| DirviziuQ a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu un sfat
Nu prea mai stiu ce subiecte sa abordez cu prietenii. De fapt, nu prea stiu despre ce sa discut in general. Cum sa schimb asta? Si de asemenea, acum as putea sa imi fac prieteni noi? Sunt cateva persoane cu care am inceput sa ma inteleg insa nu stiu cum sa duc "relatia" mai departe. Dar sunt detalii prea lungi ca sa le scriu aici si nu cred ca are rost.
Va multumesc pentru ajutor. O zi frumoasa happy

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Subiecte de interes comun sau afla ce le place sa faca. Dar ca sa iti faci prieteni e bine să fii grabnic la ascultare, încet la vorbire. Mai mult asculta, decât să vorbești.

| Caro34 a răspuns:

Subiectele pot fi diverse: muzica, filme, carti, schimbările climatice, vacantele etc. etc. Nu trebuie sa filosofesti cu nimeni, ci discutii de bun simt fiindcă cine te place, ajunge sa te înțeleagă și sa te accepte asa cum esti. Nu toti avem "lipici la oameni", dar e ceva normal! Tu te prea complexezi! Fii natural, ai rabdare cu tine, citește mai mult, ieși si plimba-te, fii deschis si incetul cu încetul vei reusi. Prietenii adevărați ii poti numara pe degetele de la o mână, restul sunt amici. Eu cred ca tu esti putin timid - stai de vorba mai des cu tine in oglinda; asa vei prinde curaj! Numai bine!

| NRazvan a răspuns:

Prieteni noi iti poti face prin intermediul cuiva care este in grupul tau de prieteni si mai are inca un grup de prieteni pe care nu-i cunosti. Iesi odata, de doua ori cu ei pe afara, ei daca o sa te placa o sa-ti dai seama si uite asa iti faci prieteni noi. "Cum sa facem bani?" Este un subiect foarte discutat.

| DirviziuQ explică (pentru NRazvan):

Uite de exemplu pot spune ca m-am imprietenit intr-un fel cu cateva persoane din grupul unui prieten de-al meu, dar desi vorbim si ne intelegem cand ne vedem n-am ajuns niciodata sa comunicam "mai departe", adica la telefon, pe retele sociale, sau sa iesim undeva, nu doar sa ne vedem accidental. Ce ar trebui sa fac?

| NRazvan a răspuns (pentru DirviziuQ):

Trebuie sa se creeze o legatura intre tine si ceilalti oameni. Nu ii poti forta sa-ti fie prieteni pentru ca asa cum tu ai dreptul sa-ti alegi prietenii si restul lumii are acelasi drept. Lasa oamenii sa te cunoasca asa cum esti cu adevarat, nu incerca sa joci teatru in fata lor sau sa fii altcineva deoarece cu timpul ei se vor prinde de chestia asta. Este destul de comlicat cu prietenii( mai mult amicii, prietenii ii poti numara pe degetele de la o mana de-alungul intregii vieti)

| DirviziuQ explică (pentru NRazvan):

Dar nu joc teatru si nici nu ii fortez laughing spun doar ca desi pare ca ne intelegem niciodata nu am reusit sa trec mai departe si sa iesim, de exemplu. Crezi ca daca le-as cere nr de tel si le-as propune sa iesim ar fi ciudat?

| NRazvan a răspuns (pentru DirviziuQ):

Nu ar fi ciudat, interactioneaza cu ei, imprieteniti.va pe Facebook si zi.le ca ar fi frumos sa mai iesiti din cand in cand iar daca unu din ei zice ca da, de ce nu faceti schimb de numere de telefon iar cand o sa te cheme pe afara poate o sa cunosti si mai multe persoane.

| Mihai1800 a răspuns:

Depinde de tine si de acele persoane, trebuie sa gasiti un subiect care va place la amandoi, poti incepe de la ceva general muzica, filme, seriale etc stii si tu asa poti afla ce va place la amandoi sa faceti si daca va intelegeti bine, mai poti si printr-un prieten saaaauuuu cu persoane cu care nu ai mai vb pana acum sa te bagi usor in seama cu ele si vedeti poate va intelegeti.Eu iti urez succes si sper sa-ti faci niste prieteni adevarati

| DirviziuQ explică (pentru Mihai1800):

Problema e ca dupa ce abordez acele subiecte nu stiu despre ce esa mai vorbesc cu ei. Si mi-e cam rusine sa intru in vorba cu persoana noi si sa aflu chestii despre ele fiindca nu vreau sa par o obsedata laughing
Multumesc pentru urare happy

| Mihai1800 a răspuns:

Hai ca poate o scurtam fii tu insati si cine sa te vrea ca prieten te accepta asa cum esti si cine nu te vrea nu, nu-ti fie teama sa vorbesti incepe sa-i cunosti si lasa-i si pe ei sa te cunoasca si asa usor usor daca e ceva se formeaza prietenii, prietenii te accepta cum esti indiferent daca vorbesti sau nu deoarece atunci cand ai un prieten cu ei cred ca reusesti sa vorbesti ceva, nu stiu cum e la tine dar incearca asa daca poti, considerai pe toti prieteni la inceput si vorbeste natural cu ei si vezi ce iese, eu asa fac si am reusit sa-mi fac cativa prieteni foarte buni