| erichlemny a întrebat:

Din când in când mi se pare ca lumea in care sunt e un gunoi: înjurături,bătaie,boteze iarna,gunoaie pe jos etc.
Si nu spun ca ma gândesc doar la mine, dar totuși oameni vad afișe cu,curățați orașul, sau cum unii arunca ambalajul chiar daca e coșul lângă ei, se înjura copii mici( an văzut unii la clasa a 2a) etc.
Ce sa fac? Oare lumea asta mai are rost sa aibă viață?

4 răspunsuri:
| Tyberiu2000 a răspuns:

Tu nu poți face nimic, niciun om nu poate să facă ceva.Ca un om să-ți schimba propria mentalitate e nevoie de voință proprie.Tu poți doar spera, că nici să mai comunici nu poți. Dacă mergi la un copil și îi spui ceva care-l va ajuta, te va considera nebun și te va înjura.Eu sunt clasa a VIII-a, și am ajuns aici bine, numai cu niște înjurături scăpate pe aici pe colo, că na, nimeni nu-i perfect.Totuși și dacă mergi la cei de pe a V-a te înjură mai ceva ca pe autostradă. Când eram mic îmi plăceau glumele, nu râdeam la orice prostie.Dar acum o glumă sună așa, scuză-mi ce o să scriu acum:Sugi ****.Și gata, asta e gluma.Omenirea mai are dreptul să trăiască, dar cu ce va veni, nu o să mai poată să trăiască. Scuzați-mi pesimismul, dar cred că pot spune că de fapt sunt realist.

| SteelShadow a răspuns:

Asa-i Tyberiu! Te crucesti cand ii auzi pe astia mici cum injura... Generatile astea se duc de râpă, daca parintii isi ignora copiii si nu-i invata sa respecte natura si persoanele, ce sa-i faci? Daca toti oamenii ar fi educati, cu bun simt si s-ar respecta unii pe altii atunci nu ar mai exista rau in lume. Din pacate asa ceva nu se va intampla niciodata! Si din 100 de oameni macar 50-60 se comporta groaznic. Asta-i situatia.
Daca toti oamenii si-ar schimba mentalitatea (vorba lui Tyberiu) si si-ar da seama cat rau si pacat fac, atunci lumea s-ar putea schimba, dar de la vorbe pana la fapte e cale lunga...

| Root4004 a răspuns:

Asta cred si eu despre lume. Un coleg din clasa ca sa-si intareasca reputatia de bufon face misto de unu de altu' in fata celorlalti. Si spune glume gen : sugi ****; uite-o pasta cum ****. Sau face gesturi obscene. Si are 12-13 ani. Asta e generatia trebuie macar sa ne pastram noi "curati"winking

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru Root4004):

Bă,eu pot spune că ești norocos dacă ăla are 12-13 ani. Gândește-te că la mine există un puști, de 8 ani,care înjură mai ceva decât mine,fratele meu mai mare, și mai mulți din prieteni mei la un loc. Dacă îl spunem părinților lui, încep și ăia să mă înjure, că ce vin eu să le spun proști.Și mă scot pe poartă cu două șuturi și o flegmă.Ce să spui, a avut de la cine învăța copilul.