| CdeMetal a întrebat:

Poate un om intra in depresie doar din cauza singuratatii?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,se poata si asta.Singuratatea poate da stari depresive, asta e foarte clar si sigur.

| Bondarel99 a răspuns:

Depresia are mai multe componente, printre care si cea psihologica. Si de asemenea poate fi usoara, medie sau majora (mai sunt si alte forme de ex endogena, distimica etc). Se spune ca omul e un animal social, nu e facut sa fie singur. Chiar daca foarte multi oameni pot sta singuri si chiar le place, ei cu siguranta si-ar dori macar sa aiba pe cineva cu care sa vorbeasca. Daca tu iti doresti prea mult sa scapi de siguratate si nu reusesti poti ajunge sa intri intr-o stare, sa o numim depresie. Dar depresia e ceva ce oamenii care nu au avut-o o considera doar un fleac si nu o inteleg, oamenii care au avut-o o considera drept cel mai urat lucru din lume si care te poate face sa te sinucizi, mai sunt oameni care doar cred ca au avut depresie majora si dau sfaturi cum sa te vindeci cu puterea mintii (ceea ce e foarte greu).
Deci totul depinde de tine si de cum percepi tu viata.

| RAY a răspuns:

Socializarea online cauzeaza depresie

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa comunici cu persoane cu care te intelegi, sa te simti inteles, sa intelegi si sa te simti inteles e foarte important, cred ca pe astea se construieste iubirea adevarata, pe intelegere adevarata.

Poti sa fii inconjurat de multi oameni care nu te inteleg, in fata carora nu te deschizi ca nu ai incredere in ei si nu poti avea incredere in ei si in modul asta tot singur fiind.
Sau pur si simplu poti sa te izolezi de toti.

Dar da, cum a zis si nugaseamnumeliber, e printre cele mai intalnite cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii dau in depresie din motive mult mai penibilie de atat. Din cate am citit, "singuratatea" nu e un subiect foarte soft. Deci raspunsul e da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E printre cele mai întâlnite cauze și tu întrebi dacă e posibil...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice stagneazã, moare. Depresia asta nu este o boalã, e doar in mintea ta, nu ai nevoie nici de psiholog sa o tratezi. Trebuie doar sa ii sti cauza, si o sti cel mai bine doar tu, ce trebuie sa faci este sa o rezolvi prin muncã, iesirea din starea de confort pentru o perioadã comunicare, cunoasterea persoanelor noi.
In fine asta e o fricã, frica ca sa fi perceput ciudat daca iesi undeva singur, fara prieteni fara nimeni altcineva, frica asta trebuie sa o scoti din tine si sa o inlocuiesti, prin curaj. Atunci devi cel mai onorabil cu tine insuti, când poti iesi si sta sa te simti bine in propria ta companie, fara nimeni.
Imagineazati chiar si daca ai fi inconjurat de 1000 de persoane, care tin la tine dar daca tu nu te deschizi, cum a zis si PersonajFictiv fara sa-ti pese de parerile altora.

| Ch0co a răspuns:

Da, poate.