| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu timiditatea, sau frica de a nu gresi, cand vreau sa vorbesc cu o fata mereu ma emotionez si din cauza emotilor renunt, iar cand vorbeste o fata cu mine e ok pana cand ar trebui sa mai deschid eu niste subiecte, iar atunci de frica sa nu zic ceva prostesc nu mai zic din cauza emotilor. Acesta problema poate nu pare asa grava dar a trecut timp si tot aceasi timiditate e ca acum 3 ani ( acum am 18)
Ce ar trebui sa fac sa pot vorbi deschis?

10 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E bine, dar ai ce sa-i spui sau trebuie sa vorbiti discutii, trebuie sa ai un subiect pe care sa-l stapanesti si s-o impresionezi.

| December a răspuns:

Pai poti sa-ti impui incet incet sa fi mai "barbat" in unele privinte. Dar pe de alta parte sunt multe fete carora le plac baietii timizi asa ca nu-ti fa griji. Ce-i al tau e pus deoparte.winking

| Fulbaster a răspuns:

Si eu am avut problema asta acum 4 ani, dar am cam 14 ani, deci am scapat de mic.
Fii atent, ca sa scapi de frica asta du-te la o fata (sa nu fie neaparat ceea de care iti place )si o intrebi daca vrea sa fie iubita ta, spui asta direct si fara emotii iar apoi vei scapa de frica asta, cel putin asa am facut eu.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Nu te ingrijorawinking
Daca asa esti tu asta e :*
Se zice ca acestor tipi de barbati le trebuie o femeie mai ambitioasa, care sper sa o gasesti :*

| OtipaOarecare a răspuns:

Nu esti singurul care este timidhappyDar observ ca esti mai mult asa in preajma unei fete.Nici la acest lucru nu esti singurullaughingEu cred ca ar trebui sa mai iesi, sa te mai distrezi cu prieteni, incearca sa comunici mai mult cu diferite persoane mai apropiate tie si asa, incetul cu incetul, vei putea vorbi si cu o fata pe care o placi sau ce stiu eu...Si in primul rand daca nu gasesti un subiect nu trebuie sa renunti, sa stii ca mai sunt si fete care adora tipii timizi, sunt asa...mai dulci; In al doilea rand fiecare persoana isi are perechea lui, sigur vei gasi pe cineva care sa ti se potriveascawinking Mult noroc

| Juiana a răspuns:

Pai fi mai relaxata si sa nu iti pese daca gresesti!

| JustM3JustABoy a răspuns:

Te pui in fata oglinzii iti dai doua palme apoi trebuie sa faci ceva care sa-ti dea incredere de ex imbraca-te cumva sau fa-ti freza altfel si du-te si spune-i fetei ce simti. Funda?

| mihaitare123456 a răspuns:

Ai putea sa te duci la un psihopedagog, el ar putea sa te ajute sa porti o discutie deschisa cu fetele. Sau prinde mai mult curaj, fa-ti un monolog, scrie pe ceva cam ce ar trebui sa zici si prinde curaj, nu are ce sa se intample. Timiditatea este un atu in cucerirea fetelor. Asa ca profita de chestia asta si incearca sa vb. Daca o sa spui prostii, pe unele fete le poate atrage chestia asta. Succes! Funda!