| anonim_4396 a întrebat:

Am fost împreună 3 ani, aveam planuri sa ne mutam împreună, ne am certat acum 5 zile din cauza ca stateam de o săptămână în casa și el voia sa iasa fără mine afară cu niște prieteni comuni ( e confirmata asta), de la cearta asta mi-a făcut o parte din bagaj,mi-a spus ca I s a luat de mine,ca s-a plictisit,sa imi văd de viață mea. Astăzi, după atâtea zile l - am sunat și nu mi-a răspuns decât sa îmi spună sa îmi văd de viață mea și s-a las în pace. După faza ăsta l - am tot sunat și Mi-am cerut scuze prin mesaje dar nu mi-a răspuns deloc, pana la urma I - am scris un mesaj în care I - am spus tot ce simt. Ca îl iubesc,ca îmi pare rău, că sunt frustrată ca nu înțeleg cum poate da cu piciorul la atâția anii și tot felul de chestii la care bineînțeles,nu mi-a răspuns. Mă doare sufletul tot. Știu ca M-am umilit acum la fel cum știu și ca am greșit ca am început cearta de la aia,regret, dar și el mi-a trântit multe vorbe urate. Niciodată nu a reacționat așa, fără răspuns. E chiar atât de ușor sa uiți ani de iubire? E chiar atât de ușor sa vezi ca persoana căruia cu câteva zile înainte îi spuneai ca o iubești suferă și plânge? Sufar, nu mai mănânc, nu pot dormi noaptea aproape. Sincer nu știu ce sa fac, vreau sa mă împac cu el, vreau sa fim tot ce ne-am propus. As vrea niște sfaturi, mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai gresit fundamental! cand el iti da papucii si-ti face bagajul sa pleci, tu iti ceri scuze? Chiar nu ai pic de mandrie?
Te ploconesti in fata lui, pentru ce?
Asta este o greseala fatala, pentru ca acum i-ai dat drepotul sa te manipuleze, sa faca ce vrea el, sa te tine la respect! Pacat, daca ai mai fii avut rabdare sa-l lasi sa realizeze ca te-a jignit si daca te iubeste cu adevarat, sa simta ca nu poate trai fara tine, s-ar fi intors la tine in urmatoarea saptamana.
Sincer, nu dau o ceapa degerata pe oamenii ca asta!
te-a jignit, te-a umilit si tot tu te intorci sa-i ceri iertare?
Cred ca meriti sa mature cu tine podeaua, pentru ca te-ai transformat in carpa de sters picioarele cand te-ai intors la el!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil s-a strans mult prea multa frustrare in el in urma unor certuri sau discutii in contradictoriu petrecute in timp. Probabilca esti o fire geloasa si/sau cicalitoare, certareata, care a alimentat frustrarile si in acest moment a "erupt" si momentan continua deoarece inca nu i-a trecut supararea. Se pot emite doar simple presupuneri deoarece nu avem de unde sa va cunoastem cu adevarat firile voastre. Incearca sa-ti analizezi cat mai atent comportamentul tau pentru a-ti da seama daca modul lui de a se comporta nu se datoreaza unor excese de ale tale de o asa zisa dorinta de "autoritate" sau gelozie.

| mihai69 a răspuns:

Totuși, uneori e suficientă o singură clipă ca să-ți dai seama că persoana pe care o iubeai e de fapt o himeră, un vis, iar ființa REALĂ e cu totul altfel decât o vedeai cu ochii minții, încețoșați de „iubire". Și dacă el a ajuns la acea secundă, e bine că a reușit să deschidă ochii și să iasă (chiar dacă nu la timp, dar orișicât) dintr-o relație toxică. Bravo lui!
Și tu, fă bine și învață ceva din asta, data viitoare să nu mai repeți greșelile cu un eventual nou partener (dacă s-o mai găsi vreunul).
Nu mai plânge, bucură-te că s-antâmplat acum, bucură-te că ai și clipe frumoase de care să-ți amintești, și mergi mai departe!

| neutrino a răspuns:

El ti-a spus adevarul, iar tu trebuie sa-l accepti. O alta varianta mai buna nu exista.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu e de la o singura faza treaba, asta ultima. Sunt mai multe care s-au acumulat si acum a plesnit. O parte din vina are si el daca a facut ca englezul - adica a asteptat 17 palme, n-a zis nimic ce nu-i place si acum a scos pistolul si a tras.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu sufereai inainte cand il tineai ca pe un caine in casa? Ma intreb oare de ce. Dupa ce te-ai umilit atat, doar din mila sa se intoarca la tine. Vrei asa relatie? Chiar asa disperata esti? Sper ca nu. Daca vrei unul sub papuc, cauta un pampalau, sunt peste tot.

| seth2016 a răspuns:

Fa o pauza. E buna pentru amandoi. Dupa aia intalniti-va. Nu vorbiti prin SMS.

Bafta!

| OMFGConrad a răspuns:

S-a simţit strâns de gât, sub papuc, e normal să reacţioneze aşa. L-ai sufocat cu prea multă dragoste, lasă-i spaţiu privat. Vă veţi împăca mai mult ca sigur, nimeni nu uită 3 ani aşa cu una cu două... lasă-i doar puţin timp.

| XAndreeaAndreeaX a răspuns:

O sa vina la tine, sunt sigura.

| RoxanaGhost a răspuns:

Vina e a amandurora.El ca nu ti-a citit caracterul in atatia ani, iar tu ca-l tii ca pe un cutu-cutu in casa.E barbat in puii mei! Normal ca vrea si el sa iasa la o bere cu prietenii, daca a stat o saptamana in casa...Si tu las-o mai moale cu acest comportament copilaresc.E de-a dreptul penibil!
Doar atat te intreb,ca de la femeie la femeie:
TU [da,Tu! Nu sora,nu matusa] daca ai fi vrut sa iesi la un suc/o prajitura cu fetele,sau doar la mall si el facea la fel,iti convenea? Cand tu te plictiseai de moarte dupa o saptamana de stat in casa,nu ai fi dorit sa te recreezi si tu, doar cu fetele? Pe el nu ai fi avut cum sa-l iei pentru ca s-ar fi tinut dupa tina ca si dupa cainele cu bezele in coada[am evitat cacofonia, de aceea nu am zis covrigi, cum era firesc], doar ca sa probezi si sa cumperi lucruri de femei...Nu cred ca-ti placea,nu-i asa?
Tu ca femeie inteligenta,puteai sa-i vorbesti calm,nu sa il certi[din intrebarea ta reiese ca v-ati certat, deci el a facut urat-tu ai facut urat], sau sa il atentionezi ca data viitoare vei pleca si tu cu fetele la plimbare.
Acum tot ce e de facut e sa accepti realitatea si sa va acordati o mica pauza nedorita. Daca te iubeste si ii va parea rau, sigur se va intoarce. Daca nu, atunci inseamna ori ca s-a plictisit de tine si are vreo alta vuvuzela..So take care!

| IloveSumme a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Cred ca sunt judecata un pic cam mult, vad aici multe persoane care mi-au spus ca il tin ca pe un caine in casa, l-am lasat mereu sa faca ce a vrut, a plecat de multe ori fara mine in vacante, l-am lasat mereu.
Eu, chiar daca el iesea doar cu baieti, ieseam si eu pentru ca ma lua si pentru ca mereu a fost asa. Eu nu sunt o femeie oarecare, nu sunt ca toate femeile, ma inteleg mai bine cu baieti si sunt mai baietoasa, mereu ma ia afara cu el cand iese cu baieti si de data asta m-am suparat ca nu intelegeam motivul " asa vreau eu".