| AlexDorinel a întrebat:

Azi de dimineata mama a pus muzica la televizor si a stat 15 min si a iesit afara sa intinda rufe si eu i-am zis ca ma doare capul de la muzica.Si s-a enervat si a inceput sa planga.Acum e la bucatarie face mancare si tot vorbeste singura despre mine, ca n-am chef sa fac aia, ca am note proaste, ca stau toata ziua in camera mea... ce sa fac?
Tata vine peste 4 ore de la serviciu si sper sa nu ma bata/certe

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si? tot aia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Azi e a doua zi de Paște, nu se spală rufe.
Dacă mama plânge o să îi treacă că doar nu o să plângă până mâine, toată noaptea.
Dacă vorbește singură, se relaxează și să sperăm că până vine tata acasă îi trece.
Dta ieși puțin în curte, că e soare frumos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"i am zis ca ma doare capul de la muzica.Si s-a enervat si a inceput sa planga."

În mod sigur, avea ea alte supărări.
Totuși, pentru a nu o lăsa in starea in care e, du-te la ea și spune-i că ai greșit cu afirmația aceea deplasată. Spune-i că nu din cauza muzicii pe care ai pus-o te durea capul. Mai spune-i că nu vrei ca ea să fie supărată pe tine și roag-o frumos să te lase să o ajuți in bucătărie, cu orice. Și dă-i o îmbrățișare!
Nu vei regreta niciodată că îți vei îmbrățișa mama, oricât te-ar certa. happy
Hai, curaj!

| Bondarel99 a răspuns (pentru floresdemayo):

Citeste si celelalte intrebari. Baiatul asta are genul de parinti in fata carora nu poti sa scoti nici macar un cuvant ca imediat se pun pe cearta si pe bataie. E terorizat, practic sta non stop cu teama ca o sa il bata daca spune ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si chiar te durea capul sau nu iti convenea ce muzica a pus? Nu puteai sa te duci intr-o alta camera sa nu auzi muzica? Ai tinut musai sa o enervezi?
@sadrian46: Nu ar trebui sa dai ture bisericii in genunchi sau sa te inchini in loc sa vii cu astfel de revelatii medievale pe aici? E a doua zi de paste, si daca femeia are de spalat, spala. Sa fie sanatoasa.

| anonimg a răspuns:

Nu știu dacă este ca o încurajare, dar să știi că nu ești singura care are parte de părinți ciudați(cam 99% din părinți sunt ciudați).
Când o să te faci mare o să scapi de ei; până atunci te descurci cum poți. Ea nu trebuie să se supere că i-ai spus să dea tv-ul mai încet că te doare capul. Un adult trebuie să știe să-și controleze stările. Cum vine asta că nu înțeleg: să plângi și să bolborosești după aceea că ți s-a spus să dai tv-ul mai încet (despre mama ta vorbesc)? Oamenii care nu își controlează stările vor ajunge inevitabil fără rațiune. Mama ta este stăpânită de egoism și mândrie în același timp. Trebuie să lupte cu acestea două, și nu cu membrii familiei, bolborosindu-i.
Dacă nu se înțelege cu tatăl tău, atunci problema trebuie să o rezolve între ei, și pe cale amiabilă. Nu pe tonuri înalte, ci calde.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se faca un reality show cu tine si cu familia ta.
Nu de alta dar la ce intrebari ai pus pe aici... laughing

| Dalmore a răspuns:

Să nu mai stai în casă, să nu mai iei note proaste, să faci lucruri.

| octav005 a răspuns:

Eu zic ca nu e bine sa asculte muzica direct pe televizor. recoamd un minim sistem 2.1 pentru o auditie m, ai buna

| laSoledad a răspuns:

