| TygaN a întrebat:

Sa va dau un context:
Sunt la munca de 6 luni și lucrez cu iubita mea dar se mai afla un coleg care în timp mi-a devenit dușman. De fațada suntem colegi și atât, nu prieteni. Iubita ta este ca și familia ta nu? Adică e de partea ta.
Pe drum spre casa de la munca mergeam toți 3 în aceeași direcție.Ii oferă o prăjitură, totul se petrece în subterfugii. Deci prăjitură e mita sa se împrietenească cu ea ca ma atace pe mine... Sa ma facă gelos, sa între siretlic în relația mea.Cel mai tare ataci un bărbat când ii omori familia adică soția și copilul ca în filme nu? Da știu nu suntem în filme. Dar pe același principiu as pleca eu și totul s-a întâmplat sub ochii mei iar eu am acuzat-o ca e trădătoare și acum ma gândesc ca în viitor când va fi vorba nu de o prăjitură ci de bani ea ar pleca sau m-ar trăda, nu?

Cum o pot învață să îmi fie loiala în astfel de situații și sa am încredere deplina în ea?

I-a oferit și un șervețel sa se șteargă la gura. Pfff. N-am avut reacție.

A cui este vina? A ei ca a acceptat sau a mea ca am lăsat-o? Puteam sa ii zic nu ii trebuie du-te de aici, dar am lăsat-o la liberul ei albitru. Nu sunt gelos dar mi-am făcut filme prin cap și toți veți zice ca e doar o prăjitură. Însă daca m-a trădat cu un lucru adică ar ieși cu oamenii care îmi displac sau cu care as fi în conflict. Ar face-o cu ușurință și într-o situație în care am o afacere. Ar accepta mita de la unu sa ma sape sau ar accepta 10k de euro sa ma fure împreună cu un asociat de al meu.

Ce ma fac acum? Sunt paranoia pentru unii poate. Dar think out of the box.

Răspuns Câştigător
| shu7e a răspuns:

Se pare că toată furia și neputința ta de a rezolva problema ta cu tipul ăsta o pui acum asupra prietenei tale căci aici "îți poți permite" sa faci ceva. Ea de fapt nu cred sa fie împotriva ta (dar de asemenea e doar o impresie de la distanță).
Te-ai gândit macar o secundă că faza cu șervețelul e un comportament care i-ar face plăcere să vină din partea ta? Poate ar trebui sa fii un pic mai atent cu ea? Nu știu vum e relația voastră dar e o idee. Cat despre faptul că te arăți cocos și o aperi, deși n-am înțeles prea bine daca asta ii spui tu lui, ei sau ea lui (la faza cu sa din doar colegi și atât și să se simtă protejată). Însă nimeni nu ar putea să îți răspundă la întrebarea asta. Tu ar trebui să știi cel mai bine.
Sunt însă convins că tu ar trebui sa lămurești situația cu colegul tau, doar tu și el. Cum o faci e alegerea ta însă trebuie sa faci ceva. Eu n-aș putea trai așa. Adică stai acolo cel puțin 8 ore, mare parte din zi și e o atmosferă toxica pentru tine. Nu mai e alt loc de muncă în altă parte în același domeniu? Tipul ăsta nu poate fi pus la punct? Șeful nu are încredere în tine/voi (tu și prietena ta) nu va terminați treabă la sfârșitul zilei/sapt? Ce se întâmplă?
Te încurajez să mai lucrez și la tine la caracterul tău. Toți suntem departe de perfecțiune și loc de îmbunătățire este la greu.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De acolo cu prajitura si servetelu se poate ajunge la prajitura fierbinte cu lapte. aplici atitudine sau posibil sa te insele fara sa stii. Trebe sa-l atati pe ala cu o amenintare sa aiba grija ce face sau de ce nu un pumn in fata sa stie de frica. Iar ea fara violenta ii zici daca o prinzi sau aflii ca te inseala ii arzi toate pertenentele din casa & va pleca in curu gol la masa

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, fata aia nu-ti este sluga, sa-ti ceara voie sa manace ceva, sau sa vorbeasca cu altcineva. Nici macar nu o poti acuza de inselat, atata vreme cat tu ai fost prezent la faza cu pricina.
Din paacte, esti bolnav de gelozie si orb sa vezi realitatea.
Daca esti gelos pe colegul care-i face avansuri, spune-i fetei si roag-o sa plecati doar voi doi de la munca, fara colegul cu pricina, dar nu-i impune nimic, ca risti sa o pierzi.
in ce priveste afacerea si loialitatea, esti inca departe sa intelegi cum functioneaza asta. Nimeni nu-ti av confirma vreodata cum ar putea ractiona intr-o anumita situatie, cand inca nu s-a ajuns acolo.
Nu uita: fata asta nu-ti este sotie si nici sluga, asadar, acorda-i respect si trateaza-o frumos, daca o iubesti si vrei un viitor alaturi de ea, dar comunica cu ea, spune-i ce te framante, gasiti o cale de mijloc in care amandoi faceti compromisuri, asa cum ar fi normal intr-un cuplu de oameni maturi si indragostiti.

