| XMrDefaultX a întrebat:

Sunt indragostit nebuneste de o fata cu 2 ani mai mare(am 12 ani).Am ajuns sa plang si sa ma gandesc la ea toata noaptea, iar in rarele momente cand reusesc sa adorm visez ca ne tinem de mana si ca ne iubim.Am ajuns sa vorbesc singur din cauza ei.
Eu sunt un pic mai gras si extrem de timid deci sa ii spun ce simt iese din discutie.(am incercat odata si am ajuns acasa cu lacrimi in ochi).Vreau sa mentionez ca stam in acelasi cartier.
Cand incerc sa ii vorbesc mor de rusine si ma blochez. nu prea stiu cum sa imi fac prieteni. Spuneti-mi ce sa fac!

Dau funda + un multumesc din inima!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand imi pare rau sa iti zic, daaar esti un pic cam mic pentru ea. Fetele la 14 ani incep sa creasca si de obicei se uita dupa baietii mai mari decat ele sau cel putin de aceeasi varsta. La 14 ani exista un sentiment de grandomanie in randul fetelor, ti-o spun din experienta proprie dar si din ceea ce am vazut la alte fete. La 14 ani fetele incep sa ii vada pe ceilalti mai mici decat ele, mult mai mici decat sunt (ma refer strict la varsta aici). Copiii si cu un an mai mici decat ele li se par niste mucosi, ca sa intelegi exact la ce ma refer. Asta se intampla in cele mai multe cazuri. Asa ca sugestia mea ar fi sa incerci sa petreci timpul cu fete de varsta ta si baieti de varsta ta. Iesi cu ei si jucati-va sau faceti orice fac copiii din ziua de astazi. Esti inca mic pentru o prietena asa ca stai linistit. O sa iti treaca.
Totusi, daca fata este destul de copilaroasa, inca se joaca cu papusi (desi am impresia ca nimeni nu se mai joaca cu papusi in ziua de azi), se uita la desene se joaca cu copiii mai mici decat ea, este posibil sa ai o sansa. In cazul asta iti sugerez sa iti faci curaj si sa ii spui. Totusi, nu cred ca relatia o sa dureze. Ea o sa creasca, iar pe la 15, 16 ani am mari dubii ca va iesi cu un baiat cu doi ani mai mica decat ea.
Nu vreau sa te descurajez cu raspunsul meu, dar cred ca meriti sa stii situatia si din perspectiva unei fete, mai ales la varsta asta.
Daca aveati peste 20 de ani diferenta nu s-ar mai fi simtit si probabil ca varsta nu ar mai fi fost un factor important, insa in timpul adolescentei conteaza foarte mult.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu exista limite, decat cele auto-impuse. Pe stanca copacii nu pot prinde radacini, dar cresc licheni, se formeaza cu timpul un pic de sol in care pot sa creasca niste ierburi, si treptat ajung sa creasca si alte plante mai mari.
Inarmeaza-te cu rabdare si poti reusi sa faci orice.

| ZEU93 a răspuns:

S-a dus dracului lumea asta... Vezi ca daca o pierzi nu cred ca o sa mai ai vreo relatie vreodata, ai o varsta inaintata, deja 12 ani si nu ai o relatie stabila... e grava treaba!

| anonimg a răspuns:

Daca cineva vrea sa isi faca prieten o persoana de sex opus, inseamna ca este deja pregatit pentru casatorie. Daca rezultatul relatiei nu este casatoria, atunci va trebui sa va pregatiti amandoi pentru multele vaiete prin care o sa treceti. Va fi o relatie taraganata, chinuita; si asta pentru ca relatia nu are o tinta.
Asadar, in relatie trebuie sa fie o tinta; si tinta acesteia nu este altceva decat casatoria.
Te sfatuiesc sa iti scoti fata din minte, si sa te preocupi de educatia scolara; sa cauti sa excelezi la materii, si sa te ridici la materiile unde esti mai slab. Pana la casatorie si relatii cu fetele ai multe obligatii de indeplinit. Mai mult decat atat, cauta sa iti formezi un caracter frumos: sa cauti sa-L cunosti pe Dumnezeu; sa nu te enervezi repede (daca ai obiceiul acesta); sa fii politicos si amabil cu toti oamenii; sa ai camera mereu ingrijita, etc...

| ?????aa1998 a răspuns:

O fata de 14 ani nu o sa se uite niciodata la tine! Imi pare rau sa te dezamagesc dar asa este. Plus ca majoritatea fetelor nu le plac tipii lasi si timizi. Cel putin mie. Eu am 15 ani. Si cand as fi avut 14 sigur nu ma uitam la un copil de 12 ani, sa fim seriosi laughing)
Ai 12 ani, ma baiatule. Ce ar fi sa iti vezi tu de copilarie si de jocurile tale si sa lasi relatiile de la varsta asta?

| Ashley0 a răspuns:

1. Sincer, relațiile de la vârstă asta mi se par stupide. Pe bune.
Si eu am iubit un băiat care a refuzat sa fie cu mine. Evident, am fost supărata. Dar mi.a trecut.
La varsta asta nu sunt relații, sunt ceva temporar.
2. Daca nu ii spui ce simți nu poți rezolva nimic! Daca vrei sa o "atragi" fa.i mici cadouri, bag.o in seama! Încearcă sa nu îți mai fie rușine... "Cu rușinea mori de foame", nu? happy
Nu îți pot spune prea multe ca nu stiu nici eu. laughing)

Oricum, bafta!