| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sufar de vreo problema psihica? In ultima vreme am momente de ura, furie, ura, revolta. Vreau sa ma revolt pe ceea ce se intampla. De la Dumnezeu in jos, pe toti sunt revoltat si mai ales pe Dumnezeu cum de permite asa ceva. Din ce in ce mai mult cred ca Dumnezeu asta urmareste, sa innebuneasca omul, sa il duca in pragul disperarii, sa nenoroceasca oameni. Rog Martorii lui Iehova nu mai trimiteti adrese de ale voastre, ca si asa nu le citesc, ok? Da, sunt revoltat, si mi se pare de-a dreptul revoltator ceea ce se intampla. In ultima vreme imi scriu revoltele pe Facebook si pe unde apuc si,, culmea" ca multi imi dau dreptate.
Sunt revoltat pe Dumnezeu ca a permis ca bunica sa se imbolnaveasca grav, sa isi piarda mintile. Desi ea a fost o femeie cu frica de Dumnezeu, a fost o femeie credincioasa, curata (nimeni nu poate contesta asta) pai ma fratilor, in fiecare seara spune 4-5 rugaciuni, canta pricesne si altele. Si pentru ce? Asta e,, recompensa" data de Dumnezeu? Asa rasplateste Dumnezeu pe cei mai drept-credinciosi imbolnavindu-i si luandu-le mintile? Altii care curvesc, se drogheaza, fura, se prostitueaza, injura si ucid precum si nenorocitii de conducatori, parlamentari nu patesc MAI NIMIC.
Mi se pare de-a dreptul revoltator si scarbos ce face Dumnezeu cu omul. Daca nu era o femeie credincioasa, mai intelegeam.
Uite de exemplu cealalta bunica nu pateste mai nimic, nici macar curul n-o doare. Iar bunicul s-a transformat intr-un betiv din cauza problemelor. Oare eu ce mai urmeaza? Sa dau la careva-n cap, nu alta. De asta sunt revoltat. Daca vrea Dumnezeu sa gate cu noi, cu lumea asta, PAI SA GATE, sa trimita un asteroid, cutremurul de 8 si gata, nu sa ne cocoseasca si sa ne ia mintile. Nu mi se pare normal ca unii patesc ce patest, si altii nu patesc nimic, nici macar o unghie nu li se rupe. D-asta sunt plin de revolta, ura, furie. De-ati sti ce femeie a fost bunica mea, va garantez pe mamele voastre care v-au nascut, ca mi-ati da dreptate si ati fi revoltati si voi.
Haideti cu parerile!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este dureros intr-adevar. Toti oamenii au persoane dragi care s-au imbolnavit si au murit. Daca bunica ta a fost o femeie tematoare de Dumnezeu, atunci nu o mai plange pe ea. Tu calca pe urmele ei si fa si tu ce a facut ea. A fost ea revoltata pe Dumnezeu? Daca nu a fost, atunci nici tu nu trebuie sa fii. Sunt sigur ca si ea la randul ei a trecut prin ce treci tu acum; si ei i-a murit persoane dragi, si ea a trait in lipsuri. Si cu toate acestea ea tot se inchina lui Dumnezeu si Ii canta cu bucurie. Ea a putut sa faca asta pana in ultima ei clipa de viata. Credinta ei o poti prelua tu acum. Oare nu si-a pus ea nadejdea in tine ca vei fi un tanar credincios?
Este de datoria ta sa lupti impotriva gandurilor negative, a urii, si a revoltei. Grabeste-te sa alungi aceste lucruri din inima ta, pentru ca mai tarziu va fi mai greu sau poate imposibil de a o mai face. Cu totii avem momente de revolta; dar daca nu le stapanim, atunci ajung ele sa ne stapaneasca viata -fie ca e revolta impotriva lui Dumnezeu, fie impotriva oamenilor. Nu conteaza lucrul acesta. Conteaza ca atunci cand aceste ganduri vin, oricat de puternice sunt ele, noi sa spunem: "Refuz sa mai las astfel de ganduri sa intre in mintea si inima mea."
Noi trebuie de asemenea sa acceptam ca omul este muritor cat timp exista pamantul acesta -indiferent ca este credincios sau nu. La urma vor invia. Daca bunica ta a fost o femeie credinciosa, atunci ea isi va primi rasplata: viata vesnica. Gandul care sa te framante trebuie sa fie acesta: "Voi avea si parte impreuna cu ea in ziua aceea?"
Tu singur hotarasti, si tu alegi daca te vei lasa in continuare stapanit de revolta sau vei lupta impotriva ei. Daca vei lupta impotriva ei vei fi fericit; vei scapa de ea si te vei simti bine. Alege sa lupti caci asa trebuie facut.
Ti-am scris ca unui frate. Si am facut-o pentru ca vreau sa te ajut. Asculta sfatul meu si te vei bucura iarasi de pace.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc de raspuns si de sfat. Ceea ce mi-ai spus, m-a pus pe gânduri!

