| anonim_4396 a întrebat:

Salut, e prima dată când folosesc acest site și prima dată când mă deschid în fața unor străini, eu fiind o persoană ce cu greu se deschide și prieteniilor, chiar dacă cercul meu de prieteni este unul redus.

Sincer, aș vrea să-mi răspundă doar femeile, menționez, femeile ci nu fetele. De ce? Pentru că diferența de mentalitate între cele 2 categorii este destul de mare.

Deci să încep cu începutul.
Am vârsta de 20 de ani, n-am mai avut niciodată o relație, sunt o fire foarte retrasă, sunt zodia Taur iar zicala „odată ce-ți faci un prieten Taur, ți-ai făcut un prieten pe veșnicie" mi se potrivește extrem de mult. În viața reală, cât și cea virtuală am maxim 4-5 prieteni pe care mă pot baza, în gimnaziu, liceu cât și la facultate eu nu vorbesc cu toată lumea, doar cu 2-3 persoane. Așa îmi este firea. Nu e vorba neapărat de rușine, sunt conștient că prin socializare scapi de acest lucru, dar pur și simplu sunt o persoană introvertită.

Pe scurt, o să enumăr problemele ce mă macină, iar mai jos o să las mai multe detalii:
1. Relația
2. Deces în familie (unul dintre părinți)
3. Acnee (boală cronică ce persistă încă de la vârsta de 14 ani)

1. În urmă cu 2 luni am format o relație cu o persoană ce o cunosc 2 ani~, noi fiind foarte buni prieteni, am decis să trecem cu un prag mai sus. Eu am prins foarte mult drag de această persoană, aș face orice pentru ea, o iubesc enorm de mult și este prima persoană pe care am iubit-o. Eu până la vârsta de 19 ani nu știam ce înseamnă să fi îndrăgostit, motiv pentru care sunt disperat în momentul de față.
De 1 lună tot mă evită, se comportă rece cu mine, trag de ea să vorbim, menționez că atunci când eram prieteni, vorbeam la fel de mult ca și atunci când eram iubiți și ne înțelegeam de minune (prima lună de relație).
Eu sentimentele astea le am de foarte mult timp pentru ea, însă mi-a fost rușine și frică să-i spun ce simt pentru ea.
Motivul pentru care ea se comportă în felul acesta este că ea suferă din cauza ultimei ei relații, deoarece ea a fost dezamăgită de acea persoană și îmi spune că nu mai poate avea încredere și s-o las în pace. Însă problema este că ea încă vrea să vorbim, dar efectiv eu nu pot fi amic cu o persoană ce am iubit-o enorm, și încă o iubesc.
Eu nu pot fi nici amic cu ea și nici să renunț la ea, efectiv mă doare prea tare.

2. Problema nu este doar ea, am și alte probleme destul de grave, altfel nu cred că apelam la a mă deschide unor străini, eu fiind o persoană foarte introvertită. Mi s-a întamplat ca în ultima lună să îmi decedeze un părinte, iar singurul lucru ce m-a făcut să trec peste a fost această persoană, însă în sensul că eu credeam că mă iubește și că suntem împreună, dar nu a facut mai nimic să mă alinte, să încerce să mă fac mai bine, tot eu trăgeam de ea să vorbesc și mă evita mai tot timpul.
Acum o săptămână am întrebat-o ce sunt eu pentru ea, „amic sau iubit", și mi-a spus că nu suntem împreună, deci suntem doar amici deocamdată. Cu toate că eu i tot ziceam te iubesc noaptea, i dădeam poze cu mine și etc. Da, este o relație la distanță sau semi, în sensul că putem să ne vedem oricând.

3. Iar a treia problemă, acneea, sincer am ajuns la vârsta care să nu-mi pese de ce zic și cred niște persoane de mine, însă când văd alte persoane perfecte, fără nimic pe față, efectiv mă doare sufletul, nu că îmi este ciudă. Problema este sufletește sau nu știu cum să mă exprim. Nu am coșuri pe față ci doar niște semne ce nu dispar așa de ușor, aici vorbind de tratamente ce sunt o cărută de bani, că de dispărut singure nu vor dispărea niciodată.

Cam asta este tot, pe scurt și fără să intru în detalii amănunțite. De fiecare dată când vorbesc cu ea, mă face să plâng și îmi vine să intru în pământ. Îmi e frică că o să cedez.
Ce părere aveți, ce pot face să o schimb și să ne împăcăm? Dacă nu, ce pot face să uit de ea. Sunt disperat și doar vreau ca suferința asta să se termine. Dacă as știi că dacă m-aș da cu capul de pereți de 100 de ori, aș uita de această fată, aș face-o.