E sarbatoarea de Paste. Asa ca ar fi frumos sa fii curajos si sa te duci sa vorbesti cu mama ta. Sa stai mai mult cu ea, nu doar izolat in camera ta, in timp ce ea face toate treburile. Din cate se vede, ea depune mult efort, asa ca nu mai sta acolo ignorant pierzandu-ti timpul pe net si mai bine stai cu ea. Ai curajul sa ii spui ca iti pasa de ea, ca o iubesti si ca ii respecti munca pe care o face pentru tine si pentru familia voastra. Sarbatorile nu inseamna mai mult timp liber de pierdut aiurea pe net, sarbatorile sunt un prilej de a sta mai mult cu cei dragi si de a avea curajul sa le oferi iubirea si respectul pe care le ai fata de ei. In prezent, parintii sunt tot mai ocupati cu munca, tinerii cu facultatea si chiar si ei cu serviciul, iar elevii sunt prinsi complet in iluzia asta a ecranelor, incat uita sa mai petreaca timp de calitate cu apropiatii lor, chiar si daca sunt in aceeasi casa. Sunt tot mai instrainati de ceilalti, tot mai tacuti si nepasatori. Daca vei creste asa, nu vei avea prea multe de castigat de la viata asta. Arata-i mamei tale ca o pretuiesti sau macar ca o respecti (vorbind pe un ton frumos, fiind tolerant si intelegator cu ea la fel cum a fost si ea cu tine cand tu erai mic, ajutand-o la treburi) inainte sa o pierzi. Viata trece repede si sunt multi tineri sau oameni maturi care ar da acum orice sa o mai aiba acum alaturi pe mama lor. Si cele mai frumoase clipe si amintiri alaturi de mama ta sunt acum, cand esti tanar. Asa ca fii alaturi de ea, sustine-o la greu, arata-i afectiune, intreab-o orice, fiindca fiecare mama are in ea o bogatie de cunostinte pentru viata. Pune-i intrebarile necesare dezvoltarii tale acum in perioada asta, pana cand nu e prea tarziu. Si mai presus de toate, un baiat devine un tip de treaba si placut in societate incepand prin a fi respectuos si protector cu mama sa. Daca pe ea o trateaza bine si o respecta, atunci si cu viitoarele femei din viata sa va sti sa se poarte. Asa incepi sa te maturizezi, implicandu-te activ in familie, invatand de la mama ta, fiind tolerant, ajutand-o, luandu-i din greutati si fiind respectuos, chiar si cand ceilalti sunt mai rautaciosi cu tine. Ca sa treci peste, trebuie sa stai sa te gandesti de unde vine rautatea sau iritarea cuiva. Poate ca mama ta a muncit mult si s-a obosit, poate ca era dezamagita ca nu te-ai implicat mai mult. Iritarea ei venea dintr-un simplu motiv, faptul ca isi doreste sa fii mai mult alaturi de ea, sa iti pese de ceea ce face si sa fii mai implicat in viata ei. Daca intelegi de unde vine iritarea oamenilor, atunci intelegi si cum sa te comporti cand reactionezi inapoi. Asa ca in relatia cu mama ta, doar fii un baiat de treaba si mai intelegator si ai sa vezi ce starea mamei tale se va imbunatati. Iar cand te simti tu rau sau obosit, cauta linistea si odihna, vorbind la randul tau cu calm cand ceri ceva, precum linistea. E mama ta, pana la urma, e cel mai bun aliat al tau, iti vrea tot binele, iar cand e dezamagita de tine inseamna are asteptari mai mari de la tine, asteapta sa cresti mare si mai matur ca sa poti sa infrunti problemele vietii care vor cadea pe umarul tau, dupa 18 ani, ea prin asta te pregateste pentru viata reala, nu te-nvata prostii deloc. Esti un baiat care trebuie sa se maturizeze, iar indeplinind cerintele ce ti le da, te dezvolti pe tine insuti si inveti sa fii un om descurcaret si de ajutor. Fiind mai receptiv la nevoile mamei si fiind mai implicat, asta te va ajuta mult pe viitor in relatiile cu ceilalti oameni. Si la liceu si la facultate si la munca. Un om intelegator si care sare-n ajutor e foarte apreciat in societate. Iar cand e trista/stresata, ai sa vezi ca simpla ta prezenta langa ea o va alina. Asa ca, doar fii un pic mai cumsecade cu ea, chiar si cand ea e de vina, si ai sa vezi ca o sa va intelegeti bine. Arata-i zi de zi ca intentionezi sa fii un tip mai bun decat erai inainte, un baiat mai matur si mai curajos sa infrunte problemele familiei zi de zi, ajutand-o pe mama ta. Astfel, ea te va aprecia si-ti va arata aprecierea ei prin cuvinte si fapte bune. Mai presus de toate, arata-i ca o iubesti prin orice lucru marunt si fii mai mult alaturi de ea, doar o mama ai, iar beneficiile pe care ti le aduce ea zi de zi in viata ta sunt mai mari decat eforturile pe care le depui sa fii un tip mai bun. Invata sa apreciezi ceea ce conteaza cu adevarat in viata ta, pana cand nu e prea tarziu. Fa-ti timp in fiecare zi pentru ea si profita cat mai mult de prezenta si de sfaturile ei, doar o mama ai, insa nu pe vecie... Una singura, insa nu pentru toata viata. Gandeste-te serios la asta, inainte sa o superi iar... Sarbatori fericite si linistite in continuare!winking
Urmareste asta: https://m.youtube.com/watch?v=sc-76rGfVBk
si asta: poezia celebra "Ruga pentru parinti" https://m.youtube.com/watch?v=qS0Cpw6AkFA

