| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum vi se pare o bunica care incepe sa ceara bani pe butelie, camera, alimente, curent din singurul fapt ca un nepot de 19 ani nu ii da bani din cei trimisi de tatal lui pentru liceu sa isi cumpere si ea tigari? ヽ(ಠ_ಠ)ノ

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E OK. Probabil are pensia mica, probabil il intretine pe nepot, probabil ca nepotul da asa-zisii bani de liceu pe alte chestii mai putin importante, si atunci, logic nu ar fi sa participe si el la efortul de intretinere? Si ce daca ea fumeaza? Nu are dreptul la micile placeri ale vietii? Eu nu sunt de acord cu fumatul, dar nu sunt singurul pe lume, unii sunt de acord si trebuie sa ii respectam.
Dupa ce m-am angajat prima oara, ii dadeam bunicii mele 500 de lei din salariul de 2500 pentru ca stateam pe spatele ei, desi la gradina mare ce o avea mai ajutam si eu cu munca. Si mis e parea cit se poate de corect.

| Fuck0FF a răspuns (pentru cristi202):

Ți se pare că mâncarea este o chestie mai puțin importantă? Mama ce gândire aveți in pnm.

Bula
| Bula a răspuns:

N-ai decat sa te muti singur, in chirie.
Esti major, ai drept de decizie asupra vietii tale dar esti raspunzator in fata legii de faptele tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca bunica nu are nici un fel de venit si mai creste acel nepot, atunci are perfecta dreptate sa ceara, ca sa poate sa-l intertina, sa-i gateasca, sa-i spele hainele samd.
Jenant este ca nepotul nu vede asta si nici nu se simte sa-i dea el, fara ca bunica sa-i ceara.

| Fuck0FF a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu... ea primeste cam 300 E de la tatal verisoarei mele care sta de asemenea la scorpie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fuck0FF):

Si nepotul asta de 19 nu-i da nimic?
Asteptand sa-l hraneasca o biata babuta, care nu are nici un venit?

| Violleta2022 a răspuns:

Deci tu esti nepotul nesimtit care nu-i pasa de bunica-sa, asa-i?
Halal educatie ai primit!

| Catrice a răspuns:

Bro, de unde știi tu ca de banii aia își ia țigări? Mamaia n-are pensie?

| SilentRain a răspuns:

Ce baba naspeta, mai bine te muti singur

| aXy99 a răspuns:

De prost gust. Vorbeste cu tatal tau.

| sofisis a răspuns:

Mi se pare perfect normal ca fiind un occupant al acelei case, sa contribui la toate utilitatile. Nu este ea obligata sa plateasca si curentul tau si gazele tale si apa ta si mancarea ta. Nici daca erai minor nu mi se parea ok. Trebuia sa ii trimita bani parintii tai separate fata de ce iti da tie. Punct.

| Fuck0FF a răspuns (pentru sofisis):

Cat timp nu am un venit si sunt in liceu in a 12 a, in ultimul an cu bacul, cum naiba vrei tu sa pot contribui si eu la acea casa? Sa nu mai zic ca fac ce pot langa casa aia. Si ce naiba zici tu acolo? Mama a incetat din a mai trimite bani in urma pierderii locului de munca, si pac, cum nu a mai trimis imi cere mie banii de mancare pe niste rahaturi de tigari. Si daca refuzam incepe sa fie o scorpie jegoasa care cere bani pe lucrurile esentiale si mananca rahat si invrajbeste lumea. Daca era o bunica buna intelegea in pana mea, asa a fost de cand o stiu, asa ca vezi-ti de ale tale cat timp nu stii totul

| sofisis a răspuns:

Baiete, f$ck off si nu mai pune intrebari pe jumatate daca nu esti suficient de capabil sa mentii o conversatie si sa accepti niste pareri, fie ele contra. Oricum ai lua-o, ea are dreptul sa primeasca bani pentu faptul ca tu stai acolo, te speli acolo, mananci acolo etc,. E problema ei pe ce cheltuie banii. Iti cere tie pentru ca parintii tai au incetat sa ii mai trimita ei si iti trimit tie. Si deci, ai venituri, automat trebuie sa contribui la cheltuielile casei.

| Fuck0FF a răspuns (pentru sofisis):

Nu mai suge atâta, corupta plii mele

| Fuck0FF a răspuns:

N-are ca nu a muncit in viata ei

| Fuck0FF a răspuns:

AnaMaria50 hai sictir, "bunica-mea" nu e cum crezi tu, "o biata babuta"... ce gluma buna