Repet, este prima mea relație din viața mea, prima fată de care m-am îndrăgostit, poate și de aia sunt așa de orb, sau doar aberez și doar suferă din cauza celeilalte relații ale ei.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Din dragoste majoritatea am suferit, nu ești primul și nu vei fii ultimul. Nu prea are ce sa te facă sa uiți decât sa ți ocupi timpul, sa ai alte preocupări și cu adevărat te va ajuta timpul în sine, în timp sentimentele se vor estompa, apoi probabil sa apară alta fata... Ai 20 de ani, o sa mai cunoști persoane, fete, lucrurile sunt în continua schimbare, va trece și perioada asta grea din viata ta. În dragoste nu e suficient sa iubească doar unul, iar dragostea o simți sau nu, nu poți sa i poruncești inimii, sunt convinsa ca ești legat emoțional de aceasta fata mai ales fiindcă ai aceasta perioada grea în viata, fiindcă e prima dragoste, fiindcă ai găsit o motivație în ea, dar în realitate nu ai nevoie sa tragi de aceasta dragoste, se vor deschide alte uși, trebuie sa fii puternic. În legătură cu accnea, poate ar fi indicat sa mergi la un medic bun, dermatolog, sau poate și asta va dispărea de la sine.

7 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Ești și orb pe lângă sau cum se face că nu vezi că nu e interesată?

Bula
| Bula a răspuns:

Cum observ, problema porneste de la lipsa ta de incredere in tine!

Daca te duci afara, pe strada, si te uiti atent la oameni, vei observa ca... NIMENI NU ESTE PERFECT.
Fiecare avem, chiar mai multe defectiuni: fizice, psihice, de comportament etc. DAR majoritatea invatam sa le ascundem sau pur si simplu nu le dam importanta.
De ce crezi ca multe femei se fardeaza (chiar excesiv) si isi schimba hainele oricand au ocazia?
De ce multi baieti merg la sala, sa-si faca "muschi si patratele"?

Raspunzand pe scurt la intrebarile tale: semne pe fata avem aproape toti din noi.
Tu nu le observi, fiindca nu te uiti la altii de la distanta atat de mica, cum te uiti la tine in oglinda.
Femeile isi ascund "defectele" cu cosmetice, dar acele chimicale produc, cu timpul, riduri tot mai vizibile.

In legatura cu femeile:
Avem tendinta sa tinem cel mai mult la prima/primul iubit din viata, pe care nu o vom uita toata viata (valabil mai mult la femei, dar nu numai). Explicatia este si aici simpla: dupa multi ani de asteptare adolescenta am avut ocazia sa traim pe viu visul nostru (adica sa avem parte de sex adevarat happy ).
Dupa un timp ne dam seama ca, viata in doi nu este doar din sex, ci din intelegere si colaborare reciproca.
Abia dupa multe incercari ajungem la aceasta concluzie si ne casatorim, dar multi regreta si casniciile dupa un timp, fiindca isi dau seama ca perechea "visata" nu se potriveste cu ceea aleasa.

Deci, nu te mai framanta, traieste-ti viata!
Dupa mai multe incercari iti vei gasi SIGUR perechea (aproape) potrivita!

Capul sus!

| Demidol a răspuns:

"Ce părere aveți, ce pot face să o schimb și să ne împăcăm?"
Nimic. Raul a fost facut. Nu ai stiut ca amorul distruge prietenia?
Nu conteaza ca sunt femeie sau barbat. Asta e adevarul si ar trebui sa-l stie toti copiii inca de acasa, de la parintii lor. Lipsa educatiei in toate sensurile ei duce la probleme mari si la dureri sufletesti.

| anonim38484 a răspuns (pentru Demidol):

N-aș putea să rup legătura cu ea, dar nici să fiu amic cu ea. Țin la ea ca și prieten și am și sentimente pentru ea. Complicat rău.

| anonim38484 a răspuns (pentru Bula):

Aici greșești, nu toți urmăresc lucrul asta la o femeie, crede-mă happy Dar cum ai zis tu, viața trebuie trăită!

| sofisis a răspuns:

Of. Nu stiu cum sa iti zic dar in relatia asta de care vorbesti, esti doar tu. Atat. Ai prins-o la un moment dar cand era mai vulnerabila si de atunci tu crezi ca sunteti intr-o relatie. Ea nu. Si nici nu vad vreun viitor cu ea. Trebuie sa te rupi sentimental de ea.
Eu pentru simplul fapt ca nu mi-ar fi fost alaturi la moartea parintelui meu...as fi renegat-o.
Cu acneea chiar nu stiu cum sa te ajut. Tine de medicina si cosmetica.

| OldSoul a răspuns:

Tu exagerezi grav cu aceste asazise probleme.
Singura ta problema sunt astptarile tale, iluzia pe care ti-ai imaginat-o si ai ajuns sa traiesti.

