| CristinaMiladinca a întrebat:

Bună tuturor! Am o mică problemă și v-aș ruga frumos să-mi dați niște sfaturi. Pe scurt, de aproape 7 ani mă înțeleg de minune cu un băiat, deci aș putea spune cu sinceritate că suntem cei mai buni prieteni de ani de zile. Între noi n-a fost niciodată mai mult de o simplă și frumoasă prietenie. Chiar dacă țin foarte mult la el, niciodată nu l-am putut vedea dacât ca pe un amic. Mai pe scurt nu mă simt câtuși de puțin atrasă de el. Problema e însă următoarea: de aproape un an el are o relație cu o fată care nu mă înghite de fel, iar dacă asta ar fi singura problemă aș putea trăi ușor cu asta, dar situația e ceva mai complicată. De-a lungul relației lor, tipa și-a bătut joc de el în fel și chip, i-ar ca să vă faceți o mică idee o să enumăr câteva situații: întâi la mințit că el a fost "primul", când de fapt ea nu mai era virgină de când avea 13 ani, când se culcase cu unul de 21 de ani. După câteva luni de relație cu amicul meu, tipa a început să-l înșele cu fostul ei iubit. Amicul meu a aflat, a fost supărat o vreme dar până la urmă a iertat-o. După încă ceva timp ea a plecat la mare în vacanță. Timp de aproape trei săptămâni nesinchisindu-se să-i răspundă măcar la un mesaj. Nici vorbă de telefoane. Acum, fiind aproape în ultimul an de liceu, el îi mai făcea și toate temele, iar drept mulțumire tipa nu face altceva decât să-i toace nervii cu fiecare ocazie. Mai pe scurt de la început și până-n prezent stimabila domnișoară, în afara unor partide de sex ocazionale, n-a făcut altceva decât să-l trateze ca pe un preș. Fiecare ceartă de a lor sfârșindu-se cu el cerându-și scuze precum un cățeluș umil.
Recent, amicul meu a descoperit că suferă de epilepsie și cred că va-ți dat seama că în ultima vreme mă îngrijorează din ce în ce mai mult. "Minunata" lui iubită însă nu-l slăbește câtuși de puțin cu crizele de isterie. Aproape că nu pot trece două zile fără ca ea să nu-l facă albie de porci.
Până acum m-am abținut să-i zic ceva. Ba chiar l-am încurajat să discute cu ea și să găsească o rezolvare pentru "micile" lor probleme, însă acum chiar nu mai pot să tac. Îmi e frică că din pricina prostiilor ei, el ar putea avea și mai mari probleme de sănătate, făcând abstracție de faptul că deja îl calcă-n picioare.
Ce pot face? Mă tem să-i spun adevărul. Îmi e frică să nu mă înțeleagă greșit și să nu creadă cumva că vreau să-i distrug relația din gelozie pentru că nu mai petrecem la fel de mult timp împreună ca în urmă cu câteva luni.Pe de altă parte, am încercat să mă pun și în pielea lui. Nici mie nu mi-ar pica bine să mi se spună că persoana pe care o iubesc doar se folosește de mine. Cum să abordez problema? Cum să-l trezesc la realitate înainte să se întâmple ceva regretabil?
Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor.
P.S : dau fundă happy

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu „te băga". E relația lor și ai face doar rău, indiferent cum ai încerca să intervii.
În schimb, rămâi aceeași bună prietenă și fii alături de el ori de câte ori are nevoie de sprijin. E tot ce poți face și se pare că o faci bine.

7 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cineva e invidioasa ca baiatul nu-i ofera atentie

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti cauti ocupatie si sa nu mai stai cu ochii pe el si relatia lui, ca nu-i frumos si nici sanatos, nu esti nici maica-sa, nici nevasta-sa, nici macar iubita, deci, fara suparare, te invit sa-ti vezi de drumul tau, daca vrei sa nu-ti tranteasca el usa in nas.
Ai avut ocazia ta si nu ti-a pasat de el, nu l-ai vrut de iubit, asa ca, stai la locul tau, ca-i strict problema lui ce tolereaza si cat tolereaza, banuiesc ca nu-i vreun idiot sau copilas mic, deci, capabil sa vada si sa inteleaga ce se intampla in viata lui.

| Lawliet14 a răspuns:

Esti o prietena pe cinste!

| CristinaMiladinca explică (pentru Lawliet14):

Cum de spui asta? De fapt sunt îngrozitoare. Se pare că habar n-am unde să mă opresc...

| ExprimareLibera a răspuns:

Ii bati niste apropo-uri subtile, iar dacă îl iriti, iti vezi de treaba. Dacă reacționează pozitiv, poți să îi spui direct.

| Idkidkidk a răspuns:

Nu pot trimite mesajul..asa ca am sa-l copiez aici, sper ca e in regula. happy
-
Pai crede-ma ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el. Sa-i explici ca tii enorm la el si la prietenia dintre voi, dar pe parcurs ai observat niste "apropouri" ca el ar vrea ceva mai mult, iar tu n-ai vrea sa distrugi ce este intre voi. Adica..eu acum sunt cu cel mai bun prieten al meu, dar fii sigura ca daca ne-am desparti nu vom mai fi ca la inceput, ceea ce ma afecteaza destul de mult. Iar el ar trebui sa inteleaga ca mereu ii vei fi aproape si ca n-ar trebui sa se raceasca pentru simplu fapt ca nu vrei o relatie. O prietenie 100% dureaza mai mult, e mai sincera si nu apar certuri pentru lucruri marunte. Sa se gandeasca mai bine inainte sa actioneze, cred ca o face prea repede, mai ales ca abia s-a despartit de fosta lui, poate vrea sa ii ia cineva locul ca sa nu-i simta lipsa. Tu poti s-o inlocuiesti, dar nu din toate punctele de vedere si pana la urma il poti face sa se simta mai bine doar daca ii esti prietena. Oricum ar fi, am lungit-o cam mult, in esenta vreau sa spun ca trebuie sa vorbesti cu el si sa-i spui cat de frumoasa poate sa fie prietenia voastra, mai ales ca este de 7 ani. happy Ma bucur oricum pentru voi, mai rar asa ceva! Pastreaza aceasta legatura dintre voi happy

| CristinaMiladinca explică (pentru Idkidkidk):

Îți mulțumesc mult pentru sfat. Cred că asta voi face până la urmă