| MyNameisEduard a întrebat:

Salut din nou TPU! O să scriu ce simt,problema stă în felul următor,mult timp am cerut sfaturi,nu doar pe acest site,ci și prietenilor și nu am putut niciodată să mă gândesc la ce ar fi bine pentru mine,să fac ce simt,adică mereu m-am luat după deciziile altora și după religie(nu înseamnă că-s ateu acum). Mereu când mă frământa ceva dadeam mesaj unui prieten sau dacă nu puneam aici o întrebare,nu știu dacă sunt normale stările astea în adolescență sau nu,dar mereu a fost cineva care să ma ajute să trec peste și sa ma simt mai bine. Legat de religie,acum un an am început să respect cu strict tot și în mintea mea era că dacă vreau nu mai pacatuiesc niciodată,m-am înșelat și când păcătuiam regretam enorm,oricât de mic ar fi fost acel păcat,dar azi am realizat că toți pacatuiesc, chiar și preoții, si Justin Bieber care e religios tot pacatuieste câteodată(am zis să-l mentionez pentru că majoritatea cred că-l stiti), doar Dumnezeu e fără de păcat.Mereu mi-a fost frică să mă schimb, mă gândesc că dacă fac asta poate unii oameni nu m-ar mai place, si sună ciudat dar câteodată când mă gândesc să mă schimb mă gândesc că mi-ar lipsi vechiul eu.Am vorbit azi cu un prieten și am zis că o să i-au singur deciziile mele și o să decid singur ce e corect si ce nu, adică nu spun că omor pe cineva si spun ca-i bine dar v-ați prins voi.Mereu am fost băiatul timid,sensibil,cuminte si religios(cel puțin încercând sa fiu religios),dar mi-e frică să mă schimb,ar trebui să rămân cine sunt? Credeți că pe viitor voi fi un fătălău si un molâu cum spun unii? Adică pe cei ce râd de mine îi ignor dar în interior mă simt rănit.
Oricine poate comenta,vreau doar păreri,voi cum ați vedea un om ca mine pe viitor?
Am pus întrebarea asta cu speranța să mai elimin din stresul meu și încercând să-mi iau câteva lucruri de pe suflet.
Aleg să pun întrebarea la categoria asta pentru că nu văd unde s-ar potrivi și dacă ajută pot spune că am niște simptome ale anxietății sociale(si asta ține de sănătate, sănătatea mintală, dar nu despre asta e vorba) happy
Acum că ma uit si eu chiar am scris ceva happy
Vă mulțumesc tututor cărora vă faceți timp să-mi răspundeți la întrebări, sunteți minunați happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu cred că ar trebui să reacționezi în funcție de ce simți tu. Oamenii întotdeauna vor găsi un motiv pentru care să-ți comenteze răutăcios. Iar să încerci să pari ceea ce nu ești doar pentru a le obține lor admirația, e tare obositor. În timp devine frustrant. Plus că nu vei ști dacă cei care îți sunt alături, prețuiesc varinata ta reală sau pe cea condusă de aparențe. Gândește-te că cineva care habar nu are de momentele tale dificile, o să te judece în necunoștință de cauză, ceea ce înseamnă că o va face eronat. Persoanelor de genul nu trebuie să le dai atenție. Indiferent de ce ți s-ar spune și te-ar putea răni, nu va însemna nimic. Nu atunci când persoana care te-ar jigni nu te cunoaște cu adevărat. E ca și cum ai spune că iarna e inutilă deoarece nu-ți aduce pic de căldură. E greșit, iarna are și ea scopul ei bine definit. N-ar trebui blamată doar pentru că nu-i seamănă verii. Așa că, dacă pentru tine este în regulă să fii sensibil, timid și multe alte caracteristici, atunci fii exact așa cum te ghidează vocea ta interioară. Cei care țin la tine te vor accepta oricum. Fă-te plăcut pentru ceea ce emani și nu pentru ce-și doresc alții de la tine. Dacă tu îți dorești o schimbare în viața ta, schimbă-te pentru tine. Fă-o în cazul în care vrei să elimini anumite obiceiuri care nu-ți fac bine, care te limitează sau îți provoacă suferință. Tu dispui de forța necesară pentru a deveni cea mai interesantă versiune a ta. Ai spus că ești o persoană religioasă, așa că am să pun accent și pe faptul că Dumnezeu sigur a pus înăuntrul tău tot ce ai nevoie pentru a depăși faza asta a ta în care ești indecis. O să fie bine dacă ai să te concentrezi mai puțin asupra părerii altora și mai mult pe ce simți tu. Până la urmă, oamenii din jur au viața lor și sunt liberi să decidă pentru ei. Iar tu ai viața ta. Fie că vrei să schimbi ceva la tine, fie că nu, raportează-te la tine. Nu e egoism, e... un început de iubire de sine.
Cred că m-am lungit prea mult, îmi cer scuze.・_・

| MyNameisEduard explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu-ți cere scuze, îți mulțumesc!happy

| DieInBeautifulStars a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Atunci nici tu nu ar trebui să-mi mulțumești, n-ai de ce.

