| Fakeru a întrebat:

Salut.

Eu am o problema legata de familia mea. De cand ma stiu eu nu am voie sa ma plimb nici pe drum cu bicicleta. Rareori ma mai lasa sa ma duc cu prietenii sa ne distram dar dupa ce o fac, mai am voie doar luna viitoare. Ei imi spun ca stau toata ziua la PC si ca nu fac nimic altceva: Ce ar trebui sa fac altceva daca nu ma lasa sa fac nimic? Cand ii intreb daca pot sa fac ceva, imi raspund cu "Nu nu nu mu" iar cand incerc sa ii intreb de ce, ma intrerup si imi zic "Am zis ca nu". Relatia mea cu familia e destul de instabila, de multe ori sunt certuri in familie. Ce ar trebui sa fac cu asta? Am incercat sa vorbesc cu ei dar pur si simplu ma dau afara din camera zicand nu, si inchid usa.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Oricat te chinui, nu poti comunica cu cineva care nu doreste asta, este imposibil.Nu prea pot sa-mi imaginez ce parinti dau dovada de asemenea ignoranta in relatia cu propriul copil, dar na, nu ai altceva ce face decat sa induri asa si sa speri ca nu vei ajunge sa ai prea multe probleme cand mai cresti.Ce varsta ai? Si-au exprimat parintii tai dorinta ca tu sa inveti mai mult sau?

| Fakeru explică (pentru dullcat):

Am 14 ani si chiar invat mult, ei tot ma pun sa invat incontinuu iar cand o fac, nu apreciaza, dar cand nu o fac, ma cearta. Ei sunt destul de stricti, atunci cand ies cu prietenii(O data pe luna dupa cum am spus) am voie doar 1 ora.

| dullcat a răspuns (pentru Fakeru):

E clar atunci....Niciun adolescent tinut asa in lanturi si strictete, control total nu ajunge prea bine ca adult.Cunosc si eu cazuri.Te sfatuiesc pe viitor sa mergi la psiholog, fiindca vei avea mare nevoie dupa raul cauzat de parintii tai.

| Fakeru explică (pentru dullcat):

Pe viitor adica la ce varsta? Ca daca le spuun asta parintilor mei nu prea e ce trebuie, m-ar lua in ras.

| dullcat a răspuns (pentru Fakeru):

Adica cand scapi de parinti? Vezi si tu.laughing De exemplu, daca vrei sa dai la facultate, acolo poti beneficia de sedinte gratis pe perioada studentiei, asa cum si la liceu tot gratis este, cat esti elev.

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Asteapta pana la 18 ani, apoi poti deveni independent financiar sa te bucuri de libertate departe de ei, intr-o chirie pentru inceput, e rea situatia dar in momentul de fata nu ai unde sa pleci.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa mergi zilnic la scoala si sa-ti faci teme, in loc sa stai la PC!

| Fakeru explică (pentru Violleta2022):

Asta fac, si chiar iau note bune, dar ei tot nu sunt multumiti, nu stiu ce vor de la viata mea sincer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fakeru):

Ma indoiesc ca nu stii ce vrea de la viata ta, odata ce afirmi ca esti nemultumit, asdar exista motive pe care tu intentionat nu le mentioenzi aici, dar te plangi de parintii tai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai peste 13 ani, e grav si trebuie sa insisti/sa vorbesti cu persoane (adulte) de incredere, sa le deschida ochii parintilor.
Daca esti mai mic, mai asteapta...

| Fakeru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, am peste 13 ani. Nu cunoosc nicio persoana adulta datorita faptului ca nu am voie sa ies afara din casa. Daca e vorba de profesori, toti se stiu cu parintii mei si acestia cred ca e bine ce fac parintii mei.

Răspuns utilizator avertizat
| AntonIacobescu619 a răspuns:

Intreaba i "De ce ma puneti sa mi traiesc toata viata in casa? Eu nu cred ca voi ati fost tinuti asa in casa.Cum voi invata sa traiesc daca stau numai in casa, cum imi voi debloca abilitatile sociale.Imi pare rau sa spun dar voi ajunge foarte prost."

| Fakeru explică (pentru AntonIacobescu619):

Am incercat sa vorbesc cu ei despre viata sociala, dar pur si simplu rad de mine si nu ma iau in serios.