O zi frumoasa sa ai! happy

19 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Si mama fusese bolnava grav psihic si fizic, mai ales ultimele 6 luni. Si i-am prelungit viata : carbohidrati : mamaliga, orez, cartofi, paste fainoase cu legume si pui. Am fortat-o cu ceva militarie sa manance. Iar in cazul tau ai putea mai pune si o biblie usoara, sa i-o citesti, sa o inteleaga. Dar foarte multa rabdare. Bunica ta e la pat? Ai mai putea sa o obligi cu calm miscare prin locuinta, de cateva ori, daca nu oboseste. Dumnezeu exista. Raiul si iadul exista. Este o vorba : nu crezi pana nu vezi. Si apoi pana de curent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce a patit bunica, voi povesti la multi. Sa vad daca se revolta sau nu, daca am sau nu dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu suferi de nimic, totul este cauzat de evenimentele recente ce te-au afectat.

Dar, te rog să citești atent ceea ce zic eu:
Acest "Dumnezeu" nu este ceea ce ne imaginăm(pe puțin spus). Imaginea asta a lui Dumnezeu este creată de om, de oameni care tot ce doresc este să ne manipuleze. Chiar și chestia cu "raiul și iadul" este o invenție, cu scopul de a ne da "frică de Dumnezeu". Dumnezeu nu există, nici nu poate exista, din cauza paradoxului omnipotenței, nimic nu e perfect! Ne putem întinde la infinit, dar nici odată nu o să-l atingem! Deschide ochii, unde este Dumnezeul tău? Nicăieri, și bunica ta este o dovadă! Nu te mai enerva pe El, El este în imaginația ta. Poate există o forță superioară, dar nu este divină. Poate unora, inclusiv tu, o să li se pară că sunt nebun, dar ăsta este adevărul, sper că tu nu ești "incurabil" ca cei mai mulți(sau poate m-am uitat prea mult la categoria Religie), deci bagă bine la cap ce-ți zic și așa vei face un pas înainte înspre a vedea lumea cu adevărații ochi! Arma celor răi este manipularea socială și IGNORANȚA SA! Ajutorul tău cel mai mare ești tu! Nu Dumnezeu te-a ridicat, ci familia și prietenii și în special TU! Ține-i aproape și cei drept, nu știu dacă dușmanii trebuie ținuți și mai aproape. Când vezi o furnică gândește-te că nici atât nu însemni pentru univers. Trist, dar adevărat...

| Deliiiia a răspuns:

