| AnnAnonymous a întrebat:

e posibil sa intri in depresie din cauza singuratatii? happy

29 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cu siguranta da.dar depinde de personalitatea fiecarui om. daca ai ocupatie, e bine daca nu ai ocupatie cazi in depresie chiar si daca nu esti singur..mama mea a ramas vaduva de la 46 de ani, dar prin munca a reusit sa treaca cu bine peste toate greutatile vietii.
O zi bunahappy

| mgtow a răspuns:

E dar un animal de companie mai imbunatateste ambientul si nu e asa de costisitor la intretinere fata de o femeie care trebuie invitata, cadouri...

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ai posibilitati poti adopta un catel chiar de un adapost.De obicei sunt deparizati, vaccinati si castrati. Faci o bucurie unui sufeletel.Te motiveza sa iesi din casa, faci miscare si sigur nu te tradeza.Nu o sa-ti vina sa crezi de atasamentul si iubirea care ti-o ofera un caine.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă ești prost și atât de plictisitor încât nu găsești chestii interesante de făcut fără companie, da intri și în depresie.

| Kalla a răspuns (pentru Wøodenpints):

Finețea ta incredibila.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Kalla):

Formidabilă chiar.
Eu nu mă ascund după cuvinte.

| Crucified a răspuns:

Ce mari depresii aveţi voi la 12-13 ani? laughing

| AnnAnonymous explică (pentru Crucified):

Ai 12-13 ani si te bagi in seama? happy daca nu cunosti, nu vorbi aiurea.aruncate happy iti dau o lama sa te tai!winking

| Crucified a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Dacă am 13 ani, n-am dreptul să mă bag în seamă sau să-mi spun părerea de cei de aceeaşi vârstă cu mine? Nu mersi, n-am nevoie de lamă, taie-te tu.

| AnnAnonymous explică (pentru Crucified):

Taci ca te tund! happy

| Crucified a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Hă? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe google "singuratatea duce la depresie" si-ai sa citesti multe despre asa ceva, mai ales terapie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este SIGUR, nu doar posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte posibil.
Mai intai apar frustrariile cum ca nimeni nu vorbeste cu tine, esti invizibil pentru toti, nimeni nu te iubeste, toti vorbesc, dar cu tine nimeni apoi tot stresul asta acumulat o sa duca la o eventuala stare de anxietate care o sa te faca sa te autoizolezi de lume tu, nu ea de tine, si intr-un final depresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ocupa ti timpul cu ceva, nu freca menta.

| Park1Suin a răspuns:

Posibil ca da.Eu am intrat vara aceasta in depresie atunci cand credeam ca nimeni nu ma mai iubeste si nu are nevoie de mine.Credeam ca nimeni nu ma intelege.A durat cam o saptamana. Apoi m-am refacut emotional.happy

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Da.

| acinorev a răspuns:

Imi pare rau, dar sigur ca da! Daca esti singur, te plictisesti, te gandesti ca nimeni nu mai vrea sa stea cu tine, ca nu esti iubit, iti umplii capul de prostii si intri in depresie. Daca da, ai nevoie de un psiholog.

| WithoutName123456789 a răspuns:

Da,imi pare rau pentru tine.Incearca sa socializezi cu cineva pe facebook sau altceva, poate o sa te simti mai bine.

| Crissu3005 a răspuns:

Da,se poate.Nu cred insa ca ar trebui sa te deprimi din acest motiv pentru ca nu te va ajuta cu nimic; mai bine ai face ceva in privinta asta.Sunt foarte modalitati prin care iti poti face prieteni, mai ales acum cand sunt si atatea retele de socializare...Ar trebui macar sa iti gasesti o persoana cu care sa conversezi si care sa te ajute putin sa treci peste etapa asta, chit ca este un/o necunoscut/a.

| Dippa a răspuns:

Din păcate da...

| Grigore666 a răspuns:

Da dar se poate rezolva asta cheia se află la tine.

| bDaniel a răspuns:

Din pacate da. cel mai bine incearca sa iti faci prieteni sa intri in contact cu multa lume cu cei de la scoala/liceu sau daca ai facebook gaseste si tu prieteni din zona ta si incearca sa te imnprietenesti cu ei straight face cel mai bine ar fi sa iesi si tu pe afara cu prieteni colegiwinking

| PasDeNom a răspuns:

Da,poti. De ce nu? big grin Are si parti bune =]]

| 2420 a răspuns:

Eu am 29 de ani și sunt virgin și da, poți intra în depresie din cauza singurătății.

Nu am avut niciodată o prietenă deoarece de mic am fost timid plus faptul că tata a înșelat-o pe mama de multe ori când eram mic iar mama se enervează imediat când îi mai zic ceva despre fete.

Am 29 de ani și sunt virgin și nu am cu cine mă sfătui în domeniul acestui subiect și sunt conștient de faptul că voi muri virgin.

Am urmat un tratament anti-depresiv cu pastile prescris de psihiatru între februarie 2019 septembrie 2020 dar degeaba deoarece din septembrie 2020 am un program acasă - serviciu, serviciu - acasă și o mai am doar pe mama alături de mine, deoarece tata a murit în septembrie 2019 iar de atunci, moartea tatălui meu m-a făcut să fiu închis în mine în lumea largă și să nu pot să mai comunic cu nimeni.

Încearcă să îți găsești un hobby gen plimbatul prin oraș sau creearea unui site sau pagini de Facebook cu care să îți ocupi timpul liber.

Eu unul nu mai am nici-o șansă de a întâlni pe cineva la 29 de ani cât am.

Este gata pentru mine și eu unul am acceptat deja, deci acceptă și tu și calvarul tău o să devină mai ușor de suportat.

Răspuns utilizator avertizat
| Cartoon98765 a răspuns:

Da, poti sa intri in depresie din aceasta cauza, deoarece nu ai ce face. Acum depinde si la ce te referi, adica singur/singura din cauza ca nu ai un prieten/prietena sau singur, cand chiar nu ai pe nimeni? big grin

| AnnAnonymous explică (pentru Cartoon98765):

Mda. happy nu am prieteni... prietena. happy cu parintii nu ma prea inteleg. happy si ma simt foarte singur. simt ca nimanui nu ii pasa oh go on si de ceva vreme, sunt tot trist orice as face.