| thunder11 a întrebat:

Salutare, imi place de o fata foarte mult la liceu, mereu cand o vad incepe sa imi bata inima foarte tare si incep sa ma emotionez si sa ma pierd, si chiar daca nu sunt cu ea impreuna mereu incerc sa o protejez si sa ii iau apararea in unele situatii, ideea este ca cred dar nu sunt sigur ca si ea ma place pentru ca ii place sa petreaca timp cu mine si chiar pare vesela cand sta cu mine si vorbeste destul de des cu mine chiar daca eu sunt mai timid de fel, imi este frica sa vorbesc cu ea sa ii arat ca imi place de ea pentru ca imi e frica de reject si ca poate nu sunt suficient de bun pentru ea, aveti idee cum sa fac sa ii placa de mine mai mult?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Petrece timpul cu ea in continuare si distreaz-o cat mai mult. Arata-i ca o iubesti prin fapte, si restul va veni de la sine. Nu fi prea entuziasmat sau nu exagera cu emotiile in preajma ei. Ea trebuie sa te vada stapan pe tine si cu o fire puternica. Daca te emotionezi in preajma ei prea tare, nu prea o sa pari barbat pe langa ea. Ci doar un baiat de treaba timid. Si asta e un down side cand chiar iti place de fata aia.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"...imi e frica de reject si ca poate nu sunt suficient de bun pentru ea"

Cu mentalitatea asta iti tai singur toate sansele si pierzi intotdeauna.
Incearca, fiindca nu ai ce pierde, dar daca nu incerci s-ar putea sa regreti toata viata.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu sunt convinsa ca de fapt tu ai mult curaj, doar ca nu stii de el, fiind bine ascuns acolo inlauntrul tau.Te sfatuiesc sa iti iei inima in dinti si sa ii spui ca o placi. E posibil sa ai parte de o surpriza frumoasa, iar daca nu, e cat se poate de ok, deoarece sa fii respins de asemenea face parte din dezvoltarea ta personala.

Cand mai cresti vei fi pus in situatii asemanatoare, de exemplu sa fii respins in urma unui interviu pentru un loc de munca etc.Prin urmare nu trebuie sa fugi de aceste sentimente, ci sa le accepti, ulterior ele fiind mai usor de suportat.Cu cat fugi mai mult si ti-e teama, cu atat impactul va fi mai negativ la nivel psihologic si emotional.Stai linistit, te asigur ca majoritatea am experimentat fix la fel, face parte din farmecul adolescentei.Succes!

| thunder11 explică (pentru dullcat):

Mersi de raspuns!

| lizucappsc a răspuns:

Nu trebuie sa o faci sa te placa mai mult, totul vine de la sine. Daca e facuta sa fie iubita ta, o sa fie si fara sa depui astfel de eforturi. Din cate ai zis, eu zic ca te place? Succes