| Shukacu a întrebat:

Deci prieteni mei le au cu bautura si cred ca vor asta sa ma numeasca"de gasca" ca sa stau cu ei si sa am amici dar eu, nu vreau sa ma apuc de baut si fumat.si cred ca de aia nu prea mai stau cu mine...Ce sa le zic? ziceti-mi ceva sa le zic sa le inchid gura, cand ma intreaba daca beau cu ei la o petrecere sau altceva.

16 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Nu fa in veci aceasta greseala. Daca ei cred ca pentru ei asta e distractie se insala.Lor nici nu cred ca le place gustul bauturii.Mai tarziu o sa fii apreciat pentru ca nu bei si nu fumezi.Stiu din proprie experienta.

| neutrino a răspuns:

Auzim des expresia: a fost copil bun dar anturajul l-a stricat. Sau :spune-mi cu cine umbli, ca sa-ti spun cine esti. Totul depinde de tine. Nu esti mai barbat daca fumezi si bei.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

E decizia ta, si eu cred ca alcoolul si tutunul sunt nocive - si chiar asa sunt.
Fiecare face ce vrea.
Daca prietenii tai fumeaza si beau de pe acum, nu stiu ce vor face peste cativa ani.
Si nu pot fi considerati prieteni daca te obliga sa faci ceva daca tu nu vrei.
Spune-le simplu : "Nu vreau!".
O sa vezi, fara tigari si bauturi alcoolice te vei simti mult mai bine si, in plus, vei trai mult mai mult.
Stiu ca a venit un om l-a mine si mi-a spus sa ii dau o bricheta pentru a-si aprinde tigara, iar eu i-am spus ca nu fumez. Si-a facut cruce laughing!
Vei fi un exemplu pentru ceilalti pentru ca nu bei/fumezi.
Bafta!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Astia sigur nu iti sunt prieteni.Nu ii asculta fiindca atunci cand o vei da de belea cu profesorii si parintii si profeosrii din cauza asta tu vei plange si ei vor rade.Nu trebuie sa pari altfel doar pentru a fi cool.
De pilda anul trecut eram acuzata de unii colegi ca nu sunt asa petrecareata.Dar la ei petrecerile insemnau si bautura si eu nu beau si nici nu fumez fiindca e ca si cand te-ai sinucide lent

| Chio9 a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Te sinucizi lent, dar placut. Decat sa mori incet si plictisitor.

Parerea mea...

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru Chio9):

Prefer sa imi las trupul asa cum e, nu sa imi bat joc de el, parerea mea, vreau sa fiu un copac verde, o planta frumoasa nu o fantoma umana

| Chio9 a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Am inteles frumoaso...
Pun pariu cu tine ca peste 2-3 ani te apuci de fumat... Pariu sau nu?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru Chio9):

Da,la pariu, si daca castuig eu pariu, ii spun si mamei mele sa se lase de fumat, daca castigi tu,.imi schimb pozaa de profil cu o poza cu o fantoma caci ar insemna ca asta sunt, o fantoma umana

| carmenushaa a răspuns:

Pff fara suparare dar nu iti sunt prieteni daca fac asa ceva.am avut si eu o "gasca" care ma obligau intr-un fel sa fiu si eu la fel ca ei si cand aveau probleme numai eu ii ajutam si sincer toate astea au sfarsit prost pentru mine pentru ca mi-am facut si dusmani.acum am alti prieteni, putini dar f buni care ma invata ce sa fac si ma ajuta neconditionat. daca incerci sa fii altcineva nu poti fii de gasca.esti asa doar daca esti u insuti.ai putea sa le spui adevarul ca u nu esti asa iar daca te accepta asa cum esti asta inseamna ca iti sunt prieteni happy ai mai mult de castigat daca nu pretinzi k esti altcineva

| razvangabriel96 a răspuns:

Am si eu un prieten care bea si fumeaza si ma roaga si pe mine dar il refuz mereu, fai si tu la fel refuzal si spune-i ca tu nu esti sinucigas ca ei., de baut poti sa bei asa o gura, dar daca te-ai apucat de fumat esti mort nu poti sa te mai lasi happy0 ai grija!

| MrBrangspears a răspuns:

Zile ca esti sportiv happy

| Georgeperikulosul a răspuns:

Poti sa le spui ca nu iti place sa bei si iti cauti alti prieteni.Parerea mea.Tu decizi.

| BbOoYyKkAa a răspuns:

Spune-le si tu...-Ce prieteni sunteti voi daca tot ma puneti sa beau si sa fumez daca eu nu vreau....nu vreau sa ma omor singurlaughing incearca poate iti iese

| Delia91 a răspuns:

Mi se pare absolut aiurea.Să bei de acum. Apropo câţi ani aii? Spune`le că nu este bine.şi că îşi strică sănătatea singuri.

| Delia91 a răspuns:

Spune-le că nu este bine ce fac.

| Delia91 a răspuns:

Spune-le ca sunt fraieri.