| Mosotti a răspuns:

Pe ea nu trebuie sa o inveti nimic! Daca te iubeste, va fi cu tine mereu in mod automat, asta nu se invata, se simte. Ala nu poate intra in relatia ta daca ea nu vrea, deci el nu e de vina oricum ai da-o. Daca intra, ea e de vina ca a ales asta. Eu pot sa incerc cu orice capcana, daca ea nu accepta, e tot una.
Acum nu faci nimic, lasi chestia sa curga de la sine si vezi ce iese, ca oricum nu ai ce face, depinde de ea. Ce o fi o fi.

In cel mai rau caz ea e de vina ca a acceptat, tu nu ai dreptul sa o lasi sau nu sa faca ceva, e majora, ea alege, nu esti tacsu si nici nu are 5 ani, in plus si daca nu o lasi odata, la prima ocazie va repeta treaba, deci daca deja e cazul sa nu o lasi, e ceva neinregula, adica daca nu simtea ea sa nu accepte. Iti faci filme ca deja nu esti sigur de relatia voastra, ca eu daca stiu ce ea ma iubeste, sa faca ce vrea cu cine o vrea, ca stiu ca tot cu mine e.

Acuma depinde care e de vina in dusmania ta cu ala. Ca daca ala e de vina, atunci ea nu ar trebui sa aiba treaba cu el, adica cu cineva care vrea sa faca rau prietenului ei. Daca ai tu dusmanie aiurea, arunci tu ai probleme, si e normal ca ea sa fi acceptat prajitura si servetelul ca de la un coleg sau colega oarecare, de la un amic/amica, cum dau eu o bere la un amic, sau ii dau un servetel cand ii curge nasul. Si, de ce esti dusman cu ala? Descrie putin. Ca sa vad si eu care si cum.

| Freya1 a răspuns:

Frate cati ani ai, 12?
În primul rând tin sa te anunt ca tu esti fatarnic pentru ca esti prieten cu el de fatada in conditiile in care nu il suporți. Daca ai ceva cu omul respectiv spune-i in fata ca nu il suferi, si asa nu mai are de ce sa vina o dată cu tine acasa si nici nu mai aveti ce comunică unul cu altul iar asa nu mai este nici iubita ta nevoită să stea in compania lui, va interacționa pur si simplu la munca cu el cum e nevoie.
În al doilea rand, cred ca te duci prea departe. Daca eu ma întâlnesc cu vecina pe scara cu care împart două vorbe si o imbiu cu pufulet pentru ca mănânc in fata femeii si asa e frumos sa fac nu inseamna ca vreau sa ii distrug familia, ci doar sunt politicoasă iar ea la fel sau ii era pofta.
Alta chestia aici ce nu mi- plăcut a fost "cum sa o fac sa imi fie mai loială?"Păi da ce pana mea e caine sa ii spui șezi si sa sada.Fi realist si nu mai încerca să iti faci iubita marionetă ca judeca singura.Sau "Cine a gresit ea ca a acceptat sau eu ca am lasat-o?"Repet nu trebuie să o lasi sau sa nu o lasi tu ca nu e copil de 2 ani ca sa ii dai peste mana sa ii spui ca e c.aca,si in fond daca acum vrei sa ii interzici sa ia o prăjitură de la un om mai în colo ce faci? Ii portionezi mancarea, ii interzici sa respire? Nu a gresit ea cu nimic daca a luat prăjitură si nici tu nu trebuia sa ii interzici sa faca asta si daca nici nu ti-i mai face atâtea filme in cap nici nu ar mai fi vreo problema.

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, am trecut prin ceva foarte asemănător și știu ce urmează: iubita ta sa cam plictisit de tine și fie te va înșela, fie te va părăsi in curând. Poate cu / pentru tipul asta pe care nu-l suferi, poate cu/pentru altul, dar oricum e ca și pierdută. Îmi pare rău!

| Osneros a răspuns:

"Da știu nu suntem în filme. Dar pe același principiu as pleca eu și totul s-a întâmplat sub ochii mei iar eu am acuzat o ca e trădătoare și acum ma gândesc ca în viitor când va fi vorba nu de o prăjitură ci de bani ea ar pleca sau m ar trăda nu?"
"Cum o pot învață să îmi fie loiala în astfel de situații și sa am încredere deplina în ea?"
"Ia oferit și un șervețel sa se șteargă la gura. Pfff. N am avut reacție."
Te comporti ca intr-o drama cu adolescenti.

