| Huntress a întrebat:

În capul meu s-au strans mii, poate chiar milioane de intrebari, dar acum vreau doar un sfat: Am 13 ani fara 2 luni si parintii mei sunt divortati de un an si jumatate. Desi a trecut mult timp, inca mi-e greu uneori. Acum cateva saptamani m-am mutat cu mama si mi-e mult mai bine, dar cand stateam in cealalta casa era un cosmar. Aproape in fiecare zi trebuia ca unul dintre ei sa inceapa o discutie, apoi se ajungea la cearta, o cearta luuunga, cu reprosuri, tipete si usi trantite, cu tot tacamul (ii multumesc lui D-zeu ca nu s-a ajuns la bataie). Noaptea, cand eram in pat, mi se parea ca aud discuii legate de bani, certuri si alte usi trantite, desi erau toate in mintea mea. Era o atmosfera urata, la care nu mai vreau sa ma intorc sau sa ma gandesc. Uneori noapte plangeam, plangeam "mut", nu imi scapa decat o lacrima, doua, trei, dar nu stia nimeni. Niciodata n-a stiut nimeni, nici macar parintii mei, decat pana acum 3 saptamani, cand nu am mai putut si am inceput sa plang iar mama m-a intrebat ce am si i-am spus ca imi amintesc ce urat a fost. Uneori nici ea nu ma intelege, desi e psiholog, asa ca prefer sa nu spun nimanui ce simt eu. Când mama inca nu divortase, parintii mei se purtau din ce in ce mai ostil cu mine, credeam si poate inca mai cred ca eu sunt de vina, ca ii supar, de multe ori mama ma brusca, ma repezea, si nu intelegeam de ce. Ma duceam in camera, plangeam, imi vedeam de treaba si nu suflam nici o vorba. Toate fara ca parintii sa stie. De tata nici nu mai zic, cand venea de la serviciu isi descarca nervii pe mine, mama mai incerca uneori sa il opreasca, dar dupa se apuca sa faca mai urat. Se termina lasandu-i pe parintii mei sa se certe, ducandu-ma in camera si plangand, apoi gasindu-mi de lucru singura. Tata venea si ma cicalea, mama era mai normala dar uneori facea si ea la fel, etc. Începusera amandoi sa tipe din ce in ce mai des la mine. Ajunsesem ca la cel mai mic semn ca ceva nu e OK, ori cand imi ziceau mie ceva, cand se certau sau cand pur si simplu ii vedeam, sa tresar ca un caine plouat, fugarit si batut de cineva. Si acum mai am momente de genul. Prietenilor si colegilor nu le pot spune cat am suferit, ei de-abia ar astepta sa aiba subiect de barfa. Doar asa sunt "prietenii". Problema nu e numai intre mama, mine si tata. E si intre bunicii din partea tatalui, pe care, pana sa nu observ ce se intampla, ii consideram oameni de treaba. Mama nu a vrut sa stiu tot despre ei, pana cand, inevitabil, am aflat. Ea nu a vrut sa ma manipuleze impotriva lor, desi imi mai arata anumite aspecte. Recent am avut o discutie cu ei. Ei cred ca mama ma invata sa ma port asa, dar nu-i adevarat. Desi nu le vine sa creada, mai am si eu creier si mai gandesc si singura. Mai degraba incearca ei sa ma manipuleze impotriva mamei mele. In fine: În fata oamenilor afisez o puternica nepasare, nu imi arat sentimentele in legatura cu asta. Și-asa colegii ma judeca fara rost, de parca ar sti cine sunt, sau macar cine am fost. Îmi iubesc mult părinții, chiar dacă sunt cum sunt. Anul trecut, in clasa a 5-a fiind, am terminat cu premiul 1, fiind o eleva model. Tot efortul depus nu m-a ajutat cu nimic, doar cu lacrimi, multe lacrimi in plus. Și nu de bucurie. Stateam cu temele pana la 12-1 noaptea si dimineata ma trezeam pe la 7 sau chiar 6. În weekend-uri ma trezeam pe la 11-12 si deja jumatate de zi era pierduta. Cel mai tare m-a epuizat matematica. Nu mai suportam, îmi venea sa ma urc pe pereți. Mama imi spunea ca nu ma cearta daca iau o nota mica, dar pe de alta parte îmi tot reproșa că "pot mai mult!". Urăsc sa aud asta, daca atata ma duce creierul, ce sa fac? Oricum, mai puțin de 7 nu luasem niciodata, dar pentru mama era nota "slăbuță". La toate materiile ma descurcam, numai la mate nu. La toate luam peste 8, 50-9, numai la mate nu prea. Pana la urma am luat 9 in teza. Nu puteam suporta faptul că atunci cand colegele mele se distrau, eu toceam. Nici acum nu inteleg nimic si tocesc, tocesc, dar tot nimic. Anul asta mi-am schimbat comportamentul. Am inceput sa nu mai dau importanta atat de mare scolii, desi totusi sunt eleva buna. Dar matematica si invatatul in general pentru mine nu mai sunt pe primul loc chiar. Am inceput sa nu-mi mai fac temele la mate, asta deoarece inainte lucram cu tata, dar acum, ca ne-am mutat si el e foarte nervos, nu mai pot lucra cu el. As vrea sa inteleg si eu la matematica, as vrea sa fiu cum am fost odata, fata buna care invata la tot, nu copia si isi facea toate temele. Dar asta ar insemna sa nu mai am deloc timp liber, și mai e ceva: eu la mate nu inteleg nimic. Nu mai are cine sa-mi explice si de-aia mi-e si scârbă de matematică. Nu pot astfel, as ajunge din nou in starea aia deplorabila. La urma urmei, ma multumesc si cu premiul 2 sau 3, numai sa am o viata normala. Nu vreau altceva. Anul trecut am avut ambitia si norocul sa ies pe locul 1, dar cu multe sacrificii pe care acum le vad inutile. Reusita mea nu a facut decat sa starneasca mai multa invidie si barfa printre colegii mei si vreo 2-3 laude de pe la profesori, care chiar nu m-au ajutat cu nimic, decat, dupa cum am zis, sa atraga invidie si barfa. Prieteni adevarati nu am, nu am in jur decat oameni in care nu pot avea incredere, doar vreo 2 fete imi sunt mai apropiate, dar nici in ele nu pot avea incredere deplina. Nimeni, nimeni nu stie cat am suferit si toata povestea asta mi-a lasat urme adanci in inima, provocand o hemoragie de sentimente care nu se mai opresc din a curge si a ma napadi ca buruienile. Mă inec in ele, nu stiu ce sa fac, vreau ca totul sa ramana de domeniul trecutului si sa uit, dar nu pot. Sunt prea multe... Va rog, nu ma judecati, nu am cui sa-i spun ce simt, nu m-ar ajuta un psiholog, trebuie sa imi rezolv singura problemele. Ce sa fac sa nu ma mai roada suferinta si sa incep o viata normala? Va rog nu ma jigniti, vreau sa ma intelegeti si pe mine! Sunt o fata visatoare care e rupta de realitate. Trăiesc in lumea mea, sunt diferita, si ce ma calmeaza e muzica si arta. Atât mai pot sa fac si eu. În câteva zile am teza la mate si eu nu știu multe lucruri, am lacune mari. Vreau sa iau macar 7. Sunt foarte stresată și mă gândesc tot timpul la asta. What Can I Do?