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai normal ca trebuie sa te schimbi si sa iei decizii singur, nu sa te iei dupa altii, ai si anxietate sociala probabil asa cum zici, deci ai pus bine la categoria asta subiectul.

Nu stiu daca vei fi fatalau sau cum oi fi (si fetele is fatalai si sunt f bine, nu asta e problema, si ele is timide si asa unele din ele, si asa mai departe), problema e sa iei decizii singur si sa fi stapan si stabil pe tine.
Vechiu eu trebuie sa dispara, ca nu te ajuta deloc.

Daca poti singur sa te schimbi, bine, daca nu, un psiholog te va ajuta sigur, alta sansa nu ai. Ptr ca am impresia ca tu ai ceva traume din copilarie de ai ajuns asa, ceva s-a intamplat in familie care te-a facut asa, e doar o banuiala.

Religia las-o ca e vrajeala, de aia si popii pacatuiesc, ca ei stiu adevarul.

| user0010 a răspuns (pentru Mosotti):

Vrei nu vrei, viața este schimbătoare.
Dai de probleme, trebuie să cauți soluții, rezolvi aceste lucruri, devii mai tare, vorba ceea: "ce nu te omoară te face mai puternic".
Ai dreptate în legătură cu asta, vechiul "eu", e doar o amintire din trecut. Eu trăiesc prezentul, cine știe ce-mi rezervă viitorul. Dar mereu prima treaptă va fi mai grea de urcat, restul vor fi mai ușoare.

| MyNameisEduard explică (pentru Mosotti):

Poate o să încerc la un plisholog pe viitor, acum sunt ceva mai bine, ieri avea o anumită stare si an întrebat asta.Traume n-am, doar că așa sunt eu, nu sunt sigur de de dar asta e.Mersi că ți-ai facut timp să răspunzi, o să încerc să îmi schimb mentalitatea și să ma simt împăcat cu mine și cu tot ce fac, o zi bună!

| Mosotti a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Nu stim daca nu a traume, se pot intampla chestii pe care nu le constientizam si care sunt efectul mediului din copilarie.
Dar e posib sa n-ai si sa fie asta felul tau, mama ta nu cumva e cam la fel?

Psiholog incerci doar daca nu merge singur, daca merge, nu ai de ce sa dai banii acolo.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa faci ce simti, sa traiești viata, nu sa o filozofezi atat. Nu trebuie sa fii fara de pacat, trebuie sa fi bun cu tine, sa te iubesti pe tine, sa lasi vonovatia la o parte, trebuie sa mai faci si cate o nebunie care sa iti placa. Unii oameni sunt prea speriati, prea isi fac ganduri inutile, dar experimenteaza putin din toate, trebuie sa fii deschis. Schimbarea vine din interior si cum te adaptezi la mediul in care traiesti.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca tot esti timid, incearca macar sa fii inteligent, in stilul asta ai toate sansele sa fii fataul campion.Cand eram de varsta ta, eram religioa, eram in biserica mare argat acolo, eram sageata preotului, dar mi-a placut religia incat am studiat fiecare religie de pe pamant. Afirmi ca dumnezeu e fara de pacat? Im viziunea mea e un pacatos a omorat o gramada de oameni, la sodoma si gomora pentru ca erau gay.el ii face gay pe oameni el ii omoare, superb.E ca si cum eu sunt tatal tau, iti dau sa mananci ciocolata, apoi iti *** un pumn in gura pentru ca mananci nesanatos.

| user0010 a răspuns:

•Bro, azi când am dat a doua proba de bac, am fost într-un centru diferit de examinare, școala de alături celei de a mea și am văzut acolo că e altă atmosferă, fetele parcă erau mai zâmbărețe, erau mai băgătoare de seamă. Supraveghetoarele erau mai drăguțe, dar oricum școala aceea se zice că e cea mai apreciată din oraș, în fine.

•Azi după o oră și jumătate am terminat lucrarea. Am așteptat să vină comisia să ștampileze, iar între timp o venit o supraveghetoare din sală la mine și vroia să mă servească cu un pahar cu apă laughing. Evident, că nu îmi era sete, eu doar voiam să ies mai repede din sală. Chiar mi-a zis între timp, că mă pot duce la baie să mă spăl pe față, adica nu stiu, a fost ciudat într-un fel, dar plăcut din partea dumneaei că s-a gândit la mine. Ceilalți profesori din școală la mine, nu au așa empatie. Poate că doamna m-a văzut mai stresat, cine știe.
Nu eram frate, mă săturasem să stau degeaba happy, dar nu i-am mai zis.

| Mosotti a răspuns (pentru user0010):

Nu cumva arati matale f bine? Ca poate te placea doamna supraveghetoare, mai stii? Ce zici? Atragi fetele destul? Nu cred ca a fost deloc ciudat.
Sau poate nu, era pur si simplu politicoasa, nu stiu.
Si oricum nu ai raspuns la intrebarea pusa de initiator, dar e bine ca au zis, ca e simpatic ce s-a intamplat cu supraveghetoarea.

