| QkQ a întrebat:

NU VA SPERIATI DE CAT AM SCRIS, DAR VA ROG CITITI! Sunt nou si am nevoie de ajutor/sfaturi. Sa incepem. Acum aproximativ 6 luni am iesit intr-o seara la o plimbare cu un prieten de al meu. A luat-o si pe sora lui pe care o cunosteam doar din vedere; mai mergeam pe la el si era si ea acasa si intrand in vorba am aflat mai multe despre ea; mi-a placut si am inceput sa vorbim tot mai des. I-am spus intr-o zi ca simt ceva pentru ea, s-a rusinat dar in acelasi timp si mirata a zis ca si ea ma place; incetul cu incetul am intrebat-o in alta zi si daca nu vrea sa fim impreuna dar ea s-a uitat in pamant si mi-a spus ca ar vrea dar se teme ca o cearta parintii ei si de fratele ei ca o sa o toace la cap in fiecare zi; am inteles-o si i-am zis ca astept. Am tot vorbit despre noi 2 despre relatie si ea a zis ca ar vrea dar nu poate ii era si frica. pana intr-o zi cand s-a certat cu prietenii ei si cu parintii si era suparata am incercat sa o consolez dar nu reuseam sa fac nimic; dupa cateva zile eu aveam repetitii la o sceneta si nu am vorbit deloc in ziua respectiva; a doua zi mi-am cerut scuze ca nu am putut vorbi deloc, ea crezand initial ca nu o mai bag in seama, dar a trecut si peste 2 zile a inceput sa imi vorbeasca altfel, nu mai era ea, nu o mai recunosteam si avea la status :* lui X si cu mine nici macar un buna Am intrebat-o ce are si mai bine sa imi spuna ca nu mai tine la mine decat sa ma minta. Ne-am certat ea zicand ca statusurile erau pentru o fosta prietena de a ei pe care vroiam sa o faca geloasa cu un coleg de clasa, ca tine la mine Eu eram suparat pentru ca m-am certat cu toti prietenii mei, aveam probleme in familie si nu mai aveam pe nimeni aproape. Scriam in fiecare zi pe facebook stari negative, iar ea dupa 2 saptamani de tacere mi-a scris ca nu ma suporta sa ma vada in halul ala, ca isi cere scuze, ca nu poate sta fara sa imi spuna ceva, ca se gandeste la mine, ca ii pare foarte rau de ce s-a intamplat. I-am explicat ce am, m-am inteles pana cand a venit o zi sa mergem clasa ei cu clasa mea la un gratar; ea tot ma intreba daca merg si isi dorea chestia asta foarte mult. Eu nu eram sigur daca merg pentru ca mergeau si fostii mei prieteni cu care m-am certat din niste motive de rahat (deci la ei fara mine sau cu mine era tot la fel, ii durea undeva de mine) in acele momente vorbeam numai cu ea dar tot eram "certati". Intr-un final am acceptat sa merg, dar mergeam mai mult pentru ea. Am ajuns acolo dar ea se distra cu niste fete din clasa la mine deci nu prea era interesata de mine m-a prins in vreo 2-3 momente singur, eu eram suparat in ce hal am ajuns, m-a intrebat ce am, de ce sunt suparat, i-am raspuns ca am niste probleme, dar eu eram suparat pentru ca vroiam sa ma impac cu ea sa fim impreuna, nu i-am spus asta pana cand am ajuns acasa, am luat-o de mana si i-am spus ca am venit mai mult pentru ea, etc. I-au dat lacrimile si a spus ca-i pare rau pentru tot, ca trebuia sa stea cu mine dar nu am mai putut vorbi pentru ca a venit tatal ei sa o ia cu masina, am vorbit prin mesaje in acea seara si a zis ca-i pare rau pentru ca nu a mai fost de mult intr-o excursie/drumetie ca nu a lasat-o maicasa si ca a avut scandal din cauza unei fete familia ei tot legat de o excursi; a spus ca a profitat de ocazie. Am inteles-o si i-am zis pentru ultima oara "Crezi ca mai poate exista ceva intre noi 2?"... "Vorbim maine Ca sunt foarte obosita" ok. A trecut dar tot nu am vorbit despre asta Am 16 ani ea 15 cu familia ei ma inteleg destul de bine; Acum vreau si eu niste sfaturi de la voi, ce as putea sa fac? Sa continui sau sa o las balta? Cum sa-i zic ce sa-i zic? Va rog ajutati-ma chiar daca pare copilaresc/banal ceea ce am scris, dar pentru ea nu am simtit niciodata ce am simtit pentru alta am mai avut relatii dar cu ea e altfel Va rog ajutati-ma sad

Răspuns Câştigător
| Foreveraloone a răspuns:

Vorbeste cu ea si intreab-o daca mai exista altcineva de care-i place. Spune-i sa-ti dea un raspuns cat mai rapid pentru ca tu suferi din cauza nehtorarii ei. Puteti avea o relatie chiar daca la inceput parintii ei nu vor sti.Eu cred ca faza asta cu parintii este doar o scuza pentru a amana momentul luarii unei decizii. Daca tot nu reusesti sa faci nimic devin-o si tu mai indiferent:salut-o, raspunde-i scurt fara prea multe detalii, iar daca te place isi va da seama de asta si va dori sa discute cu tine.Parerea mea este ca tu arati ca esti prea atasat, iar ea stie ca poate sa-ti dea raspunsul oricand stiind ca tu vei accepta oricum.Nu o mai baga in seama pe mess, facebook si vorbeste cu ea mai mult fata in fatabig grin

| QkQ explică (pentru Foreveraloone):

Pai eu am incercat sa fiu indiferent in saptamanile alea de tacere, si ii vorbeam scurt... multumesc mult.