Mulțumesc daca ați citit tot!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Te cred și te înțeleg.
Dar refuzul studiului nu prea e soluția cea mai bună. Și-ți spun și de ce: din păcate sistemul nostru de învățământ NU a auzit de examen de admitere la liceu, ci de „evaluarea națională" (a prostiei, dar au uitat să adauge partea asta). Și la admiterea în licee, o parte a notei vine de la acel examen (50% mate) și alta, din mediile de la generală (așadar, și aici te lovești de mate, dar și de celelalte la care nu iei note destul de mari).
Nu-ți spun astea ca pe o dojană; nu, departe de mine gândul! Dar poate nu te-ai gândit încă la ce vei face în viață și - mai ales - ce drum vei alege ca să ajungi acolo.
E o mare contradicție: mintea ta vrea joacă, relaxare, distracție; pe de altă parte, are nevoie exact de opusul acestora: muncă, stres și efort îndelungat, adesea rămas neobservat și neapreciat de către cei din jur. Sau chiar mai rău (invidia colegilor).
Cred că e timpul să pui în balanță ceea ce faci acum, ce alegi acum, și cum te ajută să devii ceea ce vrei.
Ca să reușești la mate, va trebui s-o rogi pe maică-ta să-ți ia un meditator. Cu cât pierzi acum mai mult, cu atât mai greu va fi pe urmă să recuperezi pentru examenul dintr-a 8-a. Chiar dacă nu vei mai avea după aia nevoie de loc de materia asta, examenul ăla trebuie să-l iei, și cu notă cât mai mare!
PS felicitări sincere pentru felul cum ai scris!
PS2 dacă mai ai nevoie de un umăr de sprijin, spune!
PS3 nu e vina ta că părinții au ales să se despartă; lasă-le timp să-și vindece și ei rănile, nu se termină totul odată cu divorțul! e nevoie de ceva vreme ca să accepte fiecare noua situație și să redevină oamenii care au fost odată.

