| Fg2703mm a întrebat:

Salut, aș dori un sfat din partea voastră, vreau sa ma întorc în România, sa o fac?
Inainte de toate să vă spun câte ceva:
Am 22 de ani, lucrez in străinătate de 3 ani, mai exact in Franța, de un an jumătate am o relație, bineînțeles că la distanță, iubita mea este la facultate, sunt mai mult decât satisfăcut de nivelul financiar pe care il am aici. De cateva luni iubita mea imi propune să mă întorc în România, definitiv, să stau cu ea.
Adevărul e ca m-am săturat să fiu la distanta de ea tot timpul și să ne vedem doar 5/6 saptamani pe an, m-am săturat să fiu departe de prietenii mei, de familie, de tara mea, cea in care m-am nascut, am crescut timp de 19 ani, cea de la care am invatat sa fiu om, dar mai ales să fiu departe de ceea ce iubesc. Tot de ceva vreme a inceput sa mi se acrească de străini, să îi vezi cum se uita la tine ca la un hoț, ca la un gunoi, chiar dacă tu muncești și esti cinstit, să vii seara acasă și să nu ai pe cine lua in brațe, să nu ai cu cine iesi la o plimbare, cu cine merge la o bere ca intre băieți, sau sa nu te regăsești printre oameni și în locurile astea. Este adevarat ca chiar dacă as veni in România tot as fi departe de familia mea, mama lucrand in Italia, tata aici cu mine de aproape un an si fratele meu fiind acasa, iar eu daca ma întorc voi sta cu iubita mea la Cluj deci tot nu i-aș vedea prea des, dar macar voi putea fi langa ea, cu ea, macar voi putea fi în țară mea. Intrebarea e, să mă întorc definitiv în România, să las un salariu de 1500 de euro pentru unul de 2000 de lei(in cel mai bun caz), merită să mă întorc, să o iau pe un nou drum alături de ceea ce iubesc? Vreau să fac lucrurile astea, vreau sa vin, dar imi e putin frica, iar frica asta generează și puțină indecizie. Va rog un sfat sincer, multumesc.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca da, pana la urma conteaza cum te simti tu, degeaba alergi dupa bani cand nu ai ce fericire sa cumperi acolo cu ei. Iti pierzi timpul fugind dupa bani pana realizezi ca nu o sa ai ce face cu ei. Ar mai fi o varianta sa termine ea facultatea si sa vina ea la tine, ar fi un trai bun pentru amandoi si ati fi si impreuna. In plus in ceea ce o priveste nu stii daca relatia chiar va merge si e pacat sa renunti la un loc bun si tatal tau pentru o perioada d stat in cluj.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Dar pana la urma conteaza sa te simti tu fericit si implinit asa ca daca tu crezi ca asa o sa fii fericit, du-te la ea, gandeste-te bine care varianta te-ar face fericit ca conteaza mai mult asta decat banii, bani faci cam pe oriunde.

| Cosmin86 a răspuns:

In ce domeniu lucrezi? Daca esti in IT poti castiga la noi in tara dublu fata de cat castigi in franta (un senior cu 7-8 ani de experienta are aproape 3000 de euro).

| T0T a răspuns:

Banii sau iubirea? Tu ar trebui să știi mai bine. Oamenii sunt diferiți și au priorități diferite. Eu tind să cred că optezi pentru prima că altfel nu ai fi plecat deloc de lângă iubita ta. Însă te simți vinovat din cauza asta. Nu prea e cazul, oamenii sunt așa cum sunt, nu au de ce să se schimbe doar din cauza unui sentiment de vinovăție. Fă alegerile care te definesc.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu stiu calitatea prietenilor tai si nici pe cea a prietenei tale.
Nu stiu nici cum ar putea sa decurga situatia.

Alege o varianta pe care crezi tu ca o sa o regreti daca nu ai sa mergi pe ea.
Asuma-ti tu raspunderea.

Mi se pare de prost gust sa iti zic eu ce e mai bine pentru tine.
O seara buna!

| CarolineF a răspuns:

Ar mai fii varianta să termine ea facultatea si să vină ea în Franța, să-și găsească de lucru acolo.
Acum, nu știu cât de serioasă e relația voastră. Eu zic că persoana iubită e mult mai importantă decât banii. Până la urmă ce faci cu atâția bani dacă nu ai cu cine să-i împarți? Dacă tu crezi că o iubești cu adevărat și ea te iubește și vedeți un viitor împreună, familie etc eu zic că merită să mergi în Romania.