| robertpc162 a întrebat:

Salut. Voiam să vă cer sfatul in legătură cu prietenul meu. De ceva timp avem o prietenie toxică. De exemplu vorbește numai despre familia lui, se supără fără motiv pe mine și el nu vrea să vorbesc cu alții decât cu el. El e și distant fată de mine/mă sună rar. Nu mai vreau să fim prieteni dar nu știu cum să-i spun să nu se supere pe mine. Cum ar trebui să-i spun că vreau să închei prietenia cu el?

Răspuns Câştigător
| Helpmeout123345678 a răspuns:

Ii spui ceea ce simti si cum te afecteaza acțiunile lui. In funcție de răspunsul lui încerci sa i spui sincer in fata intențiile tale.

| robertpc162 explică (pentru Helpmeout123345678):

Mulțumesc de răspuns. Așa o să fac.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există prietenie, doar momente de prietenie. Iar dacă vrei sa ii dai lejer cu "pa", fără a-i zice în față, o poți face prin comportament. Pur și simplu te schimbi și tu, iar când te suna nu mai răspunzi sau "răspunzi când ai chef". Dacă te întreabă de ce nu ai răspuns ii zici ca nu ai avut chef de stat la discuții sau găsești tu un motiv. Începe și tu sa îl tratezi cum te tratează și el pe tine.

Și poate el este distant față de tine pentru că cel care greșește poți fi chiar tu. Poate ai pus prea mult preț pe acestă prietenie și mereu consideri că timpul trebuie să îl petreceți împreună. Poate pur și simplu ai devenit prea insistent și un om insistent face să enerveze unii oamenii, motiv pentru care ajunge să te evite. Prietenia nu înseamnă ca trebuie sa faceți totul împreună, este nevoie și de spațiul personal. Tu nu ai momente când simți nevoia să stai singur fără prezenta altor persoane în preajmă? Lasă-l și în treaba lui, nu trebuie să îi sufli mereu în ceafă.
Înainte să dai vina pe el, ar trebui să cauți problema și la tine.