| Dunhill6599 a întrebat:

Salut, sunt plecat in Anglia din august anul trecut.
Am 16 ani. Nu imi place deloc aici : oameni, scoala, nimic.
Parintii mei nu vor sa ma lase inapoi in tara dar eu aici nu ma simt bine deloc.
As vrea cand ma duc in vacanta in Romania sa nu ma mai intorc aici.
Idei ce sa fac? Se intampla ceva daca nu ma duc in ziua in care trebuie sa plec la aeroport?
Nu vreau mesaje gen "stai in Anglia ca e mai bine " etc.
Am spus ce aveam de zis, daca raspunsul nu este ce am intrebat eu, degeaba il mai pui

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ai tai sa le spui ca nu mai poti sa stai acolo, ca nu te poti acomoda. Daca sunt parinti cu un strop de creier vor intelege ca risti sa intri in depresie si vor face ceva sau cumva sa te intorci.Ori sa vina unul cu tine ori sa te duca la cineva de incredere.

| Dunhill6599 explică (pentru Freya1):

De cand am venit aici mereu incerc sa le zic ca nu imi place dar nu inteleg.
Ei sunt inchisi la minte si ei cred ca aici e mai bine decat in Romania, Da, castigi mai mult dar si platesti mai mult deci e cam acelasi lucru.
I-am spus mamei inainte sa plecam aici, daca ne mutam nu o sa mai fiu eu si nu o sa ma mai inteleg cu ei. Asa si este
E exclus sa mai vorbesc cu ei
Alte idei?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai incolo iti va parea rau ca n-ai ramas acolo

| darrio2007 a răspuns:

Daca incerci sa ne impui doar raspunsul care iti convine, stai in Anglia că e mai bine. Inca nu cunosti adevaratele greutati ale vietii. Parintii tai, da. Asculta-i pe ei. Sunt singurii din lumea asta care iti vor binele.

| Dunhill6599 explică (pentru darrio2007):

Pai nu am intrebat "sa raman in Anglia sau sa nu"
V-am spus ce vreau sa fac si v-am cerut idei cum sa o fac
Cu ajutorul vostru sau fara tot o sa o fac.
Inteleg chestia cu " greutatile vietii" dar eu pur si simplu nu sunt fericit si nu ma simt eu aici.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Ce spui tu, este o problema de familie. Nu vrei sa te mai duci nu te mai duci. Dar ai la cine sta aici in tară?

| Dunhill6599 explică (pentru darrio2007):

Da, 80% din familia mea e in tara

| darrio2007 a răspuns (pentru Dunhill6599):

20% reprezinta parintii tai, care sunt in Anglia?

| Dunhill6599 explică (pentru darrio2007):

Nu chiar, mai am un unchi care e despartit de matusa ( el e plecat, transporta marfa cu tir, etc)
Nasii sunt aici ( stam cu ei in casa ) si inca o matusa si un unchi care stau la o ora distanta.
In Romania am 2 perechi matusa+unchi
Si bunici

| darrio2007 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Va trebui sa discuti cu toti de care mi-ai scris. Crede-ma ca este o problema de familie. Ce pot sa spun mai mult de atat? Nu te mai duce in Anglia.
Succes!

| Dunhill6599 explică (pentru darrio2007):

Mersi mult

| darrio2007 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Pentru putin.

| devilshelp a răspuns (pentru Dunhill6599):

In aceiasi situatie sunt si eu, dar m-am mutat impreuna cu parintii (nu in Anglia). Si am stat un an, nu mi-a placut. Nu am niciun prieten, nu vad un viitor, nu vad nimic aici. Vreau atat de mult sa ma intorc in Romania, dar nu avem apartament si nici nu vor...

| Freya1 a răspuns:

Ai 16 ani.Alte idei nu cred ca exista.
Vorbeste cu ceva rude aproiate ce ar fi de acord sa aiba grija de tine si sa ii convinga si pe ei.

| Dunhill6599 explică (pentru Freya1):

Din pacate nu am cu cine sa vorbesc. Toata familia mea e inchisa la minte si ei cred ca in orice tara e mai bine decat in Romania
Inainte sa plec, trebuia sa intru clasa a 9-a si sunt inscris la liceu deci asta nu ar fi o problema
Trebuie doar sa stiu cum sa raman acolo fara acordul lor

| Freya1 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Acuma este un pic cam exagerata faza cu toti sunt inchis la minte doar eu sunt bine.Adevarul e ca profesional e mai bine dincolo dar daca nu vrei sa stai nu vrei.
Fara acordul lor nu ai cum sa ramai in tara deoarece esti minor si nu este legal deci asa ca mai bine nu.Ori ai noroc si accepta ei, ori mai stai 2 ani pana faci 18 si poti sa pleci, doar ca nu stiu unde ca ai nevoie de bani, munca, unde sa stai, din ce sa te descurci la ce nu te-ai gandit inca nici acum la 16 nici pe atunci la 18.

| Dunhill6599 explică (pentru Freya1):

II cunosc mai bine pe parintii mei, nu cred ca ar implica politia sau chestii d-astea
Probabil o sa accepte ei dupa ce o sa raman in Romania, dar nu stiu cum sa fac astalaughing
Si spun ca toti sunt inchisi la minte ca toti au incercat chestii de genu " ramai acolo ca e mai bine" etc.
Si nu am cu cine sa ma inteleg, incerc sa le explic ceva ei inteleg altceva

| darrio2007 a răspuns (pentru Dunhill6599):

Familia ta nu este inchisa la minte, ci tu esti inchis la minte. Nu cunosti viata. Daca vei face totul de capul tau, neavand experienta de viată, nu vei ajunge bine.

| anonimg a răspuns:

Vorbesti cu parintii tai sa te intorci in tara la bunici sau alte rude. Asta daca au la cine sa te lase; pentru ca legea le interzice parintilor sa te lase singur intr-o casa cat timp esti minor.
Pana atunci cauta sa te bucuri de hobby; este imposibil sa nu iti placa alte activitati extrascolare. Daca eram in locul tau nu ramanea un petic de pamant anglican nebatut de talpile picioareleor mele. happy
La gradina zoologica m-as fi dus prima data; daca mai ieseam de acolo happy ma duceam la un delfinariu sau ceva asemanator. Oriunde ai fi, cauta sa profiti, sa te bucuri de locul unde te afli -pentru ca nu vei fi mereu acolo.

| cristimihailov a răspuns:

Dorul de tara o sa iti treaca in vreo 3 ani. 5 mai sigur.

Depinde de tine insa. Durerea este o alegere.

Adapteaza-te singur sau te va adapta viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Spune-mi si mie ce nu iti place acolo, are cumva legatura cu faptul ca englezii sunt idioti rau si scarbosi s-au ca nu e ca in RO.

| Claudidi95 a răspuns:

Altii nu stiu cum sa facă sa plece din Romania tu vrei sa te întorci? happy

| Dunhill6599 explică (pentru Claudidi95):

Altii poate nu stiu cum e in afara. Da, e mai ok "traiul" aici
dar daca nu te simti bine, degeaba

| AliGab a răspuns (pentru Dunhill6599):

Felicitari baiete! Putini sunt oamenii care vor sa ramana in tara