| anonim_4396 a întrebat:

Salut

Parintii mei sunt divortati, locuiesc cu bunicii din 2004, sunt nascut in 2003, parintii mei au divortat in 2009. (Ca o paranteza, ca sa stiti cum sa tratati situatia)
Anul acesta termin clasa a VIII-a, mama mea a reusit sa-si cumpere un apartament in Italia cu un imprumut bancar, isi doreste sa ma aduca la ea dar eu nu vreau deoarece o sa-mi vina foarte greu nestiind limba. (Am fost de cateva ori acolo in vacanta, cate o luna timp de 4 ani si am observat ce "rasfatati" sunt cei de acolo si cum sunt tratati romanii, nu vreau sa generalizez, dar in mare parte asa e)
Nu stiu ce sa fac, vreau sa-mi conving bunicii sa raman la ei, ii cred, sunt batrani, nu mai pot, dar si eu am crescut, am niste responsabilitati pe care inca nu le-am indeplinit.
Am discutat cu mama la telefon, si mi-a spus ca daca nu vreau chiar nu ma poate aduce cu ~lantul~ acasa, dar anul trecut fiind la ea in vacanta si mergand spre un lac, pentru a ne intalni cu prietenul ei (il urasc din suflet, mi-a dat niste bani asa, in scarba doar ca sa-i castig simpatia, dar i-am refuzat si nu mama a inceput sa ma certe.) mi-a spus ca nu pot face ce vreau deoarece detine tutela (stiu, nu sunt adult, dar sunt o persoana mult mai matura fata de cei de varsta mea)
Ma puteti ajuta cu ceva?

Multumesc pentru tot

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noi n-avem cu ce sa te ajutam.
Te poate ajuta doar tatal tau, respectiv sa solicite stabilirea domiciliului la domiciliul sau, prin intelegere cu mama ta sau printr-o actiune in judecata, daca mama ta nu este de acord.

| mgtow a răspuns:

Du-te si cand faci 18 ani te intorci in tara

| Freya1 a răspuns:

Acuma tu ai de ales sa mergi intr-o tara straina unde trebuie sa inveti limba si unde romani nu tare sunt bine vazuti dar sa traiesti mai bine cu mai multe posibilitati si oportunitati aproape de mama ta care sa te ajute sau sa stai in tara unde sti limba si cunosti oameni pe spatele bunicilor batrani care in curand nu vor mai avea rabdare cu tine si de unde pana la urma tot in strainatate vei pleca.
Acuma tu stii ce vrei sa faci si sa alegi gandeste-te bine si la o adica daca nu vrei sa pleci vorbeste cu tatal tau.

| TanteMarianne a răspuns:

Unu la mana italiana seamana destul de mult cu romana, deci nu ar trebui sa-ti fie foarte greu sa o inveti sau intr-o prima faza sa intelegi.Nu stiu ce italieni ai intalnit tu,dar majoritatea sunt foarte prietenosi, iubitori, glumeti si nu trateaza romanii(sau alti straini) prost.
Alegerea ta. In strainatate ai mai multe sanse pentru un job, un salariu mai mare, un trai decent.Da adevarat, in Italia e coruptie mare si sunt nitel in criza, dar pertotal e o situatie mai buna decat in Romania.Intr-un fel maicat s-a gandit bine la viitorul tau, daca iti da sansa sa te muti in Italia.
Daca chiar nu vrei, incearca sa comunici cu tatal tau.Stai cu el.Nu de alta dar bunici tai sunt batrani si acus le vine ceasul, iar atunci esti in aceeasi situatie.
Eu in locul tau m-as duce in Italia.E o sansa la un trai decent mai mare decat in Romania.

| ShamelessQboy a răspuns:

Cred ca ar trebui să iti calci pe inimă si sa treci peste anumite frustrări!
Nuprea ai ce pierde, limba italiană este foarte ușoară și la urmă urmei este mama ta, si in Romania ce viitor vezi? Încearcă să te integreze si sa profiti de oportunități, si mai tarziu vei vedea tu ce e mai bine.

| Alex007xD a răspuns:

"sunt o persoana mult mai matura fata de cei de varsta mea"
Prietene, te incadrezi la maturitate 0 fix in care se incadreaza toata lumea. Fata de mama ta, muta-te cu ea, inveti limba repede.