Cum era aia? Tanara?

| user0010 a răspuns (pentru Mosotti):

După părerea mea avea 40 ani.
Eh fetele cine știe, mereu le joacă mintea feste, nu prea pot să-mi dau seama, dar când văd că mai primesc câte un zâmbet din partea lor, e un semn pozitiv. Da, e posibil să fi fost politicoasă, dar totuși, numai cu mine a procedat așa laughing

| user0010 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu arăt foarte bine. Fiecare mă vede cum dorește. Dar măcar la minte și suflet să fiu mai luminat, că acolo contează mai mult.
O dată cu înaintarea în vârstă, dispare și frumusețea.

| user0010 a răspuns (pentru Mosotti):

Mi s-a părut ciudat pentru că eu am fost "crescut" în alt regim. Nu sunt obișnuit cu drăgășenii din astea. La mine a fost mai mult cu înjurături, curea și vorbe urâte, nu mereu, dar s-a întâmplat destul de des, în urmă cu ceva ani.

| Mosotti a răspuns (pentru user0010):

Am citit toate mesajele, dar raspund aici pentru toate ca sa nu scriu de 7 ori.

Rezolvi problemele daca poti! Ca-s probleme unde nu exista solutii.

Pai la 40 de ani era tinerica, te-a placut! Lasa mintea si sufletu, ca pana acolo ne mananca fizicu.
Chiar directorul liceului meu zicea "faci mult cu fizica dar mai multe cu fizicul", era prof de fizica.

O durea pe aia in pix de mintea ta, ca nu stia ce minte si ce suflet ai, ai atras-o fizic.
Ea te-a vazut atractiv.
Nu poti zice "nu arat f bine", ca nu cont ce parere ai tu, ci ce parere au altii, referitor la atractie.
Pe aia ai atras-o, aia e.

Nu cont ce regim ai avut acasa, nu e deloc ciudat ca cineva sa te indrageasca, e perfect normal. Obisnuieste-te daca nu esti obisnuit, viata nu inseamna doar ce a fost acasa, poate fi si altfel.

| user0010 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai simt simțul ăla al iubirii, am devenit o fire mai rece, eu mă obișnuiesc cu oamenii, doar că mi se părea altfel să primesc astfel de dulcegării, mai ales că în copilărie nu prea am primit afecțiune. De aia zic. Simt altfel față de alții. De aia mai și vorbesc urât uneori pe site-ul ăsta, simt focul ăla care-mi arde în inimă, mi-e ciudă că am fost tratat ca o "cârpă" uneori, dar totuși mă gândesc că trebuie să fiu mai empatic, mai vesel. Chiar am și jignit multe fete de pe site-ul ăsta, nu e vina lor, e a mea și a celor care m-au educat.
Am și remușcări, dar nu cred că o să pot simți dragoste "adevărată". Sper că mă înțelegi.

| Mosotti a răspuns (pentru user0010):

Lasa ce a fost in trecut! Nu are vine altcineva, fete, baieti, ca tu ai avut un mediu care l-ai avut, nu are sens sa insulti pe altii, a asa cum zici, nu e vina lor.

Inteleg f bine, ai deja probleme mari psihologice si nu stiu daca se rezolva fara psiholog, e posibil ca fara, sa ramai defect toata viata si sa ramai negru in suflet ca nu poti iubi si sa fi iubit.
Eu zic aiurea "lasa ce a fost", ca nu poti controla chiar daca constient stii ce si cum, asta vine din inconstient, de multe ori doar la terapie se rezolva.

| user0010 a răspuns:

Fii în primul rând cum crezi tu că e mai bine pentru tine și pentru cei dragi ție. Dacă vei lăsa o impresie plăcută, o vorbă bună, își vor aminti și ei cândva de caracterul tău.

| decoder a răspuns:

E normal sa te schimbi avand in vedere ca tot ceea ce are viata ori evolueaza ori dispare.
nu lua totul personal. daca prietenii iti spun ca te ai schimbat fa si tu o gluma. nu ar trebui sa te intereseze ce zic prietenii despre faptul ca te ai schimbat, conteaza ce zici tu despre tine. fa sport, gaseste ti un hobby.fa ceva sa te simti tu bine