| Horus35 a răspuns:

Eeextraordinar! Da’ de la căștile alea de gaming și tastatura aia de nu știu câte mii de lei nu te durea nimic? Trebuia să ieși tu până afară la aer să întinzi rufe și imediat îți trecea.

| BeaTMaN696 a răspuns:

Simplu. Suna un psiholog

| Alexx234qw a răspuns:

Eu zic să te duci la ea să îi ceri scuze și să o ajuți cu ceva pe acolo. Nu o lasa așa singură ca na... e aiurea să se supere pe tine și să vă certați în a doua zi de Paște
Toate cele bune!

| Adry05 a răspuns (pentru Alexx234qw):

Sa-si ceara scuze ca ce? ca i-a zis sa inchida muzica ca o doare capu? tu cand te simti rau sau ai pe cineva care pune muzica la nivelu de sa te ia durerea de cap ce faci? suporti? te duci si te pui in genunchi implorand sa dea muzica mai incet? voi ganditi inainte sa scrieti ceva?! laughing)

| alexandrasorescu a răspuns:

Trebuie sa o înțelegi pe mama ta. Asta este plăcerea ei. În legătură cu faptul ca stai toată ziua în camera ta, nu este bine deoarece cu familia trebuie sa fii mai comunicativ. Învață mai bine, pentru ca profesorii te vvor lua la ochi dacă nu înveți și trebuie sa te străduiești pentru ca e pentru binele tău și poti avea un viitor dacă înveți bine! Ajută-i și tu, trebuie sa înțelegi ca părinții le-au făcut pe toate în atâția ani în care tu ai fost mic. Ar trebui sa încerci sa te schimbi un pic. E plăcerea mamei tale pentru ca pe ea asta o face fericita. Poate s-a gândit la faptul ca ea nu îți reproșează ție pentru lucruri importante dar tu ii reproșezi ei pentru lucruri care nu sunt asa importante... Încearcă sa ieși afara cât asculta ea muzica, dacă te deranjează și nu numai atunci. Fa sport și desprinde-te de calculator, telefon etc... Dacă exagerezi cu internetul eu zic sa stai maxim 3 ore jumate pe zi ca îți strici ochii rai. Trăiește momentul în aer liber, nu cu telefonul tot timpul!

| Noname464052 a răspuns:

Eu zic sa porti o discutie cu mama ta si sa iti ceri scuze.