| PrietenashXD a întrebat:

Salut la toti!
Am si eu o problema. Cu tata. Are ceva cu mine, deci sa va spun.
Rade cu mama, glumeste cu fratemiu e vesel, dar cu mine..nimic, zice ca incurc prin casa si stiu doaar sa stau pe calculator, ca nu imi scriu etc.Dar nu e asa eu am note bune 9-10 si mai rar 8 in rest nu iau note mici, sunt la rand cu temele si pe calculator e adevarat ca stau cam mult, dar el exagereaza, parca as fi in plus in casa pentru el..Doar cu mama ma inteleg bine..Plus ca el bea bere la greu. aproape zilnic e ametit de la bere..Nu calculeaza banii sa ii ramana si de mancare, si dupa zice ca cer eu bani afara si de asta, dar eu ies afara o data pe saptamana sau chiar mai rar si nici nu prea cer bani..Off..as fi vrut sa fim mai apropiati putin..Nu sa stau eu in sufragerie el in dormitor.Ce sa fac?
Va rog raspunsuri serioase.
Cel mai bun primeste fundawinking

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ParadiseCaroline a răspuns:

Te sfătuiesc sa vorbesti deschis cu el despre problema intampinata. Poate e mai aspru cu tine pentru asteptarile in ceea ce te priveste sunt mai mari.Ca băiat ai nevoie de o figura paterna. Daca are o problema cu bautura e singurul care si-o poate remedia. Sper din suflet sa nu mai existe tensiuni intre voi.Mult succes.

| NightcoreMusic a răspuns:

Vorbeste cu Mama ta si spune-i sa vorbeasca cu el, [...] poate asta e problema, vorbeste cu el, deh, nu-mi plac betivi, in locul tau nu as vorbi eu cu el... take care happy

| FrateleRobert a răspuns:

Este si mai rau daca este alcoolic chiar daca vorbesti cu mama ta despre asta o sa fie cam greu sa il convingi sa te bage in seama deoarece cu persoanele alcolice te intelegi foarte greu

| gabitu25 a răspuns:

Problema e, dupa ce spui, la tatal tau. Fa l sa nu mai bea, arata i carnetul de note, dupa ce ti faci tema incerci sa faci sa afle ca ai terminat o si mai usot cu calculatorul, 1 ora si jumatate e mai mult decat suficient. Incearca asa

| iAkdlw a răspuns:

Esti adoptat sau tatăl tău este vitreg? Eu zic să discuți asta cu mama ta, sau chiar cu un psihoog. De cât timp se întămplă asta? Poate este din cauza băuturii. Neapărat să te duci la un psiholog. De exemplu, în timpul pauzei poți trage o fugă la psihologul școlii, dacă ai. Să nu îți fie rușine, este o problemă destul de gravă