| BlueDark a întrebat:

Astazi eram la serviciu si am observat ceva ciudat la directorul meu. Noi avem o relatie foarte cordiala, bazata pe respect reciproc si cooperare.Nu imi amintesc sa-l fi iritat cu ceva sau sa fi gresit.Cu toate acestea, a inceput sa nu imi mai raspunda la saluturi cand ne intalnim.Brusc.S-a intamplat de vreo 3 ori la rand in decursul a 2 zile, deci nu cred ca nu m-a vazut.Se intampla ori sa aiba capul plecat,in timp ce se strecoara printr-un grup de oameni,ori sa priveasca fix in fata, ca si cum as fi invizibil.Ma gandesc de ce are asemenea comportament... Oare sa fie chiar atat de afundat in propriile ganduri incat sa nu observe cand il salut? Vorbesc destul de tare, cred si eu...Si chiar daca nu m-ar auzi, tot ne-am saluta din priviri.Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cine stie ce e, dar salutul e o forma de respect, de aceea tu continua sa il saluti. Asa arati ca te respecti pe tine, dar si pe cei din jur. Aplica principiu tot ce vreti sa va facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate are probleme de sanatate sau in familie dar chiar si asa politicos este sa raspundă la salut, il poti intreba cand e mai calm te duci la el in birou si il poti intreba dar daca are probleme personale c am greu o sa discute cu tine despre situatia de acasă.

| BlueDark explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau sa il intreb, sa ma bag in viata personala a omului.

| Freya1 a răspuns:

Are si el problemele si gansurile lui e normal ca de aceia e sef si conduce o firma.
Nu stiu daca nu ai nici o treaba mai apropiata cu el de ce iti pasa atat de tare tu iti vezi de munca el iti da bani ca te saluta sau nu ar trebui sa iti fie perfect perpendicular

| BlueDark explică (pentru Freya1):

Suntem ca prietenii, de asta.

| Freya1 a răspuns (pentru BlueDark):

Ai spus ca va respectati ca si sef si subaltern si atunci nu va veni el la tine sa iti de-a explicati in legatura cu problemele pe care le are. Daca tot simti nevoia a sti intreaba-l daca nu salutal in continuare si daca iti raspunde bine daca nu nu

| BlueDark explică (pentru Freya1):

E o relatie de cordialitate, adica o prietenie mai formala.Lucrez de ceva ani aici(cred ca sunt vreo 8).

| Bondarel99 a răspuns:

Ori are problemele lui si e foarte preocupat de asta incat nu prea il mai intereseaza ce se intampla in jurul lui ori te-a barfit vreun coleg la el si de asta te ignora, au mai fost cazuri...

| BlueDark explică (pentru Bondarel99):

L-am vazut vorbind cu cineva care nu ma prea tolereaza, dar nu vad de ce sa ma barfeasca.Nu ar avea niciun avantaj.Mai sti...

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlueDark):

Urmareste-l si daca doar cu tine face asa, atunci e clar...

| BlueDark explică (pentru Bondarel99):

Nu stiu ce sa zic...Incerc

| BlueDark explică:

Precizez ca este o diferenta mare de varsta. Dumnealui este cu mult mai invarsta...Dar cu toate astea a fost mereu prietenos cu mine, ca un tata.Nu a adoptat niciodata o atitudine dominanta, ca sa imi arate ca e superior.De asta ma ingrijoreaza acest conportament.Asa cum spuneam, sper ca doar nu m-a observat.

| Ben00 a răspuns:

Tu iti faci datoria. Mai mult nu te preocupa. Unii sunt foarte stresati, sau au momente...

| eroG a răspuns:

Buna. Pai trebuie sa intelegi ca toata lumea are cate o zi prosta si toata lumea uneori are perioade cand se simte fara chef de viata. Asta ar fi unul din motive. Daca nu l-ai barfit sau ai spus lucruri despre el care sa fi ajuns la urechile lui atunci e ok. Eu zic sa mai astepti o perioada sa vezi ce se intampla si daca isi revine la normal. Daca nici dupa o perioada nu reintra in normal atunci o discutie cu el sau o intrebare simpla adresata lui iti va clarifica situatia. Bafta