| Valenziana a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu niste "probleme".
Cum as putea cunoaste multe persoane, sa fiu mai sociabila? Am prieteni dar sunt momente cand as vrea sa vorbesc mai mult si cu mai multe persoane dar nu sunt chiar asa "cunoscuta" si nici nu stiu cum sa abordez lumea. De ce exemplu il/o intreb "ce faci?", dar dupa ce mai zic? Pentru ca nu pot vorbi doar despre scoala sau profesori si etc, si nici nu prea sunt cu serialele cum sunt majoritatea sa pot vorbi despre ele. Nu vreau neaparat sa imi fie cei mai buni prieteni, dar nu stiu, as vrea sa vorbesc cu mai multe lume, insa am si o anumita retinere de a nu fi judecata. Ce pot face?
Si mai am o problema. Niste colege au zis niste chestii mai urate, mai mult despre colega mea de banca dar am fost si eu o data mentionata. Eu is genul care pune la suflet si chiar daca nu sunt eu principala lor "ura" ma simt prost atat pentru mine cat si pentru colega mea. Merita sa vorbesc cu ele, ma refer chiar si legat de scoala? Mama mea zice sa vorbesc dar atunci cand prind ocazia sa le dau subtil o replica dar. Eu nu sunt asa, eu ma simt prost mai ales ca sunt clasa a 9-a si as fi vrut sa fac o impresie buna si sa ma inteleg cu toti, plus ca unii s-au legat si de alti colegi cu care eu ma inteleg, uintr-un fel ma simt marginalizata si nu prea bine... Poate de aia si vreau mai multi prieteni...
Voi ce imi recomandati?
Scuzati daca este prea mult si va multumesc pentru raspunsuri! happy

2 răspunsuri:
| UnBroken2016 a răspuns:

NU te poti intelege mereu bine cu absolut toti din jurul tau. Mai ales ca esti foarte exagerat de ciudata cand vine vorba de oameni noi, trebuie sa iti dai seama ca, cunoscand mereu oameni noi vor fi multi cei care te vor barfi. De aia se zice 2 3 prieteni buni, nu 1000 si de rahat.

| DeathOfDreams a răspuns:

Aş vrea să încep spunându-ți că te înțeleg.
Să vrei să te implici mai mult şi să vrei să-ți petreci timpul cu persoane noi.

Ai putea să începi în lumea "virtuală" şi nu mă refer doar la persoane din alte oraşe, ci din acelaşi. Pe rețelele de socializare, aşa ți-e mult mai uşor şi cu vorbitul până te obişnuieşti cu acea persoană.
La începutul liceului, mă simțeam la fel. Voiam atât de mult să-mi fac prieteni noi.
În clasă, vreau să-ți spun că atât de mult contează lângă cine te afli. Atât lângă tine, cât şi în fața sau în spatele tău.
Sunt persoanele lânga care stai constant şi acest lucru te apropie de ele mai mult decât ți-ai putea imagina.
Încearcă să te apropii, să găseşti interesele comune şi să te foloseşti de ele.
După şcoală, propune cuiva să ieşiți la un suc sau ceva de genul.
Aveți un grup al clasei? Ai putea găsi mult mai uşor subiecte.
Fii mai sigură pe tine şi încearcă să intri mai mult "sub pielea" oamenilor, vorbind despre orice.
Poți lega prietenii atât de uşor.
Cu un coleg m-am împrietenit anul trecut când mergeam împreună la magazin. Anul ăsta eu şi un alt coleg suntem fani fideli aparatului de cafea şi doar noi mergem. Aparatul e cu un etaj mai sus şi în drum spre el, vorbeam mereu de muzică. Acum vorbim aproape în fiecate seară pe Facebook.
La fel şi dacă fumezi, deşi instinctul feminim țipă în mod negativ. Îți găseşti parteneri mult mai uşor.

Legat de colegele tale: mi se pare ok să vorbiți, ca şi colege dar când e vorba de ceva mai mult, de pildă, să ieşiți în afara şcolii sau să stați împreună mai mult decât ar trebui, spune pas.
Am o colegă de genul, care spune atâtea chestii pe la spate. Nu schimb cu ea mai mult decât două vorbe.
Învață să nu-ți pase de părerea celorlați.
Învață că atăta timp cât ai conştiință, cât îți ştii limitele şi aptitudiniile, părerea celorlați e egală cu zero.

Un alt lucru ce l-am învățat în primul an de liceu e că nu poți mulțumi pe toți. Mereu vor fi persoane care te plac şi cele care nu. Important e să-i selectezi şi să-ți petreci timpul, evident, cu cei care te plac.
Dacă încerci să faci pe toată lumea să te placă, n-o să te alegi niciodată cu nimic.
Îți urez succes.