| madalinamaria407 a întrebat:

Hey imi poate spune si mie cineva de ce la unii dintre noi exista anumite sentimente si stari inexplicabile? Eu de exemplu ma bucur pentru un fost iubit care si-a refacut viata, are familia lui acum si copii, dar pe de alta parte sunt nervoasa ca nu pot nici cum il felicit ( nu mai am numarul lui de telefon si nici un fel de contact cu el ). Si nu este vorba despre iubire, deoarece relatia s-a terminat cu ani in urma si amandoi suntem acum casatoriti si la casele noastre. Este o stare neexplicabila. Voi ce parere aveti? De ce aceste stari?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este o empatie si o bucurie sincera pentru o persoana pe care ai pretuit-o. Este o traire autentic umana normala, dar una care din pacate nu apare la toti oamenii... happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Exită o frază interesantă: "Pentru a putea trăi prezentul trebuie să te împaci cu trecutul".

Încearcă să te analizezi şi să te convingi că într-adevăr te-ai împăcat cu trecutul tău.

Cele bune!

| pufypuf a răspuns:

Buna mada. Si eu ma bucur cand aflu ca fostul si-a refacut viata, adica sunt fericita pentru el deoarece ne-am iubit si nu mi-ar cadea bine sa-l stiu intr-o situatie nasoala sau sa fie nefericit. Asta cred ca se intampla si la tine. Probabil a fost o dragoste frumoasa happy

| madalinamaria407 explică (pentru pufypuf):

A fost o dragoste frumoasa si tumultoasa, dar pe langa faptul ca ma bucur pentru el am asa o anumita ciuda ca nu reusesc sa il felicit.Eu m-am maritat inaintea lui si el mi-a urat casa de piatra, dupa care am rupt legatura ca ne-am certat. Si eu nu am reusit sa ii urez nici casa de piatra, nici cele bune pentru copii lui si imi este ciuda.Eu sentimentul acesta de ciuda nu il pot intelege

| pufypuf a răspuns (pentru madalinamaria407):

Haide mai doar nu mai ai tu acolo in sufletel ceva pentru el... Intentia ta e foarte frumoasa, ai incercat pe facebook sau sa ii transmiti prin intermediul altor persoane?

| madalinamaria407 explică (pentru pufypuf):

Si-a inchis contul de facebook si nu are altul, iar prin intermediul altor persoane nu indraznesc pentru ca lumea interpreteaza inainte sa gandeasca. Si eu sunt maritata si nu vreau sa se interpreteze ca imi e dor de el sau ca sunt ironica urandu-i cele bune.

| pufypuf a răspuns (pentru madalinamaria407):

Ai dreptate happy te pup