| Spiderul a întrebat:

Salut, chiar e adevărat că într-o relație se pune accent pe diferența socială între parteneri adică ca ea să fie la facultate iar băiatul respectiv să muncească sau invers?

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca esti spalat pe creier si influentat de programarea se va pune accent pe orice si in orice domeniu.
Uita-te putin la altii, o sa-ti dai seama.
Asta daca nu te insala aparentele.
Sunt alte chestii care stau la baza si fac diferenta intre prieten=>prietena si prieten=>iubita sau o relatie clasica si una toxica!

| Adry05 a răspuns:

Nu poti sa generalizezi asa ceva dar pot aaparea la un moment dat niste frustrari la unu din parteneri dar nu e ceva batut in cuie.

| RAY a răspuns:

Asta se vede in toata lumea,cu cat femeile au o educatie mai buna cu atat vor un barbat mai cu stare, vezi si rata divoturilor din usa, femeile cu facultate divorteaza mult mai rapid decat o femeie cu liceu, in fapt alea cu slaba educatie au parte de multi copii, familie, vorbim de hipergamie, o femeie ori se orienteaza sa aiba o familie ori sa aiba o cariera, mai rar poate ambele si atunci vrea un barbat bogat, frumos =ceea ce e rar

suntserios
| suntserios a răspuns:

In majoritatea cazurilor e destuld e importanta acesta diferenta.

| Felys a răspuns:

Caz concret, fratele meu medic fiind casatorit cu doctora dupa cativa ani de casnicie au divortat pe baza neintelegerilor si acum si-a gasit una care nu are nici liceul cu care de mai bine de 3 ani se intelege perfect, deci se poate si asa dar mai rar

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Nu e chiar asa rar, vezi niste statistici din america demonstreaza fix ceea ce ai afirmat https://www.bls.gov/......inment.htm

| CleanHeart a răspuns:

Cine pune accent pe chestia asta clar are o problema, nu cred că iubirea are legătură cu școala, dacă se iubesc nu contează că băiatul are 10 mastere si fata 12 clase acum depinde si de alegerile personelor in privința asta dar rămâne părerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Dandinelle a răspuns:

Sincer depinde de la om la om, exista cupluri in care ea are master facut si el doar 10 clase si sunt cei mai faini oameni impreuna si separati. Exista si cupluri in care situatia asta nu face relatia sa reziste. Depinde de cei doi, ce principii de viata au, in ce fel de cultura au crescut/se incadreaza sau vor sa se incadreze, religie etc.