15 răspunsuri:
| IonutAxi a răspuns:

Am ametit cat am citit, WoW.

| QkQ explică (pentru IonutAxi):

Daca nu iti place nu mai citeste, eu am nevoie de ajutor manstraight face

| SweetDreams a răspuns:

Din cate am citit eu aici, fata despre care vorbesti este o persoana timida, nehotarata si nu stie ce vrea.
Dupa parerea mea, a tot amanat un raspuns din partea ei ori pentru ca nu vrea nimic si nu stie cum sa iti spuna, ori chiar nu stie ce vrea.
Incearca sa vorbesti serios cu ea, intreab-o daca are vreo sansa sa se inteleaga cu parintii ei si daca ea chiar isi doreste o relatie cu tine.
Lasa-i timp de gandire o zi sau doua si apoi vorbiti iar, cere-i un raspuns.
Daca continua sa amane inseamna ca nu vrea nimic serios.
Sper ca te-am ajutat, bafta happy

| QkQ explică (pentru SweetDreams):

Ea a zis ca e atasata de mine, dar nu vrea saa-mi arate lucrul acesta ca sa nu ma raneasca si mai tare...straight face De ce nu stiu, acum e cam nehotarata.

| SweetDreams a răspuns (pentru QkQ):

Atunci afla motivele adevarate care o impiedica sa fiti impreuna si incercati sa rezolvati amandoi aceste probleme.
Sau puteti sa tineti relatia ascunsa un timp, pana se rezolva totul.
Oricum, daca intr-adevar o iubesti si simti ca merita, lupta pentru ea. happy

| Georgyyyyyyy a răspuns (pentru QkQ):

Buna mai bine ca ti a zis ca nu vreti sa fiti impreuna si ca nu tine la tine deoarece tu puteai mult suflet si suferea..eu una te sfatuiesc sa o lasi totusi daca vezi ca tot ce faci pentru ea n ue nimic deoarece daca veti fi impreuna si ea nu te va iubi u vei suferi mult...cel putin daca fata e nehotarata inseamna ca ea nu vreas a fie cu tine si nu o poti forta incearca sa mai ai discutii cu ea dar n ucred ca vor fi sanse... daca vrei sa mai vb lasa-mi id-ul in privat si incerc sa te mai ajut

| kiddutsa01 a răspuns:

Wow. naspa situatia in care te aflii. in primul rand. daca te-ai certat cu prietenii tai inseamna ca ei nu iti erau prieteni!winking. iar in legatura cu fata. cred ca amana cam mult momentull... incearca sa o prinzi singura si sa ii spui ca tu vrei o relatie cu ea. parintii nu ar trebui sa stea intre voi 2. poate ca ii e frica de ei. dar na. macar sa fie fata lor fericitahee hee o sa treceti prin multe. dar daca tu crezi ca se merita incearca sa rezolvi oarecum treburile cu eawinking

| andutza23 a răspuns:

Eu cred ca ea nu prea ia in serios faptul ca tie iti place de ea si ca-ti doresti o relatie serioasa cu ea.motivul cu parinti si-l pune singura.eu cred ca daca iubesti cu adevarat treci peste toate in viata chiar daca nu e cea mai buna alegere la momentul acela.nu stiu ce sa zic despre ea ori e prea timida ori e prea indiferenta cu tine si nu stie de fapt ce vrea.eu cred ca ar fi mai bine daca nu ai mai vb o perioada cu ea. daca ea te iubeste, va veni singura la tine. sper ca te-am ajutat macar un pic si mult succes.

| miksipitik a răspuns:

Hei,nu faci nimic vorbind cu ea la telefon, voi 2 ar trebui sa aveti o discutie fata-n fata.dar ai grija sa alegi un loc relaxant unde sa nu va deranjeze nimeni cat timp voi 2 vb despre ce simtiti unul pentru altu... uita-te la ea cand vb cu tine chiar daca ea se uita in pamant stanga dreapta sau sus, fi atent la ea. spune-i ce simti si zi sa fie sincera.mai bine suferi acum putin decat mai tarziu.o sa doar mult mai tare atunci. iar colegi.nu ar trebui sa iti faci griji, azi va certati maine va impacati

| QkQ explică (pentru miksipitik):

Ei prietenii nu ma VOR! Cu ea... e cam nehotarata.

| cღrmen a răspuns:

Eu zic sa mai insisti putin poate pana la urma va accepta daca si ea tine la tine asa cum tii tu la ea...parerea meawinking,,,,,,, intreab'o ce simte pentru tine si sa iti spuna odata daca vrea sau nu sa aiba o relatie cu tine... sper ca te'am ajutat putinbig grin

| QkQ explică (pentru cღrmen):

Am sa incerc, multumesc.