| wolfy_7097 a întrebat:

Salut, stie cineva de pe aici urmatoarea intrebare
Deci prietena mea are doar 17 si eu 27, asa parintii ei abuzeaza de ea in favoarea lor si in special sa fuga de propriile raspunderi cum ar fi ea mai are o sora de 3 anisori si este mereu fortata sa stea acasa sa faca treaba, spele, mancare aibe grija de copil si pe langa ca astea sunt facute de asemenea ei striga mereu la ea si o trateaza urat spunand ca tot nu face nimic, ei bine dupa o indelungata perioada ea sa decis sa puna capat acestor probleme si vrea neaparat sa plece cu mine, problema este ca vrea sa se mute la mine direct fara stirea parintilor si etc, ea e de acord cu liber consentamant nu am influentato eu cu nimic...imi interzice codul penal ceva in privinta asta? mai are 4 luni si face 18+ adica nu imi doresc probleme daca cumva parintii ei depun plangere

Astept un raspuns daca se poate de preferabil in seara asta, daca se poate si un articol din codul penal in care sa inteleg exact daca fac un lucru gresit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul penal nu-i interzice sa se mute la tine si n-ai avea probleme cu vreun organ.
Parintii ar putea solicita, printr-o actiune in justitie, ca instanta sa hotarasca reintoarcerea la domiciliu, dar, in conditiile expuse si daca poate dovedi cele ce-ai spus, nu vor obtine o hotarare favorabila de reintoarcere.
Abia daca ar obtine o asemenea hotarare s-ar pune problema interventiei politiei. In orice caz nu se poate obtine o hotarare asa repede, va face 18 ani si nu mai poate fi obligata la ceva.
Problema, asa cum o vad eu, este ca fata urmeaza cursurile liceului sau altei scoli (cel putin asa cred) si nu stiu daca esti in masura s-o intretii pana la terminarea cursurilor si mai departe in facultate, daca vrea sa continue studiile.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii ea este sub tutela parinteasca pana la implinirea varstei de 18 ani, iar daca parintii ei merg la Politie si depun plangere ca fata a fugit de acasa fiind convinsa de tine (usor de convins dat fiind ca ea vine la tine), tu poti face puscarie pentru corupere de minore! Daca ei cer si expertiza medicala si ea nu mai este virgina, atunci risti sa faci si puscarie pentru intretinerea de realtii sexuale cu o minora.
Indiferent de ce vrea ea, nu se poate, pentru ca ea nu are drept de decizie, ci parintii ei, consimtamantul ei nu valoreaza nimic, atata vreme cat parintii te pot acuza pe tine, pentru corupere, cuvantul ei nu inseamna nimic atata vreme cat parintii ei depun plangere. In caz de ea isi acuza parintii, Politia poate sa o duca la un camin de copii, pana la varsta de 18 ani cand va fi libera.

Trebuie sa inteleaga ca mai are doar 4 luni de rabdat, si ca orice decizie luata acum iti va afecta tie viitorul si viata.

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns:

Iti recomand mai bine sa astepti inca 4 luni decat sa ai probleme. Pina la 18 ani parintii raspund de ea dar dupa aceasta ea poate sa faca ce vrea