| Dariusuu a răspuns:

E trist că de mică ești forțată să lupți cu viața parte în parte dar niciodată să nu uiți că orice început are și-un sfârșit.
Nu poate dura la nesfârșit certurile acele lungi, probabil că părinți tăi vor găsi o soluție dar cel mai mult ar trebui să se gândească la tine ci nu la cum să rezolve treaba cu bani sau mai știu eu ce.
În legătură cu orele de mate, te-ar putea ajuta o profesoara care să-ți explice altcumva și mai concret. Sunt sigur că nu vei mai întâmpina probleme.
Tot ce îț cer acuma este să fii puternică și optimistă.

Nu renunța draga mea, sunt sigur că ești o persoană minunată.

| Radu284 a răspuns:

Da, e o situatie cam naspa, si nu exista o solutie bine definita, un algoritm pentru a putea trece mai usor de traumele astea. Gandeste-te totusi la partile pozitive. Esti tanara, ai toata viata inainte, pari matura si inteligenta (pentru varsta ta), si esti, pana la urma, intr-o situatie mai buna decat erai acum cateva luni, nu? happy

In legatura cu scoala, si cu asteptarile mamei, eu in locul tau i-as spune ceva de genul: "Fa, tu chiar iti bati joc de mine? Tu chiar esti psiholog? Si daca da, ce spaga ai dat ca sa-ti iei licenta? Tu nu iti dai seama prin ce stres trec eu, stres cauzat partial de tine? Te astepti acum sa iau si note mari, sa nu ma afecteze cu nimic tot ce s-a intamplat, partial din cauza ta?"

Ma rog, poti sa folosesti o formulare mai putin beligeranta daca vrei happy

Daca nu-ti place matematica, asta este. Pana la urma sunt destule domenii unde nu ai nevoie de matematica. Ce ai vrea sa te faci 'cand te faci mare'? Daca nu vrei sa devi ceva legat de fizica/matematica nu ar trebui sa te streseze asa mult.

| Huntress explică (pentru Radu284):