"A cui este vina? A ei ca a acceptat sau a mea ca am lăsat o?"
A ta, din motivul de mai sus.

| Andra9pk a răspuns:

Gandesti mult prea departe de la atata lucru.
Faci prea mare caz.
Poate fata a vrut doar sa fie draguta..sa nu fie considerata vreo salbatica..nu cred ca ar avea in minte sa te "tradeze". Daca ar fi incantat-o vreun pic acel tip,poate ca te-ar fi lasat pe tine pentru el.
In plus,daca voi doi ca barbati nu va intelegeti, de ce l-ar impiedica asta sa se comporte frumos cu iubita ta? Ce sa faca,sa o dusmaneasca si pe ea? Sa stati si tu si ea in stres la munca?
Totusi, explica-i ca te deranjeaza astfel de gesturi, fa-o sa inteleaga ca tu consideri ca nu este de partea ta. Ii poti spune :"eu sunt certat cu x, nu il suport! Nici tu nu ai voie sa vb cu x daca eu nu vb." Cum o sa sune?
Apreciaza faptul ca barbatii iti respecta iubita, ca ii ofera ceva, ca sunt politicosi etc. nu toti fac astfel de gesturi din ambitie sau fiindca ar placea-o.
Si de ce compari o prajitura cu banii? Fata nu a luat prajitura si apoi s-a dus cu el si te-a tradat pe tine.laughing

| TygaN explică (pentru Andra9pk):

Exact. Situația îți oferă o viziune a viitorului tău în relație cu soția, iubita. Sa ii interzic eu? Dar cine sunt eu sa ii spun nu ai voie sa vb cu ala ca sunt certat. Pai știi ce merita sa ma culc cu dușmanul ei nu? Pe mine ma rănit emoțional foarte tare. Am încercat sa am o discuție cu ea și a deviat în cearta. Nu ma pot stăpâni ma simt foarte trădat și doar știe frate care e relația mea cu el și ca îl urăsc și ma comport normal doar pentru a nu fi dat afara de la munca

| Mosotti a răspuns (pentru Andra9pk):

Depinde pe ce motiv e certat, dar daca va spune, vom afla, am intrebat pentru ca, conteaza mult. Ca daca asta al nostru are draci pe ala degeaba sau din motive aiurea, atunci ea nu are de ce sa nu accepte prajitura si servetelu.
Daca ala are draci pe asta al nostru aiurea, atunci este corect ca ea nu ar trebui sa aiba prea multe discutii cu ala si sa zica "atat timp cat vrei raul prietenului meu, nu discut cu tine, deci tine prajitura si servetelu, nu am nevoie de ele de la tine", si deci ea trebuie sa refuze orice politete din partea aluia, pentru ca ce face ala nu este cu scop bun in nici un caz, face ca sa-i faca rau astuia, fie ca vrea doar sa o monteze contra lui, fie ca vrea sa il placa pe el chiar daca el o place sau nu, e tot una, tot cu scop rau iese.
Deci depinde in care din aceste doua cazuri este, astept sa ne spuna.

Baiatul isi face ganduri nu chiar departe de adevar! Stiu foarte multe cazuri din astea, in mare are dreptate.

Pentru ca daca x are dusmanie pe nedrept pe prietenul meu, eu nu pot fi in polteturi cu x, pentru ca x e un om rau, iar eu nu pot avea nici un fel de politete cu un om rau (asta chiar si independent de prietenul meu), daca am din astea, nu e in regula cu mine. Din moment ce te bagi in orice fel de relatie cu un om rau, atunci esti si tu la fel. Pentru ca un om rau cand da ceva, NU da, si nu se comporta bine cu scop curat.
Daca e cazul 1 adica asta al nostru e de vina si ea stie, atunci e cu totul altceva, si doar ea nu se pune la mintea prostiei astuia al nostru.

| TygaN explică (pentru Mosotti):

Am dusmanie pe el pentru ca de a lungul timpului cât timp am lucrat cu ea aici, tot ii spunea șefului ca ma cheamă ea la țigară și se lua șefu de noi din cauza lui asta, adică a tot încercat sa ma ardă sa ne dea afara efectiv, și ca am mai întârziat și tot felul de chestii care mi au atins orgoliul era sa ne luam la bătaie odată.Și țin dușmănia asta în mine. Crezi ca o țin degeaba?
Și la început tot cu ochii pe el era. Acum nu mai este,
e un pupincurist care ma enervează la culme. Nu l suport efectiv și ea știe asta

| Mosotti a răspuns (pentru TygaN):

