/

| Peridava a răspuns:

Decomandat, inseamna ca toate incaperile (camere, bucatarie, baie) au intrarea din hol. Un singur hol.
Semidecomandat, inseamna ca unele incaperi au intrare de pe hol, dar trebuie sa treci printr-o camera ca sa ajungi in alte incaperi. De obicei, se trece prin camera de zi ca sa ajungi in dormitor si baie.
In Bucuresti ai sa mai gasesti si cu intrarea de pe casa scarilor direct intr-o camera si de acolo in restul incaperilor. Cea mai urata varianta. Dar in lipsa de altceva, nu ai ce face.
La 39.000 € nici in tara nu prea gasesti nimic.
Nu uita, atunci cand cauti, sa mergi sa le vezi. Unii stiu sa-si laude marfa ascunzand defectele. Te duci, le vezi, te uiti si pe sus (daca nu inunda vecinii), te uiti si pe casa scarii (daca e murdara, vei avea probleme cu vecinii, cu gandacii, cu sobolanii), te uiti peste tot. Unii la telefon nu stiu sa spuna mare lucru si risti sa pierzi "o bijuterie" de apartament, poate si ieftin. De aia e bine sa le vizitezi pe toate care "iti fac cu ochiul".
Daca ai un serviciu stabil, cumpara-ti apartament cu credit de la Banca. Cu banii pe care ii ai, dai avansul si faci renovarile necesare. Nu te speria de Banca. S-ar putea ca rata sa fie mai mica decat chiria. Mergi si acolo si intreaba, cere sa-ti faca un calcul (aproximativ) al ratelor. Nu merge la maxim! Lasa-ti o rezerva. Vezi cum merge robor-ul, valuta.