| missandrab a întrebat:

as vrea sa va intreb daca se poate strica un act de v-c, pe care bunicii mei l-au facut in 1999 unui nepot, de la sora bunicului meu. Tatal meu, singurul copil al bunicilor este decedat din 1996. Acum mai traieste doar bunica. Vreau sa stiu daca bunicii mei, erau obligati sa recunoasca in act ca au un mostenitor, in momentul incheierii contractului? Si ar mai fi ceva, nu sunt sigura, dar bunica mea a stat in spital in acea perioada si stiu ca avea paralizie, iar ea apare in contract ca si parte vanzatoare, dar semnatura ei nu apare nicaieri. Am vreo sansa sa castig ceva daca merg in tribunal cu acel contract?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Deci, în primul rând, având în vedere că este vorba de un act NOTARIAL ( acesta fiind unul AUTENTIC ), este foarte GREU de "anulat"!

Apoi, actul respectiv este un Contract de v-c. cu clauză de întreţinere ŞI uzufruct viager ( exact cum bănuiam ).

NU ai precizat detalii despre bunica, respectiv dacă ACUM este îngrijită de acest nepot sau se descurcă singură ( eventual cu ajutorul tău - situaţie în care ar fi PERFECT dacă ai putea dovedi acest aspect )...
De asemenea, NU ai precizat dacă Contractul face referire la faptul că bunicul deţinea o Procură de reprezentare a bunicii în acţiunea de v-c., sau dacă are anexată o asemenea Procură ( ori dacă cunoşti să existe aşa ceva )!

Nu ai precizat nici dacă bunurile ( casă + teren ) erau edificate/dobândite de bunicul tău ÎNAINTE de a se căsătorii, sau au fost realizate în timpul căsătoriei şi astfel DEVIN bunuri comune...

Având în vedere că "intelegerile, oricum nu au fost respectate, cumparatorul s-a ocupat doar de inmormantarea bunicului, apoi a vrut sa o duca pe bunica la azil" - cel mai SIMPLU ar fi dacă bunica ar REZILIA Contractul ( prin Acţiune/proces în Instanţă ) pe motivul că acel cumpărător NU a respectat clauza de întreţinere şi NU s-a ocupat de cele trebuincioase!

Şi tu ai câteva MOTIVE pentru a deschide un proces, dar şansele tale de câştig sunt destul de reduse, iar cheltuielile sunt destul de mari în raport cu ce vei câştiga ( dacă vei câştiga, bănuiesc că e vorba de o casă bătrânească cu o valoare redusă )... :(

Revenind la întrebarea iniţială, Contractul de v-c NU trebuie să precizeze dacă există ( sau nu ) moştenitori - deci, bunicii NU aveau obligaţia precizării acestora.

De asemenea, bănuiesc că NU s-a realizat succesiunea după bunicul tău...

În această ordine de idei, poţi deschide o Acţiune în Instanţă, acţiune prin care să soliciţi dezbaterea succesiunii şi soliciţi partea ce ţi se cuvine din aceasta ( în urma decesului bunicului tău ) - vezi detalii la linkul :
http://www.urbaniulian.ro/......-judecata/

Sau chiar o Acţiune în reducţiunea liberalităţilor excesive, unde ( eventual ) poţi invoca Excepţia reducţiunii liberalităţilor excesive - DEPINDE de situaţia ta, vezi Art. 1095 din Noul Cod Civil :
http://legeaz.net/......r-excesive

Vezi detalii/model la linkul :
http://www.partaje-avocati.ro/......cesive.htm

http://legeaz.net/modele/actiune-reductiune-liberalitati-excesive

De asemenea, în funcţie de situaţia referitoare la Procura de reprezentare a bunicii de către bunicul tău, poţi ( EVENTUAL ) să ataci şi Contractul de v-c şi să ceri ANULAREA acestuia ( dacă bunicul NU avea Procură şi bunica NU a semnat Contractul )...

Mai mult, în funcţie de data la care au fost edificate bunurile ( respectiv dacă erau bunuri proprii ale bunicului sau bunuri comune ) se mai poate discuta dacă era nevoie de semnătura bunicii tale sau dacă bunicul avea drepturi DEPLINE asupra bunurilor...

Deci, sunt câteva "artificii" care se pot face, dar, TREBUIE să discuţi mai amănunţit cu un avocat din localitatea de domiciliu :)

O seară/noapte frumoasă.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de anulat un act notarial autentic, va trebui sa dovedesti ca este fals.
In contractul de vanzare-cumparare nu trebuie sa se faca referire la mostenitori.
In legatura cu bunica pot fi mai multe ipoteze, respectiv ca bunicul a reprezentat-o si pe bunica, cu procura speciala sau ca bunul vandut era proprietate exclusiva a bunicului.
Poti incerca anularea dar nu vad prea mari sanse. In orice caz ar fi bine sa arati contractul unui avocat si acte in legatura cu spitalizarea bunicii si acesta te va putea sfatui in cunostinta de cauza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În completarea celor precizate de @Ioandelasal, am să fac următoarele observaţii :

NU ai precizat dacă acel Contract de v-c. este unul AUTENTIC, întocmit la NOTAR - sau un Contract "de mână" ( întocmit dactilografiat, eventual cu martori )!