Da Radu, ai dreptate, dar mama mea nici nu-si dadea seama de ce facea. De-abia acum a înțeles unele lucruri, pentru ca s-a linistit. În general tata cauta cearta si bineinteles ca se ducea la mama. Ea trebuia sa se certe cu el, fiindca altfel nu se putea. Daca nu se certa cu el, el venea la mine si tipa la mine aiurea... Din punctul asta de vedere mama intotdeauna a incercat sa ma protejeze, crezand poate ca sunt prea mica. Ea ajunsese anul trecut la spital, fiindca se imbolnavise pe fond de stres. A ajuns acolo cu vreo 2-3 saptamani după ce am fost externata eu fiindca am avut meningita. Ea ma iubeste foarte mult, stiu asta, altfel nu s-ar fi stresat atat. Era foarte greu si pentru ea, pur si simplu nu-si dadea seama de ce facea. Ea cu pacientii ei face treaba buna pentru ca sunt straini, dar cu mine nu, pentru ca sunt din cadrul familiei (care nu mai e familie). Unui strain intotdeauna ii va fi mai usor sa asculte de un psiholog strain, pentru ca stie ca acel strain nu are niciun interes sa-i dea un sfat rau, adica, la urma urmei nu castiga nimic in plus.
Când mama s-a hotarat sa divorteze, un an intreg s-a gandit la mine, stia ca o sa sufar, stia ca nu o sa mai fie la fel, dar a ales sa faca asta tot pentru mine, pentru un trai mai bun, pentru a nu mai sta eu in certuri, ca mie nu-mi faceau bine. Nu pot sa-i spun asa ceva. Și ea, ca si mine are nevoie de intelegere. Ea chiar s-a gandit la mine in momentul in care a divortat, si nu pot sa-i spun ca a fost din vina ei... Ce-i drept, anul trecut si eu am vrut oarecum sa iau premiul 1, dar nu asa de mult, daca nu m-ar fi starnit parintii. Ea nu ma mai cearta daca iau note mai mici, spre exemplu acum cateva zile am luat un 6 la mate, dar a inteles ca asta s-a intamplat din cauza ca nu am putut lucra cu tata. Acum a inceput sa inteleaga cum e cu scoala si cu notele si mai ales cu mine. Eu nu vreau sa-i creez mai multe discutii si stres decat are, si-asa tata o supara foarte tare.
Oricum apreciez raspunsul tau big grin

| Radu284 a răspuns (pentru Huntress):

Da, aici ai dreptate cu psihologii, de aceea este o problema de etica profesionala sa consulti pe cineva din familie ca psiholog. Pentru ca, uneori, bine lor este distinct de binele tau. In ce clasa esti? A 6-a? Ai decis inca la ce profil vrei sa dai la liceu?

Si inca ceva. Am impresia ca tu ai nevoie de cineva care sa te asculte, de preferinta un prieten/prietena. Acum nu o sa-ti zic stereotipii de genul: "Fa-ti prieteni noi", ca nu e ca si cum apesi pe un buton magic si vin prietenii. Dar keep your eyes open, pentru ca o sa te ajute mult daca ai pe cineva cu care sa poti discuta tot timpul happy

| Huntress explică (pentru Radu284):

Normal ca am nevoie de un prieten (ă), dar așa ceva de unde sa gasesc? Toti asteapta sa le dezvalui slabiciunile tale si apoi sa se foloseasca de ele. Nu pot avea incredere in nimeni… De aceea am ajuns să scriu 'povești' pe aici… Mi-aș dori atât de mult să mă înțeleagă și să aibă răbdare să mă asculte cineva straight face

| Radu284 a răspuns (pentru Huntress):

Nu toti oamenii sunt la fel, adica nu toata lumea o sa se fololoseasca de slabiciunile tale, desi este intr-adevar o idee buna sa fi precauta. Iti poti gasi prieteni pe net de exemplu, care nu prea ar avea cum sa se foloseasca de tine (ma rog, daca ai si tu un pic de 'common sense' in relatiile cu ei). Ce as fi vrut eu sa am net cand aveam 12 ani big grin Daca vrei, lasa un ID de mess.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!