| Coniac_Ilie_1996 a întrebat:

Salut lume! Am o problema destul de mare(din punctul meu de vedere) Am o relatie cu o fata de 2 ani de zile si de cand a venit si ea la facultate(eu fiind in anul 2 si ea acum a intrat in anul 1) destule lucruri s-au schimbat in relatia noastra. A devenit mai rigida, mai exact ea da ordine si eu execut fara drept de apel(pe scurt). De curand s-a certat cu colegele de apartament si mi-a hotarat clar si raspicat ca trebuie sa ne mutam impreuna. Eu nu am avut cum sa iau o asemenea hotarare, de a locui cu iubita, asa ca le-am cerut parerea parintilor mei, deoarece ei ma intretin pe timpul facultatii. Acestia s-au opus, intr-un fel si eu pentru ca nu sunt sigur c ar fi o alegere buna aceasta miscare. Cand i-am zis ca nu ma lasa si ezit sa fac aceasta miscare, a inceput sa nu mai vorbeasca asa de mult cu mine, nu mai alinta, este foarte scurta in vorba, mi-a zis ca e "dezamadita" etc. Ce sa cred eu din aceste gesturi ale ei, din aceste comezi clare si acest comportament?
Ma face sa ma gandesc ca daca eu execut ordinile ei sunt bun, iar daca nu o fac sunt de aruncat. pana acum i-am cumparat toate cadourile insinuate de ea ca si le-a dorit, mai pe scurt am executat tot ce a cerut. Nu mi se pare un comportament adecvat unei relatii de 2 ani.
Un sfat daca se poate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te lasi fraierit de o simpla fata careia i se fac toate poftele?
Tu ca baiat ar trebui sa fii mai 'solid' si cand tu spui NU trebuie sa dai de inteles ca e NU si ca nu-ti poti schimba parerea.Sa nu-mi spui ca ti-e frica de iubita ta ca nu te voi crede.
Daca nu asculta de tine pa si pusi fara discutie.Nu esti servitorul nimanui.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind cinta gaina in casa, ceva nu e in regula, sigur nu e o alegere buna. Daca tu i-ai oferit totul cand a cerut, si ea trebuie sa iti ofere totul cand e cazul, adica macar sa te inteleaga ca nu doresti sa stati impreuna.

| mgtow a răspuns:

Cam toate sant asa mai tinere, daca vrei sa fi stapan pe situatie traiesti singur si le dai sictir la proaste

| darrio2007 a răspuns:

Fetita este foarte rasfatata. Te cred ca tii la ea dar asta nu este relatie. Vei fi tot timpul sluga ei si nu iti vei putea vedea de studii. O discutie serioasa, in care trebuie sa-ti impui punctul de vedere, ar fi cea mai potrivita.

| Coniac_Ilie_1996 explică (pentru darrio2007):

Si daca nu merge nici discutia? la revedere si atat nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Coniac_Ilie_1996):

Cam da. Si lasa coniacul. Glumesc! Referitor la numele tau.

| Coniac_Ilie_1996 explică (pentru darrio2007):

Stai linistit. stiu de glume. plus ca sunt obisnuit deja. si la facultate profesorii ma cunosc dupa numelaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Coniac_Ilie_1996):

Dupa acest nume? E chiar numele tau adevarat?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai rasfatat-o pana acum si i-ai oferit tot ce si-a dorit, in plus, ai executat tot ce ti-a cerut, s-ar putea sa nu inteleaga ce se intampla cand o refuzi!
Se pare ca fata are o problema cu autoritatea si manipularea, adica ii place ca oamenii sa faca ceea ce ea ordona si cand nu se executa ce doreste, incearca sa manipuleze dupa dorinta.
Din punctul meu de vedere, se pare ca ea te manipuleaza ca pe o marioneta!
Daca te-ar iubii, ar intelege ca sunt situatii cand nu poti sa-i faci pe plac, pentru ca nu depinde de tine, plata caminului de exemplu, care-i suportata de parintii tai, iar ei refuza sa te ajute daca te muti.
Ea are totusi 2 solutii:
1- sa se mute in alta camera! Poate face schimb cu fetele din camin, se intampla frecvent acest lucru.
2 - poate sa-si inchirieze singura daca camera in alta parte

| cristimihailov a răspuns:

Nu mai sunt fete?

| vocea a răspuns:

De obicei, acest lucru devine rapid evident: nu te mai sună atât de des, nu-ți mai întoarce toate apelurile, nu se mai lungește cu mesaje seara.

E mai ocupată ca-n trecut și tot felul de probleme apar în calea întâlnirilor cu tine.

Acestea sunt primele semne ale faptului că si-a pierderii interesul de tine. Semne evidente, după cum spuneam, dar pe care bărbații le văd cu destul de mare greutate.

În primul rând, nu-ți plânge de milă.

Nu de alta, dar nu există condiții mai bune pentru accelerarea depărtării de tine decât cele în care tu simți nevoia să i te smiorcăi apropo de această schimbare de atitudine.

Normal, poți oricând să mergi pe alte site-uri și să urmezi sfaturile mature ale unor flăcăi sau domnișoare care te-ndeamnă să porți o discuție serioasă cu ea.

Îmi și închipui cum în ciuda faptului că si-a pierdut interesul față de tine, va manifesta un mare interes față de-o discuție legată de această problemă. Va fi pur și simplu încântată, chiar ușor excitată să te vadă atât de profund, atât de interesat de relație, atât de preocupat de comunicarea dintre voi.

Hmmm… cred că ar fi o scenă tragi-comică de-un mic, mic, realism.
Din contră, va folosi acest prilej ori să te mintă că nimic nu s-a schimbat între voi, ori să te acuze că nu i-ai acordat suficientă atenție și de asta se întâmplă ceea ce se întâmplă.

Sau, într-un caz fericit, îți va spune că lucrurile nu mai merg și ar fi bine să faceți o pauză.

Prin urmare, nu i te plânge ei.

Și nu te plânge în general de nimic nimănui pentru că e o atitudine de rahat.
Printr-o simplă schimbare de atitudine o faci pe ea să se-ntrebe ce treburi ai de nu mai ești fiert să stai de vorbă cu ea.

De-asemenea, atunci când îi spui că o răsplătești cu permisiunea de-a te scoate în oraș, la un suc, o duci pe ea în zona aceea de provocare în care bărbații sunt prea fricoși să le ducă pe femei.

Nu mai vorbesc că e și o modalitate amuzantă de-a te autovalida fără să te lauzi singur.

| pceli2007 a răspuns:

Discuta cu ea și spune-i ca nu e încă timpul sa va mutați împreuna. Daca nu simți asta, nu o face. Daca simți ca nu te iubește cu adevarat și mai ales nu te respecta, fa-i vânt. Nu o sa faci casa cu ea. Fete sunt la tot pasul. Alege una decenta cu care sa colaborezi nu sa execuți ordine sau sa dai ordine.