Acest aspect este foarte important.
Apoi, putem discuta despre eventuale şanse de câştig ( respectiv de "poziţia" bunicii )...
De asemenea, este important de ştiut dacă este vorba de un Contract de v-c cu clauză de întreţinere ( sau cu drept de uzufruct viager ).
NU ai precizat nici ce anume s-a vândut, respectiv dacă preţul aferent a fost efectiv achitat de cumpărător către vânzători...

Dacă mai dai detalii, voi reveni cu un răspuns.

Toate cele bune.

| missandrab explică (pentru bursuc001):

Bunicii mei, au vandut casa si terenul aferent: curtea si o gradina. In contract scrie asa: "pretul vanzarii consta in intretinerea noastra, a vanzatorilor de care cumparator cu toate cele necesare traiului pe tot timpul vietii noastre( hrana, imbracaminte, ingrijiri de boala, medicamente si cheltuieli de inmormantare), precum si suma de 20.000.000 lei vechi, bani pe care noi vanzatorii i-am primit in intregime... Cumparatorul intrand in stapanirea de drept a imobilului incepand de azi, data autentificarii actului si de fapt, dupa decesul nostru al vanzatorilor, care ne rezerva uzufructul viager asupra intregului imobil.
Este un contract incheiat la notar. Iar intelegerile, oricum nu au fost respectate, cumparatorul s-a ocupat doar de inmormantarea bunicului, apoi a vrut sa o duca pe bunica la azil. Va multumesc.

| bursuc001 a răspuns (pentru missandrab):

Deci, în primul rând, având în vedere că este vorba de un act NOTARIAL ( acesta fiind unul AUTENTIC ), este foarte GREU de "anulat"!

Apoi, actul respectiv este un Contract de v-c. cu clauză de întreţinere ŞI uzufruct viager ( exact cum bănuiam ).

NU ai precizat detalii despre bunica, respectiv dacă ACUM este îngrijită de acest nepot sau se descurcă singură ( eventual cu ajutorul tău - situaţie în care ar fi PERFECT dacă ai putea dovedi acest aspect )...
De asemenea, NU ai precizat dacă Contractul face referire la faptul că bunicul deţinea o Procură de reprezentare a bunicii în acţiunea de v-c., sau dacă are anexată o asemenea Procură ( ori dacă cunoşti să existe aşa ceva )!

Nu ai precizat nici dacă bunurile ( casă + teren ) erau edificate/dobândite de bunicul tău ÎNAINTE de a se căsătorii, sau au fost realizate în timpul căsătoriei şi astfel DEVIN bunuri comune...

Având în vedere că "intelegerile, oricum nu au fost respectate, cumparatorul s-a ocupat doar de inmormantarea bunicului, apoi a vrut sa o duca pe bunica la azil" - cel mai SIMPLU ar fi dacă bunica ar REZILIA Contractul ( prin Acţiune/proces în Instanţă ) pe motivul că acel cumpărător NU a respectat clauza de întreţinere şi NU s-a ocupat de cele trebuincioase!

Şi tu ai câteva MOTIVE pentru a deschide un proces, dar şansele tale de câştig sunt destul de reduse, iar cheltuielile sunt destul de mari în raport cu ce vei câştiga ( dacă vei câştiga, bănuiesc că e vorba de o casă bătrânească cu o valoare redusă )... :(

Revenind la întrebarea iniţială, Contractul de v-c NU trebuie să precizeze dacă există ( sau nu ) moştenitori - deci, bunicii NU aveau obligaţia precizării acestora.

De asemenea, bănuiesc că NU s-a realizat succesiunea după bunicul tău...

În această ordine de idei, poţi deschide o Acţiune în Instanţă, acţiune prin care să soliciţi dezbaterea succesiunii şi soliciţi partea ce ţi se cuvine din aceasta ( în urma decesului bunicului tău ) - vezi detalii la linkul :
http://www.urbaniulian.ro/......-judecata/

Sau chiar o Acţiune în reducţiunea liberalităţilor excesive, unde ( eventual ) poţi invoca Excepţia reducţiunii liberalităţilor excesive - DEPINDE de situaţia ta, vezi Art. 1095 din Noul Cod Civil :
http://legeaz.net/......r-excesive

Vezi detalii/model la linkul :
http://www.partaje-avocati.ro/......cesive.htm

http://legeaz.net/modele/actiune-reductiune-liberalitati-excesive

De asemenea, în funcţie de situaţia referitoare la Procura de reprezentare a bunicii de către bunicul tău, poţi ( EVENTUAL ) să ataci şi Contractul de v-c şi să ceri ANULAREA acestuia ( dacă bunicul NU avea Procură şi bunica NU a semnat Contractul )...

Mai mult, în funcţie de data la care au fost edificate bunurile ( respectiv dacă erau bunuri proprii ale bunicului sau bunuri comune ) se mai poate discuta dacă era nevoie de semnătura bunicii tale sau dacă bunicul avea drepturi DEPLINE asupra bunurilor...

Deci, sunt câteva "artificii" care se pot face, dar, TREBUIE să discuţi mai amănunţit cu un avocat din localitatea de domiciliu :)

O seară/noapte frumoasă.

| zaratu a răspuns:

Un notar ti-ar explica cum sta totul

| missandrab explică (pentru zaratu):

Eu am postat aici, in speranta ca cineva din domeniu, m-ar putea lamuri cat de cat.