Pai asta nu mai tine de orgoliu, era normal sa-i dai doua (si chiar trebuia sa fi facut-o poate, pentru ca unii nu se opresc de vorba buna). Ai dreptate, insa cam dau dreptate lui Alexandruionelu din pacate. Am impresia ca-l cam place putin pe ala, altfel nu accepta politeturi de la cineva care si ei vroia sa-i faca rau. Nici nu ai ce sa vorbesti cu ea, vezi doar ce se intampla si aia este. Dar orice ar fi, ea e de vina ca accepta, el aici chiar nu are nici o vina, de incercat oricine are voie sa incerce sa capteze atentia si simpatia cuiva, nici nu mai conteaza scopul. Ca daca ea nu accepta nimic, el nu avea nici un succes.

In momentul in care eu accept politeturi de la unul ca ala, inseamna ca-l accept ca om, iar daca accept asa om, inseamna ca ceva plac la el clar, de nu ma mai deranjeaza relele pe care le-a facut, mai ales ca si mie vroia sa-mi faca rau, ca si eu ieseam la tigara, deci il cam place, ia in calcul si pregateste-te psihologic. Si ajungem la faza aia "daca te plac, poti sa-mi dai si in cap ca tot bine e".

| TygaN explică (pentru Mosotti):

De asta m-am și frustrat asa tare. Pentru ca nu am avut reacția potrivita la momentul potrivit și nu înțeleg ce era în capul meu și de ce am acceptat.

Il place. Si eu ce fac în situația asta? Mai merita sa continui ceva?

| Mosotti a răspuns (pentru TygaN):

Daca ii place, ce sa faci, alta iubita, e f simplu, nu poti sta cu cineva care intra in avansurile altuia. Sincer ai acceptat de fraier chestia cu celalalt. Oricum e f trist ca relatiile sunt asa de fragile, am explicat aici pe forum de ce cred ca. Pai asa ce fac, stau cu frica ca la primul sau prima nou aparuti parteneru meu poate sa se duca in alta parte? Am luat pe una sau unu, apai cu ala stau, nu incurc viata omului. Vezi, iar ajung la masuri extreme, eu as face o lege, cine face asa, plateste despaguburi fortat, e infractiune, nu dai in cap fizic, dai psihic, e tot aia dupa mine. Nu ne jucam cu viata omului cand ni se scoala noua.

| shu7e a răspuns:

Macar ai spus "Dar cine sunt eu sa ii spun nu ai voie sa vb cu ala ca sunt certat. " Dar tot cred ca ar trebui sa mai lucrezi un pic la tine.
Referitor la ea: stia ce simti vizavi de el. si chiar daca stia ar trebui el sa devina de evitat si pentru ea? Faptul ca a vorbit si acceptat chestiile alea nu o vad ca o tragedie. Daca nonverbalul ei spunea altceva atunci as avea o discutie serioasa insa m-as abtine de la acuzatii si tipete.
Decat sa spui ca "merita sa ma culc cu dușmanul ei " mai bine va vedeti de treaba separati. O ralatie in care sa va raniti unul pe altul e foarte toxica. Si dupa cum spui ca n-ai incredere in general in ea mai bine va vedeti de viata voastra. Intrebarea e in cine ai incredere, ce ar tb sa faca eal/ea sa ai incredere?

| TygaN explică (pentru shu7e):

Da nonverbalul spunea altceva. A fost foarte impresionata de gestul lui cu șervețelul. Ala m-a atins de fapt. Eram la magazin și cumpărăm țigări toți 3, ea manca prăjitură ca totul s-a întâmplat pe strada în drum spre casa și s-a băgat sa o roage pe vânzătoare dacă are sa ii ofere un șervețel ceva. Si i-a dat.
Ea chitaia cu spatele la el și cu fata la mine gen, uite l ce face asta...
OK toate ca toate dar de unde p. Mea atâta atenție pentru ea?
M am frământat atâta și vreau sa ii spun mâine dimineață. Mai întâi sa o pun pe ea sa ii mulțumească pentru prăjitură și după sa ii spun asa.

joni, mulțumim pentru prăjitură a fost foarte buna dar m-a deranjat faza cu șervețelul, adică ai fost prea atent tu asa... Eu zic sa nu ne împrietenim asa tare și sa ne vedem de treaba ca și colegi fără supărare.

