| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Părinții mei sunt divorțați, am rămas cu tata si vreau sa plec intr-o vacanta la Paris la mama, ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă în urma divorţului, ai fost încredinţată - prin Hotărâre judecătorească - ( spre creştere & educare ) tatălui tău, atunci doar dânsul trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( acest însoţitor poate fi şi şoferul autocarului, sau personalul de la bordul avionului )!

Dacă NU există o Hotărâre judecătorească de încredinţare şi ai rămas în grija tatălui prin "simpla înţelegere", atunci ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială...

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| amiraamira a răspuns:

In primul rand ai nevoie de procuri de la ambi parinti acestea costa cam 100lei ambele si le iei de la judecatorie si in al doilea rand de pasaport supces Călătorie placuta

| suntserios a răspuns (pentru amiraamira):

Usurel ca o iei pe aratura

in primul rand nu are nevoie de procura ci de o simpla declaratie de la ambii parinti
si nu se face la judecatorie ci la un simplu notar

si pasaportul este optional pentru o calatorie in Franta