Eu cred ca planul lui Dumnezeu e mult prea comple pentru a fi inteles de mintea umana, mai ales de noi, care nu stim decat o varianta scurta a intamplarilor. Nu mai analiza, accepta totul, bucura-te de fiecare moment. Poate bunica ta avea ceva pe suflet, sau poate ce i s-a intamplat e o lectie pentru altcineva. Se poate si sa fi testat credinta in conditiile unei astfel de intamplari, noi nu putem stii. Esti sanatos? Daca da, bucura-te si multumeste-i lui Dumnezeu. Nu te distruge singur cu astfel de ganduri, nu ai nicio boala, ai o obsesie cum ca ai avea o boala. Va trece, daca doresti nu te mai ruga o perioada, dar nu inceta sa traiesti, nu doar sa existi.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu suferi de nimic, esti un copil total normal, realist si foarte inteligent. Bunica ta ar trebui sa fie o dovada vie ca Dumnezeu nu exista, sau cel putin daca exista NU ii pasa de noi. Dar eu as merge mai mult pe prima varianta, pentru ca in toti acesti ani sau mii de ani nu s-a auzit pe nicaieri de vindecari sau mana cereasca prin Africa si tarile mai sarace. Pentru toti credinciosii care au raspuns la intrebarea lui Alex, raspundeti-mi va rog la asta:
Daca exista Dumnezeu si ne iubeste atat de mult, de ce sunt atatia oameni bolnavi, fara casa, fara mancare, fara familii sau fara minte?
Si nu spuneti lucruri gen,, ca o meritau" pentru ca sunt multi care asa s-au nascut si nici nu raspundeti cu chestii gen,, Ca ei nu se roaga la Dumnezeu sa-i vindece`` pentru ca nici nu se mai pune problema, bunica lui Alex a fost credincioasa toata viata ei, iar acum s-a imbolnavit saraca si nu mai poate sa se roage.
Iar daca imi veniti cu,, Ca asta e voia lui`` sau,, Numai el isi cunoaste planurile" atunci imi bag picioarele in voia si in planurile lui, ca daca ne iubea sau avea planuri marete cu noi nu exista atata suferinta si rautate pe pamant.

| 4StarLight a răspuns:

Ești adolecent? Dacă da,uite răspunsul! Dumnezeu dă fiecăruia cât poate duce,nici mai mult,nici mai puțin!
Cu toții avem zile grele,dar modul în care trecem peste ele ne arată cine suntem de fapt! Și eu simt asta uneori,și eu am trăit momente grele și dacă te lași copleșit de ele îți consumi toată energia și puterea!
Trebuie să înțelegi că toți oamenii se îmbolnăvesc la o vârstă sau devin vulnerabili,nu mai au aceeași imunitate! Sincer,prin ce ai spus,m-ai revoltat și pe mine dar eu nu-mi voi pierde credința în Dumnezeu!
Și bunica mea era credincioasă și totuși a murit acum o săptămână! Nu este vina nimănui,asta este viața!
Când sunt răcită sau bolnavă,mă gândesc că Dumnezeu este singurul care știe ce simt și poate face să-mi revin! Știu că îți vine să dai vina pe toată lumea,dar oare numai Dumnezeu e de vină?! El a creat viața dar noi alegem cum vrem să trăim, oare nu sunt și ceilalați de vină, răutatea și stresul lumii? Ăsta nu e și el un factor important care poate influența chiar și sănătatea omului? Gândește-te la asta, nu spun că am dreptate, spun să adopți 2 viziuni înainte să acuzi! happy

| veryhonest a răspuns:

Nu esti decat un alt om care traieste in propria lui lume. Nimanui nu-i pasa daca ai sau nu dreptate, daca crezi sau nu in satana sau mai stiu eu ce, sau ca vrei tu sa se sfarseasca lumea pentru ca tie, personal, ti s-au aprins nervii.
Ceea ce ne-ai scris tu nu arata decat consecintele ignorantei tale. Tine minte ca omul intotdeauna primeste ceea ce cere. Nu e vina nimanui, nici a lui dumnezeu, nici a unei pietre, ca tu te invarti in cerc in propria ta gandire.

| eluveitie13 a răspuns:

Așa eram și eu într-o perioadă până am devenit atee laughing nu cred în Dumnezeu și chiar nu mă interesează subiectul dar mă gândeam să mă bag și eu puțin în seamă. Sunt mii de copii care sunt părăsiți, suferă, sunt bătuți (ăsta e doar un exemplu) unde e acel dumnezeu bun și drept. Oamenii au creat toate zeitățile care există pentru a da pe cineva vina când nu le merge sau pentru a se baza că nu sunt singuri pe lume. Crezi că dacă te rugai pentru bunica ta lui "dumnezeu" își revenea? S-au întâmplat multe cazuri de astea: În loc să cheme un doctor pentru bolnav au chemat preotul și bolnavul a murit când putea să aibă șanse. Citește, documentează-te și o să vezi cât de multe afli. Spre exemplu biblia care se contrazice singură nu au citit-o creștinii dar e cartea lor sfântă. Aș mai avea multe de spus dar mă limitez.

| AaAlexandrUuU a răspuns (pentru eluveitie13):