Atitudinea sa fie una bărbătească gen nu ma oprește nimic și ce e al meu e al meu privirirea țintita. Și sa anulez orice emoție ar fi avut ea.

Ma întreb asta e pentru cei cu un nivel de inteligenta spațial mai mare și cu inteligenta emotionala ridicata.

Dacă totul merge corect. Ce șanse ar fi sa ii crească respectul iubitei mele pentru mine? Gandidu ma la faptul ca în mintea ei va fi.
Wa sunt totul pentru el, ma protejează.

Sau

Ne despărțim ca sunt exagerat de posesiv. Vreau voturi pro contra. Mulțumesc

PS sunt într o situație dificila

| TygaN explică (pentru shu7e):

Relație are 5 ani. Și doar spuneam ce ar trebui sa fac. Am asociat comportamentul ei ca acela când te culci cu o curva din club și îți fura noaptea banii din portofel.
I am spus ca oricât se pofta ți ar fi fost de prăjitură aia niciodată sa nu stai la masa cu dușmanii mei, era ipotetic dar ai înțeles ce am vrut sa zic. Fie 1 leu fie o țigară orice ar fi avut ea nevoie sa nu ceara de la dușmani.
Altceva am de adăugat băiatul asta ne-a făcut și probleme cu șeful pe la munca ca tot stau cu ea pe la țigară și nu muncim. Deși nu era asa. Are pușcării și pastile din astea pe el... Pt mine prezintă pericol adică îl vad în stare sa se culce cu ea... Desigur ca ea nu ar vrea, dar dacă o vrăjește? Cum a făcut cu șervețelul și prinde o zi când nu sunt eu la munca iar ea lucrează și are timp sa vb cu ea.
Și dacă nu sunt atent la ei poate o face sa vrea și ea. Asa ca sunt nevoit sa ii tai aripile de dimineață și sa-i spun get off

| TygaN explică (pentru shu7e):

Asa este am pus putina presiune pe ea, ea știe oricum ca sunt posesiv și gelos. Am discutat mai înainte și mi-am cerut scuze pentru faptul ca nu a venit din partea mea 1 și pentru faptul ca nu am fost atent cu ea, și I am explicat ca voi încerca să fiu însă sunt și prins cu ale mele. Poate asta aștepta ea demult? Uneori noi bărbații uitam de gesturile mici pe care femeile le apreciază foarte mult.

Vreau sfaturi cum sa fiu mai atent în astfel de situații și cum sa o impresionez prin detaliile gesturilor mele. Mulțumesc pentru ajutor

| ywar a răspuns (pentru TygaN):

Ce atatea vorba? Vorbesti cu ea si lamuresti lucrurile. Daca nu, o lasi in pace si gata. De ce te temi, de aia nu scapi! Asa ca daca esti gelos te vor freca si mai mult pana cedezi.
Daca esti tare in baros da-i bataia tu sau altii si nu se mai atinge de femeia altuia. happy Poate va vedem pe la teveu. Il spargi si-ti ia frica.

| shu7e a răspuns (pentru TygaN):

Se pare că toată furia și neputința ta de a rezolva problema ta cu tipul ăsta o pui acum asupra prietenei tale căci aici "îți poți permite" sa faci ceva. Ea de fapt nu cred sa fie împotriva ta (dar de asemenea e doar o impresie de la distanță).
Te-ai gândit macar o secundă că faza cu șervețelul e un comportament care i-ar face plăcere să vină din partea ta? Poate ar trebui sa fii un pic mai atent cu ea? Nu știu vum e relația voastră dar e o idee. Cat despre faptul că te arăți cocos și o aperi, deși n-am înțeles prea bine daca asta ii spui tu lui, ei sau ea lui (la faza cu sa din doar colegi și atât și să se simtă protejată). Însă nimeni nu ar putea să îți răspundă la întrebarea asta. Tu ar trebui să știi cel mai bine.
Sunt însă convins că tu ar trebui sa lămurești situația cu colegul tau, doar tu și el. Cum o faci e alegerea ta însă trebuie sa faci ceva. Eu n-aș putea trai așa. Adică stai acolo cel puțin 8 ore, mare parte din zi și e o atmosferă toxica pentru tine. Nu mai e alt loc de muncă în altă parte în același domeniu? Tipul ăsta nu poate fi pus la punct? Șeful nu are încredere în tine/voi (tu și prietena ta) nu va terminați treabă la sfârșitul zilei/sapt? Ce se întâmplă?
Te încurajez să mai lucrez și la tine la caracterul tău. Toți suntem departe de perfecțiune și loc de îmbunătățire este la greu.