| Cristi2206 a întrebat:

Salut,

Am un prieten care e de varsta apropiata cu mine si a ajuns sa fie cel mai bun prieten al meu, dupa ce m-a ajutat si m-a sustinut moral cu ceva probleme de ale mele. M-a ajutat sa trec peste si pentru asta chiar il iubesc mult, devenid astfel cel mai bun prieten al meu.
De ceva timp il vad mai distant intreband despre asta mi-a raspuns ca nu e tocmai reciproc sentimentul acesta, a inteles de ce eu il vad cel mai bun prieten al meu, stie si e contient cat m-a ajutat si o sa ma ajute in continuare dar el ma vede ca pe un simplu prieten, la fel cum mai avem ceva prieteni comuni, la acelasi nivel.
Nu vreau sa rup aceasta prietenie, tin prea mult si nici el nu vrea, insa nu vad cum va fi o relatie intre un prieten si cel mai bun prieten. Ca prieten, unele chestii sunt limitate, timp petrecut impreuna, cat de dechis este cu tine, pe cand ca si ‘’cel mai bun prieten’’, totul e mult mai intens si iti doresti mai mult.
Stiu ca nu poti impune cuiva ceva si respect intimitatea. Nu vreau sa cred ca doar ma ajuta din mila din cauza problemelor mele, dar totusi imi spune ca e prietenul meu si ca tine la mine.
Va fi posibil sa fim in continuare prieteni, fara ca amandoi sa ne vedem cei mai buni prieteni? Cand cineva vrea mai mult si celalalt limiteaza, mai merge acea prietenie fara ca cineva sa sufere?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Cand cineva vrea mai mult si celalalt limiteaza, mai merge acea prietenie fara ca cineva sa sufere?"
Va merge cu siguranta. Pentru ca prietenia nu este ca sa te simti tu bine, ci intotdeauna pentru ca celalalt sa se simta bine.
In orice tip de relatie, cand cautam binele nostru este egoism si deja relatia se destrama.

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ajuta-l si tu mai mult, c-apoi o sa se apropie si el mai mult de tine.

| Syrten a răspuns:

Am avut și eu un,, cel mai bun prieten " care mi-a fost alături în diferite situații. dar s-a cam răcit această prietenie și nu regret. devenise o prietenie toxică și am decis să termin. Asta în cazul meu, oamenii sunt diferiți. Nu forța lucrurile, totul o să meargă de la sine și poate va fi bine pentru amândoi happy

| idkkkkkk a răspuns:

Spune i ce simti, poate intelege.