| spy99 a întrebat:

sunt baiat si am numai 14 ani. sunt mai timid iar cand vreau sa vorbesc cu o fata ma inrosesc iar colegi, prieteni rad de mine si apoi ma inrosesc si mai tare. daca stiti ceva care ma poate ajuta

12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Si eu eram timida si mi-a trecut in timp. Oricum eu prefer un baiat putin timid decat unul tupeist si nesimtit, prea plin de el. Incearca sa te controlezi si trebuie sa iti bagi bine in cap e ca e doar o fata, e om ca tine, nu ai de ce sa te temi, si sa te gandesti ce e cel mai rau lucru care se poate intampla daca vorbesti cu ea? Ah sa te respinga, bun, si daca te respinge ce faci? Incerci la alta, foarte simplu, nu ai nimic de pierdut.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incerci sa te relaxezi cand vorbesti cu vreo fata si ignora-ti colegii. Nu ai cum sa-ti controlezi "roseata" din obraji. Mai exista persoane cu problema ta, chiar si in situatii mai nasoale. Doar incearca sa te relaxezi si sa te axezi pe ceea ce ii spui si nu pe ceea ce simti. Iti va trece cu vremea, cu cat o sa vorbesti cu mai multe fete, cu atat te vei simti mai in largul tau in jurul lor.

| Morphines a răspuns:

„Colegii", „prietenii".
Probabil că îți și place de acea fată dacă te înroșești, posibil te înroșești de la emoții când vorbești.

| MisFit20 a răspuns:

Controleaza-ti emotiile, te inrosesti pentru ca inima iti bate cu putere si pompeaza mult sange spre extremitati, fata (nas in special), maini, picoare, poate ca ai si senzatia de instabilitate din acest motive. Controleaza-ti inima(ca organ), nu o lasa sa te controleze.

| Ruxy5 a răspuns:

Fii sigur pe tine si nu te teme de ce se va intampla! Nu este sfarsitul lumii, asa ca ai toata viata inainte!

| kati3mary a răspuns:

Buna si tie happy
Stiu cum e,crede-ma,chiar daca sunt fata; stii,fetelor li se pare dragalas un baiat timid,care se pierde in fata lor (le face sa se simta speciale,de-aia big grin ).
Daca iti e greu sa vorbesti cu ea,si colegii tai rad de tine cand te dai la ea,sau ii faci complimente,mai bine incearca altceva: fii foarte amabil; nu e nevoie sa o complimentezi,sa te bagi in vorba cu ea ca sa pari indraznet,doar ajut-o,si ia-i apararea,atunci cand te simti in stare, pentru ca asa, vei capata foarte usor incredere in tine,iar ea se va simti bine in preajma ta!
Tine minte ca daca esti tinta glumelor celorlalti,nu trebuie sa te dai batut,trebuie sa le arati ca nu te afecteaza. Zambeste, si cand mai gresesti, nu te speria, mergi inainte.
Mult succes, iti tin pumniiwinking

| spy99 explică (pentru kati3mary):

Multumesc de raspuns uite id meu loreboss92 dai add ca sa putem vb mai mult adica sa imi dai mai multe sfaturi happy

| kati3mary a răspuns (pentru spy99):

Multumesc,dar eu nu am id de mess sad
Ai facebook, cumva?

| spy99 explică (pentru kati3mary):

Da am facebook uite aici linkul https://www.facebook.com/loreshatata?ref=tn_tnmn

| kati3mary a răspuns (pentru spy99):

Mersi; vezi ca sunt online cam in fiecare zi, vreo 2-3 ore big grin
Iti trimit eu cerere.

| catalinaicg a răspuns:

Buna!
Nu mai vorbi cu fete de fata cu colegii tai. Vorbeste cand esti doar tu cu ea happy asa o sa prinzi incredere in tine. Cel mai important lucru e sa te gandesti bine ce o intrebi sa nu o faci sa se simta prost. Important e sa isi faca ea o parere buna despre tine, nu baietii din clasa happy

| xNightx7 a răspuns:

Cand vorbesti cu fata incearca sa vorbiti despre lucruri in comun sau cel putin ceva despre care este si ea interesata, dar niciodata sa nu o intrebi despre ceva ce nu a mai auzit sau nu-i place.