| Musuic a întrebat:

!
Salut oameni. Așa că voi începe de la început. Mereu am fost genul de tip care nu a reușit să își facă prieteni. Urăsc colegii mei cu care vorbeam în timpul școlii, dar nimic după școală. În 2016 am încercat să mă sinucid încercând să mă izbesc cu mașina. Am eșuat. Am aproape 27 de ani, tocmai am terminat universitatea și lucrez pe nave. 4 luni pe nave, 4 luni acasă. Din când în când, tot mai gândesc să mă sinucid, dar încă mai am o mamă care știu că ar fi devastată dacă aș face-o. Acesta este singurul motiv pentru care nu o fac. Am doar o prietenă (o fată). Vorbeam cu ea de cele mai multe ori, a fost de mare ajutor în a-mi pune ordine în minte (ea nu știe despre încercarea mea, doar vorbim). Dar pentru că vorbesc doar cu ea, am ajuns să mă îndrăgostesc de ea. Știam că nu există șanse să simtă la fel pentru mine, dar am decis să-i spun oricum pentru că durerea era insuportabilă.

I-am cerut puțin spațiu și a zis că mi-l va da, dar că va fi acolo pentru mine dacă am nevoie de ajutor. Voi încerca să-mi pun ordine în minte și să vorbesc cu ea. Sper că mă va ierta pentru că am fost egoist și sper că vom continua să fim buni prieteni ca înainte. Voi credeți că va putea să se comporte ca înainte să-i mărturisesc? Eram capabili să vorbim despre orice. Nu i-am spus despre trecutul meu pentru că mi-a fost teamă că ar putea să-i spună mamei mele.

Dar toate acestea mă aduc la întrebarea mea principală. Cum îmi fac prieteni? Cum vorbesc cu oamenii? Când sunt pe navă sunt oameni din aceeași oraș cu mine, vorbim puțin acolo, dar nu putem face o conexiune. Unii dintre ei rămân în legătură când vin acasă, dar eu nu am reușit niciodată asta. Când mă gândesc la viitor mă înspăimânt pentru că tot ce pot să îmi imaginez este să fiu singur fără prieteni, fără prietenă, fără familie proprie. Încerc să mă țin ocupat ca să nu mă gândesc, dar nu este mare lucru pe care să îl faci când nu cunoști pe nimeni. Am căutat online grupuri de discuții pentru introverti sperând că aș putea găsi ceva, dar nu am reușit. Tot cred că ar fi puțin mai bine, dar tot nu ar fi la fel ca și vorbitul cu oamenii față în față. Dacă mă puteți ajuta, voi aprecia enorm. Sper că puteți. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ai doua variante cu fata aceea, ori simte la fel, ori te refuza, asa e cand vorbesti mult cu o fata, te atasezi.
Daca te consideri introvert incearca sa realizezi ca tu te indepartezi de oameni, de aceea nu poti crea legaturi, nu te mai comporta de parca deranjezi pe cineva prin simpla ta prezenta si nu mai urca persoanele din jurul tau pe un piedestal, chiar nu e cazul, fii mai galagios, spune si tu o gluma, o prostie, baga-te intre ei pe vas ca nu deranjezi pe nimeni, da-ti voie sa fii mai relaxat si nu iti mai tine corpul incordat tot timpul, marea majoritate a oamenilor sunt de treaba, daca tu stai intr-un colt linistit si suparat clar ca nu conectezi cu ei.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ceri ajutorul unui medic psihiatru?
Problema pe care o ai tu este destul de serioasa si severa, iar ajutorul il poti primi doar de la un medic specializat pe asemenea gandire si traume, cu medicatie adecvata si terapie.
Sanatate multa!

| norisorulpufos a răspuns:

Salut!
Nu știu de ce ai atât de puțină încredere în tine dar sigur vei reuși să îți faci prieteni.
Deja tu ai o fata care te ajută, contează mult.
Dacă începi să fii sigur pe tine și încrezător va ploua cu fete.
Atunci va trebui să selectezi.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Ba frate uite ce as face daca as fi in locul tau, in primul rand sa stii clar baietii nu pot fi prieteni cu fetele TOCMAI PT CA SE INDRAGOSTESC, asta e regula de baza in viata, ca si in cazul fetelor.De obicei noi ca baieti suntem prieteni cu fetele ori ca ne place de ea si ne e rusisne sa-i zicem, ori ne place de ea si asteptam sa se desparta de gagiu, ori i-am spus si ne-a refuzat si noi inca stam cu speranta.Deci sa fie clar nu esti egoist cu nimic e logic sa ai sentimente pentru ea daca ea e cea mai apropiata eprsoana de tine.Acum hai sa incepem cu tine, vere ai 27 de ani nu 50, ai timp sa te schimbi.In primul rand lasa dracu internetu, nu exista prietenii pe internet, du-te pe afara.Ca sa scapi de timiditate iesi pe afara de inceput si incepe dialoguri mici cu oameni necunoscuti gen : salut cat e ceasul,sau salut unde gasesc strada x,cu timpul o sa te obisnuiesti si nu o sa mai fi timid. N-ai si tu o pasiune? Sa zicem ca pasiunea ar fi sahu,cauti si tu cluburi de sah si asa iti faci prieteni te duci, prietenii tii ii faci cand aveti lucruri in comun e la fel cum faci si cu gagica, trebuia sa ai chestii in comun ca sa ai prieteni.Cea mai simpla metoda ti-o zic sincer e sa te apuci de sala, in primul rand prinzi incredere in tine, o prinzi pentru ca vezi treptat in oglinda, in al 2 rand mergand in fiecare zi si intalnindu-te des cu oamenii incepi sa te obisnuiesti cu ei si nu mai simti timiditate asa mare, apoi incepe sa vorbesti sa faci impreuna cu ei exercitiile si daca faci 1 saptamana-2 asa o sa fiti prietenasi deja, dupa invita-i si tu hai ba sa iesim sa bem ceva impreuna sau sa mergem in club impreuna asa sau hai sa mergem la munte, asa incepi sa-ti faci prieteni, nu pe site-uri si alte basini.

| Davyduchiha2001 a răspuns:

Poate că astăzi va trebui să pleci la serviciu, la facultate sau treci printr-o perioada mai dificilă. Să nu uiți că: „Domnul Însuși va merge înaintea ta, El Însuși va fi cu tine, nu te va părăsi și nu te va lăsa; nu te teme și nu te înspăimânta!" (Deuteronomul‬ ‭31:8‬).

Indiferent de lucrurile pe care le ai de realizat în aceasta zi, ia-L pe Dumnezeu cu tine și vei putea gusta belșug de binecuvântări, așa cum și prorocul Isaia spune: „Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă și va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă." ‭‭(Isaia‬ ‭58:11)

Istoria lui Avraam ne dovedește prietenia dintre el și Dumnezeu. Moise, vorbea cu Dumnezeu față în față ca unui prieten. „Împrietenește-te dar cu Dumnezeu, și vei avea pace; te vei bucura astfel iarăși de fericire." (Iov‬ ‭22:21‬) N-ai vrea și tu astăzi, sa Îl iei pe Dumnezeu cu tine și sa fii prieten al Împăratului?

El te iubește cu o iubire veșnică și ți-a păstrat bunătatea Lui. (Ieremia‬ ‭31:3‬)

Mesajul lui Dumnezeu pentru tine în această dimineață este: „Iată, Eu stau la ușă și bat. Dacă aude cineva glasul Meu și deschide ușa, voi intra la el, voi cina cu el, și el, cu Mine." (Apocalipsa‬ ‭3:20) Dumnezeu să te binecuvinteze și să ști că nu ești singurul care trece prin asta. sunt foarte mulți băieți cărora le este mai greu să își facă prieteni, ( printre ei sunt și eu ) dar eu te indemn să ti-l faci prieten pe Acela care așteaptă de atâta vreme să îți vorbească, El te iubește și îți dai seama de asta prin faptul că a suferit la cruce pentru tine, să ști că cine își face mulți prieteni ii face spre nenorocirea lui dar este un prieten care tine mai mult la tine decât un frate și acela este Isus Hristos Domnul, mă rog ca Domnul să te binecuvinteze și sa nu mai ai gânduri din acelea căci Domnul vrea să îți dea mântuirea. Citește din Cuvântul Domnului. Citește Biblia în fiecare zi. căci Isus vrea să îți vorbească. Și du te la adunare ca să îl primești pe Isus în viața ta. FI binecuvântat!