| Oana5186 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt într-o relație de 2 ani timp in care am trecut prin multe(dormit prin gări, boli in familie etc) și ne-am dezvoltat împreună, am ajuns sa avem o căsuță, o mașină etc.
Însă marea problema a fost alcoolul, eu nu beau,dar el da, și mult. In toți anii ăștia tot timpul ne-am certat grav când era băut. Am ajuns la violenta fizică, cuvinte grave, eu la gânduri suicidale la fiecare ceartă. La ultima ceartă, a fost picătura care a umplut paharul, și am ajuns la poliție pentru a avea liniște. Familia mea a aflat tot, eu nu le spusesem niciodata situația reală pentru că, el atunci când nu bea este cel mai fain om din lume. Insa pe alcool s-a certat și cu părinții mei.In fine, familia m-a ajutat sa plec de lângă el,însă după, el s-a schimbat complet,nu mai bea și spune că îi pare rau. Eu nu m-am mutat la el complet,dar ținem legătura și simt că îl mai iubesc. Mi-e greu să renunț la el, deși m-a rănit mult, m-a lovit și a ignorat complet dorințele mele. Acum pare alta persoană și nu știu ce să fac. Să îl iert complet, sa ne continuăm relația, insa să îmi asum rușinea fata de familie (pentru ca familia nu îl mai acceptă deloc și nici pe mine dacă mă împac cu el), sau sa înfrunte familia și să sper că în timp se va remedia tot?
Nu știu ce să cred despre mine în primul rând.Nu știu dacă îl iubesc sau doar sunt foarte atașată și mi-e greu sa o iau de la început. Vreau să mulțumesc și familia, sa nu mă fac de rușine, dar să fiu și fericită.
Repet, acum nu mai bea de aproape 2 luni de la incident. Deloc.Si familia lui s-a ținut de el sa nu mai bea. Îmi aduce flori, e atent. E cum e el normal, când e treaz, un om cu suflet bun și atent.
Ce ar trebui sa fac? Sau cum sa gândesc pentru a putea ieși din această situație? Pt că nu știu ce vreau, nu știu ce simt și nu vreau sa supăr pe nimeni. Daca ii spun să încheiem, îl supără pe el și am scandal, daca nu încheiem, am scandal cu familia. Familia nu știe că eu mai țin legătura cu el. Țin să menționez că am toată viața înainte, sunt tânără, 25 de ani. El a renunțat la tot și a venit într-un oraș străin, la mine, atunci când ne-am cunoscut.
Chiar nu știu ce să fac.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Tu realizezi ca ai spus "daca nu ma împac am scandal cu el ca se supara"?
In primul rand, tu trebuia sa il vezi cum e și ce face si sa nu va avantati asa tare in relația asta daca el avea probleme cu alcoolul si cu violență.Iar daca nu a avut de la început ci doar pe parcurs sa impui reguli până a nu se ajunge la bătaie.Trebuia sa ii zici mai de mult ca ori se oprește din băut, ori pleci.Acum e tardiv, deja ai luat si bătaie.
Faza e ca tu vrei sa te împaci cu el si mai mult ca sigur, dacă nu ar fi familia ta deja ai fi cu bagajele inapoi.Dar trebuie sa fi conștientă că o data ce faci lucrul asta iti asumi si posibilele bătăi ce vor urma, pentru ca o data ce violență fizică a funcționat o va mai aplica si alta data si ce sa vezi, cand va fi tarziu sa mai ai unde pleca.Fi realistă si conștientă că un om ce te lovește nu te iubeste.
Da,poate fi drăguț realizând ca pierde ceva (pe cineva care sa ii faca mâncare și curat,sa aduca un ban in plus, sa ii ofere sex etc), dar sigur nu iubirea, ca asta nu simte omul asta pentru tine.

Si eu am fost agresata fizic si jignită.Si eu am ascuns de ai mei ani de zile felul în care se comportă fostul meu, iar ai mei ne stiind ce se intampla in casa mea ma sfătuiau sa raman cu el pana am zis "voi nu stiti ce e in casa mea asa ca nu mai interveniti" iar ei au acceptat si m-au aprobat mai tarziu cand au aflat despre ce a fost vorba.Ba chiar m-au certat ca nu le-am spus mai de mult.Am stat 8 ani de zile în relația aia si am pierdut timp aiurea.Dar am dat peste un om ok (cu care mă mai cert sau contrazic, dar care nu ridica mana la mine, nu consuma alcool si nu este nici pe departe ca fostul) si acum sunt bine.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca va pocaiti amandoi eu zic ca cu ajutorul lui Dumnezeu ati mai avea sanse.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merită acest om daca îl poti numii asa sa te mai intorci la el, te a si batut, o sa regreti daca il accepti inapoi, el pe asta si mizeaza, bea ca porcul se îmbată face scandal devine violent si stie ca tu fara el nu poti sta, fi foarte atenta ca la betie te omoara el nu stie ce face i ti da una in cap si gata, asta vrei? Lasa l naibii cu viciile lui, daca de tînar a luat o pe căi gresite da l dracului, de betiv.

| johnnny123 a răspuns:

Sfatul meu este ca de cate ori te gandesti sa te impaci cu el sa recitesti aceasta fraza: "Am ajuns la violenta fizică, cuvinte grave, eu la gânduri suicidale la fiecare ceartă".

Ce anume iti garanteaza ca daca te intorci la el nu va reincepe sa bea peste o luna sau peste un an?

| Lukasssz a răspuns:

La prima palma trebuia sa pleci!

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Eu as fi plecat de la prima palma primita. Nu mai continui cu sfaturi ca se înțelege de la sine. Ii urez din toată inima sa moara singur mizerabilul și sa fie ultimul din specia lui.
Cheers

| Mihaela_Vasilescu_1981 a răspuns:

Ai grija, ca bautura e boala grea. Poate se abtine acum dar o sa rabufneasca din nou. Nu are rost sa traiesti in teroare si daca apar si copiii o sa iti fie si mai greu sa scapi de el. Tu stii mai bine daca merita sa stai sau scapa cine poate