| Adri2000 a întrebat:

Salut TPU! Ați accepta ca iubita voastră să meargă în vacanță cu familia, dar vouă să nu vă ceară părerea? Adică să nu vă întrebe dacă sunteți de acord sau nu ca ea să meargă! Funda!

Răspuns Apreciat de Editori
| Cristina12387 a răspuns:

Este in regula sa te anunte direct ca vrea sa plece cu familia in vacanta fara sa iti ceara parerea. La urma urmei te informeaza ce vrea ea sa faca si asta poate sa spuna doar ea. De asemenea nu vad nimic in neregula in faptul ca ai vrea sa-ti petreci vacanta cu persoana cu care esti impreuna. Este important cum transmiti asta. Daca arunci cu reprosuri sunt sanse mari ca persoana cu care discuti sa fie in defensiva si sa iti vorbeasca si ea urat ca sa se apere. Mai ales ca in situatia de fata chiar nu a facut ceva in neregula. Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa-i spui ca ai vrea sa petreceti vacanta impreuna si ca daca ea se duce cu parintii in vacanta ai vrea sa mergi si tu cu ei. Nu vad nimic in neregula in a spune asta din moment ce sunteti un cuplu. Exista posibilitatea ca parintii ei sa nu fie de acord sa mergi si tu, dar tu macar incerci. Incearca sa comunici intr-un mod mai constructiv decat majoritatea celor care ti-au raspuns la aceasta intrebare.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inselatul e practica legala, cand o face nu cere voie. Pe la spate

| Adry05 a răspuns:

și ca ce chestie să-ți ceară ție voie wtf laughing))

| darrio2007 a răspuns:

Da, atata timp cat inca este la parintii ei. Ce ti se pare anormal?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica sa iti ceara tie voie sa mearga cu familia?
Dar cine esti tu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș fi de acord, căci nu este căsătorită cu mine, ea trăiește cu familia ei, și nu poate să țină cont de părerea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dudule, vezi ce au zis colegii mai sus. E familia ei. Tu nu esti familia ei. E atit de simplu.

| Emma30555 a răspuns:

E normal sa nu ți ceara voie, ar fi stupid sa facă asta. Și tine minte și dacă te vei căsători, nu vei avea o proprietate, persoana aia cu care te vei căsători e libera sa facă ce vrea. Ca va tine cont de soțul ei poate o va face ca asa simte ea dar tu nu poți pretinde sa ți ceara voie ca nu e copilul tău minor.

| Zuzu1991 a răspuns:

Vezi ca ai scris gresit "iubita" in intrebarea ta, corect se scrie **SCLAVA**
si da, daca esti gelos si posesiv tot sclavie se numeste
in locul ei nu te-as parasi destul de repede, eventual nu inainte sa iti ard un genunchi in bijuteriile de familie sa incepi sa urlii ca o soprana angry

| wildthing a răspuns:

Pff! Dar ce esti tu, proprietarul ei?! Si daca nu accepti, ce faci...te duci sa-l iei pe ta-su de guler?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-i spui ca ai vrea sa va petreceti vacanta impreuna si ca daca se duce ea atunci ai vrea sa mergi si tu cu ei. Intr-adevar este posibil ca ea sa vrea sa mergi si tu si sa nu fie de acord parintii ei, dar tu macar incerci. Nu vad nimic in neregula sa spui asta din moment ce sunteti impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă ar merge în vacanță cu fostul laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Sper ca iubita ta sa-si gaseasca altceva.

| Dyalema a răspuns:

Doamne ferește de "iubiți" ca tine... Te crezi stăpânul ei? Este suficient dacă te anunță că pleacă. Dar la ce caracter ai ar trebui să plece și să uite de tine. Scuză-mă că sunt directă dar nu este normal ce întrebi.

| Cristina12387 a răspuns:

Parerea mea e ca daca ii spui ca ai vrea sa mergi si tu cu ei in vacanta si iti spune ca ea nu ar vrea sa vii si tu atunci ar fi bine s-o intrebi "de ce?". Una e sa nu fie de acord parintii ei sa te ia, alta este ca ea sa prefere sa-si petreaca vacanta fara tine. De obicei cuplurile tind sa caute moduri in care sa se bucure de vacante impreuna. Daca spune ca ea nu ar vrea sa vii si tu este posibil sa fie din cauza ca are anumite nemultumiri legate de relatia cu tine sau poate sunt alte motive legate de relatia ei cu parintii. Daca sunt lucruri care va supara legat de relatia dintre voi ar fi bine sa discutati despre ele. Nu tineti in voi. Este mult mai important pentru o relatie modul in care sunt gestionate conflictele decat cat de des apar. Modul in care ai pus aceasta intrebare imi sugereaza ca ai anumite complexe si ca probabil consideri ca nu poti obtine apreciere din partea altora decat prin constrangere. Ai putea sa discuti cu prietena ta despre aceste complexe si s-o rogi sa te ajute sa capeti mai multa incredere. Este o abordare total diferita decat sa arunci aiurea cu reprosuri. De asemenea, ar fi bine s-o faci sa se simta mai apreciata concentrandu-ti atentia intr-o masura mult mai mare pe ce iti place la ea decat pe ce te deranjeaza. Lucrul asta este foarte important pentru relatie.

| yooshi a răspuns:

Iubesc comentariile de aici
cum a spus toata lumea, e iubita ta, nu sclava ta, nu proprietate ta.Nu trebuie sa iti ceara voie.Si asta se aplica chiar si daca sunteti casatoriti.E okay sa iti comunice asta, daca vrei sa iti pretreci vacanta cu ea poti sa o intrebi daca e de acord sa mergi si tu, dupa poti intreba familia.Dar daca nu vrea nu ai niciun drept sa ii spui ce sa faca.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Noi suntem propietatea cuiva? Ce iubiti ne-au crescut până ne-am facut mari? E familia ei normal că trebuie să aceptii voi ce vă credeti sefii pe viata si familia unei fete mai bine ducetiva si faceti baie ca va pute creierul

| Dolila a răspuns:

Ar fi aiurea doar dacă nu ar zice că pleacă sau ce face.

| 91Bogdan91 a răspuns:

Sper că glumești cu întrebarea asta : )
Pe bune acum, de ce ar fi nevoie de o părere în cazul de față, având în vedere că are și ea o viață pe lângă relație. Există și ea ca persoană individuală happy
Plus că petrece timp cu familia, nu e ca și cum ar merge în delegație cu "un prieten", și nu văd îngrijorător în asta.
Învață să nu mai fii paranoic și să îi acorzi mai multă încredere, ține-ți gelozia, dacă este cazul, în limitele normale. E normal să îți faci fel și fel de scenarii, dar ignoră-le pe cele absolut absurde și raportează-te la realitate.

| NVSCS555 a răspuns:

Pe bune? Am ajuns sa trebuiasca sa va cerem voua voie sa petrecem timp cu familia?
Familia ne-a crescut, nu voi, iubitii.