| anoinim234 a întrebat:

Salut. nu pot scapa de depresie si de durere simt ca o iau razna, pentru ca mama m-a lasat de-la 2 ani si n-am m-ai vazut-o de atunci si acum am 18 dar tot ma gandesc la ea si am vorbit la telefon cu ea dar s-a racit relatia intre noi o simt ca o straina dar totusi inca mai am sentimente fata de ea, si am un gol in suflet care nu pot sa-l umplu cu nimic pentru ca nu pot rezolva nimic sa repar ce e stricat deja, amandoi parinti si-au refacut viata ma bucur pentru ei dar eu am ramas in minus in toata ecuatia asta si nu cred ca o scap de asa durere, poate ma ajutati voi cu un sfat

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, esti la varsta cand si tu ai nevoie sa-ti faci viata ta, sa-ti gasesti o fata, sa fii fericit, sa traiesti si sa experimentezi ceea ce nu ai mai simtit niciodata si vei vedea ca se poate si fara parinti la varsta asta.

| Miruna333 a răspuns:

Durerea e inevitabila, suferinta e optionala.
Treci cu ajutorul unui psihoterapeut. Nu se schimba lucrurile astea de azi pe maine.
Crezi ca sfatul unui strain iti va schimba viata radical? Nu

| Davinna a răspuns:

Ai ajuns la varsta la care ar trebui sa stai de vorba cu tine insuti, sincer din suflet. Sa iti analizezi viata, oportunitatiile. Esti tanar, viata ta abia acum incepe. Trebuie sa nu mai vezi partea goala a paharului.Cu cat te axezi pe ceea ce te doare cu atat nu v-a trece si nici nu vei fi fericit. Fericirea ta trebuie sa vina din interiorul tau, sa iti gasesti linistea sufleteasca. Sa incerci sa privesti totul mai detasat, sa incerci sa ai o relatie cu parintii tai fara asteptari sau incarcari negative. O sa vezi ca atunci totul va decurge natural. Nu mai forta lucrurile. Cauta sa iti umpli timpul cu lucruri care te fac fericit, te implinesc.Cunoaste-te. Inconjoara-te de prieteni. Daca te ajuta cu ceva, cumparati un jurnal in care sa iti scrii gandurile negative si tot ce simti tu. Acolo sa te descarci si sa lasi durerea in urma.Nu iti intuneca viata cand abia ai inflorit.