1 si 2 se rezuma cam la acelasi lucru, relatia ta
Iar 3 se rezuma la aspectul tau.

O sa-ti zic adevarul crud.

Relatia ta, e o relatie de 2 bani, nu a existat niciodata, trezeste-te la realitate.
Fata aia s-a pus intr-o relatie cu tine, doar asa, sa-l faca pe fostul gelos, si sperand ca o sa se simta mai bine, ca o sa-l uite mai usor, si o sa treaca mai departe cu ajutorul tau, asta desigur, daca nu cumva apare fostul din neant, si se impaca.
Dar tu, avand sentimente pentru ea, ai luat aceasta relatie de buna, si ai cazut de fraier, exact la mijloc, si uite asa, stai si suferi degeaba.
E ok, ai nevoie de afectiune, de iubire, si asa mai departe, dar totusi, ramai cu picioarele pe pamant.

Nu e un sfarsit de lume ca relatia voastra nu merge.
Dar, trezeste-te la realitate, nu te lasa condus de propriile asteptari, propriile ganduri si idealuri, uneori, trebuie sa incetezi sa mai vizezi, si sa privesti cum sta situatia cu adevarat.

Si sta cam asa:
Va cunoasteti de doi ani, dar ea in perioada asta a avut relatie.
Ce-mi spune mie asta?
Ca esti si cel mult vei fi doar un prieten.
Ia-o logic, daca te-ar fi placut, ar fi gasit o modalitate sa fie cu tine corect? Nu si-ar mai fi pierdut timpul cu acel tip.
Ai fost pus pe locul doi, in aceasta perioada, chiar crezi ca odata cu despartirea de respectivul s-a schimbat ceva?
Nu, tot pe locul doi, esti si acum, pe locul unu, e tot ea, si cu orgoliul ei ranit.

In mintea ta, ai o relatie de 2 luni, care de o luna merge prost.
Iar ceva mai jos, ai spus ca ea, acum o saptamana ti-a spus ca nu insemni nimic pentru ea si ca nu sunteti intr-o relatie.
Asta nu ti-a dat de gandit?
In mintea ta, ai o realtie, sau ai avut, si ai avut asteptari.
In mintea ea, sentimentele tale au fost o oportunitate sa-l faca gelos pe fostul.

Asta-i adevarul, trezeste-te la realitate.

Si totusi hai sa mai analizez ceva...

Motivul pentru care ea se comportă în felul acesta este că ea suferă din cauza ultimei ei relații, deoarece ea a fost dezamăgită de acea persoană și îmi spune că nu mai poate avea încredere și s-o las în pace.
- A fost dezamagita, ok
- Nu poate avea incredere, vrajeala, pur si simplu se minte singura, incearca sa-si induca ideea ca toti sunt la fel, si chestii de genul, dar ghici ce? Daca fostul revine si ii spui ca s-a schimbat, eventual ii mai cumpara un trandafir, doi, o sa o vezi din nou ca sare in bratele lui.
Iar daca nu revine fostul, dar apare un alt tip, care stie cum sa o ia, va uita toata suferinta prin care a trecut, si va fi pregatita sa o ia de la capat.

Însă problema este că ea încă vrea să vorbim, dar efectiv eu nu pot fi amic cu o persoană ce am iubit-o enorm, și încă o iubesc.
- Exact cum am spus mai sus, pentru ea ai fost, si eventual vei fi doar un amic, pur si simplu nu starnesti suficienta atractie cat sa vrea o realtie cu tine.
Asta-i adevarul.

Vezi tu, cand o sa mai auzi chestii de genul de la o fata, gen ca nu vrea relatii, sau ca a suferit, sau chestii de genul, pur si simplu, fata aia incearca sa para ceva ce nu e, incearca sa depaseasca niste momente, sau, incearca sa te testeze.
Daca te atasezi repede de persoane, ala e momentul in care trebuie sa renunti.
Daca nu te atasezi repede, sau chiar deloc de persoane, trebuie sa-i ignori acele vorbele.