| AS1989 a întrebat:

Salut! Vă cer și eu niște sfaturi.De 2 luni m-am despărțit de fosta iubita, erau niște semne destul de clare când ne-am cunoscut cum că Dumnezeu ne-a adus împreună (același nume familie, prenume aproape la fel). Eu am apărut în viața ei când se despărțise de primul iubit iar ea în viața mea când mă obișnuisem singur. La o lună ne-am cunoscut, la o săptămână am inceput relația intima (care totodată a fost eșec din partea amândurora). Ușor, ușor am ajuns să ne iubim, să fie totul bine, să ne mutam împreună. Ea își dorea foarte mult familie, copil, imi doream și eu, însă voiam să mai petrecem timp noi 2 și pe urmă să facem restul. In ultimele luni am devenit indiferent față de relație, probabil din cauza obișnuinței, aveam 2 ani. Ea a considerat că nu ii acord prea multă atenție, ajunsese să creadă că nu o pot face fericita și toate astea pentru că nu mergeam mereu cu ea unde voia ea, când voia. Am hotărât să plec datorită acestor crize ale ei, fiind ferm convins că nu e ce trebuie și că o să fiu bine, insă după 2 săptămâni m-am gândit la ea, am cautat-o, nu a mai vrut nimic și o înțeleg perfect, insă recent a dat anumite semne cum că ar vrea ceva, lucruri pe care cineva daca nu vrea sa mai aibă treabă cu tine, nu le-ar spune. Insa am fost la ea, a zis că suferă încă, că mă iubește, a plâns, m-a ținut în brațe, aproape sa nu îmi dea drumul sa plec. A recunoscut că încearcă să își continue viața, să treacă peste mine și a ieșit cu cineva, nu știu prea multe detalii. Am acceptat acest lucru, am plecat, am fost conștient de greșelile mele, puteam să fiu și eu altfel și să ii ofer atenția necesară. Nu știu acum ce îmi lipsește, obișnuința sau ea. Simt efectv totuși că nu pot trece peste și viața e neagră. Simt că nu îmi pot găsi pe cineva care sa merite toată atenția mea și să mă accepte așa cum sunt sau sa mă facă să fiu altfel pentru ea. Orice sfat, pro sau contra la adresa mea e bine venit. Ps:am și o vârstă și nu m-am maturizat deloc(33).

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu fiind femeie țin sa cred ca tu ai înțeles acele "crize" greșit.Ca și bărbat "holtei" la 33 de ani nu ai stat sa analizezi mai mult situația și sa vezi ca poate dacă a mai avut și reacții aiurea erau ca un semnal de alarma ca relația nu merge în direcția în care din perspectiva ei ar trebui sa meargă.
Este un călugăr ce spune ca femeia prin construcție se îmbolnăvește o data ce simte ca tu te îndepărtezi de ea, ca o "abandonezi" ca te răcești.Incepe sa se simtă folosita și normal ca în capul ei apar compelxele, întrebările de genul "ce am făcut? ce nu e bine? cat m-am urâți? De ce si-a pierdut interesul?" ce ii creaza stări nașpa, nervozitate, agitație etc.
Și femeile ar trebui sa încerce sa înțeleagă bărbatul (cu toate ca eu femeie fiind nu pot sa înțeleg conceptul asta de raceala dacă tu încă ai sentimente și atracție fata de o femeie).Dar și bărbatul sa încerce măcar sa explice ce se intampla cu el si cu comportamentul lui.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A acorda atenție cuiva e o alegere zilnica dacă vrei o relație, o căsnicie durabila.

| mi25 a răspuns:

Aa ti se pare acum. O sa uiti incet, incet, ca s - vorba cantecului '"si uitarea-i scrisa-n legile omenesti".
Nu are rost sa va chnuiti impreuna, daca nu va intelegeti. Partenerii trebuie sa fie complementari.

| mi25 a răspuns:

Si nu uita zicala: Dupa femei si dupa tren nu trebuie sa alergi niciodata: vin altele.

| AliGab a răspuns:

Suporta consecintele si mergi mai departe. A fost alegerea ta si nu te poti plange.

| helpforyou a răspuns:

Asa este la inceput. Daca ea a si trecut cumva peste despartire, atunci inseamna ca va trebui sa inveti sa treci si tu peste. Totusi viata merge inainte.

Succes.

| MaryAria a răspuns:

Parerea mea este ca undeva s-a rupt, crizele ei si toate pretentiile ei (fara a jicnii insa corect asa se traduce ceea ce ai explicat despre ea) te au facut pe tine sa fi indiferent, cumva vina a fost din ambele parti nu a ta ca nu i ai dat atentie. O femeie atunci cand isi pierde interesul cauta nod in papura sa zic asa din orice. Poti fi compatibil cu o persoana in multe feluri insa daca ea nu te face fericit doar din priviri sau din lucrurile pe care le poate face pentru tine si invers atunci nu mai este dragoste. Daca ea a incercat sa se intoarca cumva din drum si sa realizeze anumite lucruri asta nu inseamna neaparat ca si a dat seama ca te iubeste poate fi faptul ca langa tine ii era mult mai bine, obisnuita, modul tau de a o trata era mult mai frumos decat ceea ce a vazut si gasit dupa cand a iesit cu altcineva.
Nu trebuie sa treci repede sau sa iti inchizi cumva ce simti insa trebuie sa iti impui niste chestii tie si sa realizezi ce fel de persoana vrei langa tine si cu care esti pregatit sa formezi o familie. Vrei pe cineva care sa te inteleaga, sa o poti intelege usor? Cu care sa te intelegi? Chiae daca aveti pareri diferite sa gasiti o cale de mijloc? Sa poate lasa de la ea si sa intelaga cand este cazul sau sa recunoasca chiar daca nu o face in momentul respectiv? Vrei pe cineva langa care sa te simti si tu ca barbat ca esti iubit si pretuit? Atunci impuneti si mergi mai departe. Ceva stricat nu il mai poti repara, ii mai poti da sanse sa te convingi daca nu vezi asta din prima insa in final...

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryAria):

Unde găsești pe cineva în ziua de azi? Că pe rețele de socializare nu găsești ceva de durata.prieteni in cuplu am, însă nu cunosc fete singure