Daca nu Dumnezeu n-ea creat pe acest pamant cine n-ea creat si de ce, care este scopul nostru si al acestei planete? Eu asi spune ca Dumnezeu l-ea creat pe toate si scopul nostru in viata este sa facem ce ne spune constinta lasata de Dumnezeu adica ce este bine si astfel sa ajungem in rai.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Dumnezeu permite satanei sa lucreze dar totul pana la urma va fi bine el e in control

| Gabi2865 a răspuns:

Nu.Doar treci printr-o perioada grea

| AaAlexandrUuU a răspuns:

Nu te mai supara pe Dumnezeu, daca a avut intelepciunea sa creeze toate cate sunt pe pamant inseamna ca stie si ce trebuie sa pațim in aceasta viata. Cei care fac bine si sunt constient ca Dumnezeu n-ea creat si il slavesc pentru asta vor ajunge in rai, iar cei care fac rau toata viata vor ajunge in iad. Si daca esti nelinistit du-te si spovedestete la un preot ortodox el te va ajuta.

| Drinceanu_Costinel_1995 a răspuns:

Amice,daca suferi de asa ceva(...) incearca sa te rogi la bunu Dumnezeu si sa meditezi. Sunt om patit
Si daca nu merge roagati prieteni sa te inveseleasca.

| anonim_4396 explică (pentru Drinceanu_Costinel_1995):

Oricum Dumnezeu face ce vrea El nu ce vrem Noi.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, doar el e desteptu si noi suntem prostii, ca si cum noi suntem niste insecte la care mai rupe o mana sau nun picior cand are chef, le mai lasa sa zaca bolnave din cand in cand si daca are chef de glume le lasa si fara casa si mancare, sau sa se prajeasca la soare, doar asa, stii, ca sa vada care cat rezista, ca doar el era toate puterea si face tot ce vrea el. Stii ceva? Imi bag picioarele in ce vrea,, el`` sa faca, asta e planeta noastra, a oamenilor, iar el n-are niciun drept asupra noastra. Daca vreau sa ma imbolnavesc sau sa ma lovesc e dreptul meu, nu ma lasa pe mine nimeni fara un picior, fara casa sau dara mancare. Nu-si bate nimeni joc de viata mea, nici macar,, bunul creator``. El sa-si vada de ingerii lui daca are asa ceva, noi suntem stapani pe vietile noastre asa cum si el e pe a lui.
Capis?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Drinceanu_Costinel_1995):

Sa se roage pentru ce? Sa-i linisteasca sufletul dupa ce i-a luat mintile bunicii sale? Mai ai si alte glume? N-auzi strigatul copilului? Bunica lui era CREDINCIOASA! De ce, ma rog, i s-au luat mintile? Poti sa raspunzi? Ca asa a vrut Dumnezeu?

| AaAlexandrUuU a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Lumea este a celui care a creat-o adica a lui Dumnezeu, El le-a creat pe toate deci toate sunt ale Lui.Si daca gresesc spune cine ne-a creat?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru AaAlexandrUuU):

Lasa-ma sa-ti spun ceva. Mie imi place sa scriu romane. Dar nu imi bat joc de personaje, le dau calitati foarte bune, o viata frumoasa si o poveste romantica pe care s-o traiasca. Daca au necazuri, le trimit pe cineva in ajutor, un prieten. Daca se simt singure, o persoana speciala. Si chiar daca eu scriu cartea, povestea in sine nu este a mea, ci a personajului principal, pentru ca el traieste totul, nu eu.
Dar la noi se pare ca nu e la fel. Eu daca simt ca am nevoie de cineva, nu vine nimeni. Daca sunt in necaz, la fel, nu vine nimeni. Odata de exemplu eram pe un deal abrupt, de vreo 10 metrii inaltime, si nu aveam nicio sansa sa cobor, ar fi fost sinucidere curata. Si stii care e adevarul? Putea sa treaca oricine pe acolo sa ma ajute, dar n-a trecut nimeni. Tu consideri ca daca ai ceva, ar trebui sa-ti bati joc de acel lucru? Sa zicem ca lumea este a lui Dumnezeu. Doar pentru ca e a lui, inseamna ca noi suntem jucariile lui, ca trebuie sa ne franga aripile cand are chef si sa ne dea sperante atunci cand nu vrea sa ne lase sa murim?