| 2008anonim2008 a întrebat:

Sunt super stresata deoarece sunt clasa a 8 a si e toata treaba asta cu examenul. Desi eu stiu de ce sunt in stare și ca sunt capabilă sa iau note mari, sunt descurajata din toate partile, mai ales de meditatoare (la care fac si la roman si la mate). Ducându-ma in fiecare dimineata de la 9 la 12, de fiecare data imi lupeste cate un "tu nu stii sa faci asa ceva?! Pana si aia proasta (eleva de a ei) stie sa faca chestia asta".
Ma cert mereu cu mama deoarece ea e de parere ca o sa intru la un liceu prost si ca nu depun niciun efort, si sincer nu m ar afecta faptul ca ma sacaie mereu daca eu chiar nu as face nimic. Iar in weekend si in vacante, iarăși teme, mate si romana sa mi iasa pe nas. Ca daca nu fac non stop ca altfel nu e bine.
Am ajuns sa fiu foarte instabila emoțional sa am lacrimi in ochi aproape mereu. Mama este o persoana foarte buna si a încercat sa ma ajute dar nu e genul sa asculte și e de fiecare data cand vorbesc cu ea ceva mai serios nu ma pot abtine sa nu plang... Ajungand sa imi spuna ca ea nu are ce vorbi cu mine, ca ma port ca un copil de 5 ani, si se termina totul cu ea iesind din camera nervoasa ca am început să plâng.
Imi este foarte frica de cat stres pot acumula avand in vedere ca este abia februarie si examenul este in iunie, iar eu sunt încordata 24 din 24 gândindu-mă la tot ce se intampla din cauza unui examen care practic imi controleaza viata in acest moment.

P.S. Nu știu daca am ales categoria corecta

Răspuns Câştigător
| YourFriend a răspuns:

Stiu ca toata lumea (mama, profesoara) incearca sa te convinga ca examenele astea sunt cele mai importante din lume, dar nu este asa. Tu stii ca te vei descurca, ele incearca sa te convinga ca nu. Stresul asta pe care il simti e un stres fantoma, transferat de la cei din jur la tine. Incearca sa ai mai multa incredere in tine si sa-ti dai mai multa importanta. Este greu, stiu, dar o data ce reusesti sa faci progrese in asta, te va lasa si stresul in pace.

Legat de vorbitul cu mama, nu sunt de acord cu modul ei de a reactiona atunci cand tu vrei sa vorbesti cu ea. Plansul tau ar fi semn de "copil de 5 ani" exact cum este si plecatul ei nervos din camera. Ca idee, poate ajuta daca ii scrii pe o foaie tot ce ai pe suflet si ii dai sa citeasca cu tine de fata. Poate asa reusesti sa ajungi la ea si daca chiar este cum zici tu ca este, va incerca sa te ajute.

Revenind, nu pune la suflet tot ce zice profesoara rau despre tine. Daca faci asta, hopa, vine stresul. Nu castiga nimeni asa. Concentreaza-te mai mult pe "cum fac sa stiu" si mai putin pe "de ce n-am stiut sa fac". Ceva ce poate ajuta sa te destinzi un pic cand mai arunca profesoara in tine cu vorbe din astea, ar fi sa numeri cate cuvinte naspa a zis de-odata. Poate faci si un top ceva cand ajungi acasa, parca si vad: "20.2.2019: azi si-a depasit recordul! 56 de cuvinte!" laughing

Asa pe post de concluzie, crede-ma, examene o sa tot fie, acum 2, maine 3, peste ceva timp 10 (eu am ajuns aicisad ), si fiecare o sa fie mai greu decat precedentul. DAR tu, tu esti doar una. Ia zi tu acum, ce-i mai important? c:

12 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Pai de ce te stresezi? O sa intri la un liceu oricum. Nu e nicio diferent aintre un liceu bun si unul prost, totul depinde de cat de mult vrei sa inveti pentru bac si facultate.

Apropo, la ce profil vrei sa dai?

| 2008anonim2008 explică (pentru Rd79):

Mate info

| Rd79 a răspuns (pentru 2008anonim2008):

De ce mate info? Ca ai auzit ca aia mai buni se duc acolo? Iti place mult matematica? Stii programare?

| Dyalema a răspuns:

În primul rând, schimbă meditatoarea! Nu e bine cum se comportă cu tine, deloc! Trebuie să te învețe că de aia o plătești. Și eu am copil pe clasa a 8a dar nu îmi bat capul cu prostii de astea. Important este să ia examenele la vară și să intre la liceu, pe urmă mai vedem noi. Adevărul este că nu a avut media sub 8, 50 până acum dar nici pretenții de 10 nu am avut. Probabil tu ai note mai mari.

| 2008anonim2008 explică (pentru Dyalema):

E mai complicat. Fac cu ea din clasa a 3 a si in clasa a 7 a cand am renunțat la ea, notele mele au scazut foarte mult. De aceea ai mei m au pus sa merg macar anul asta ca sa rezolv cu examenul.

| 2008anonim2008 explică (pentru Rd79):

Nu are nicio legutura cu banii sau ceva. Pur si simplu ma descurc mai bine pe partea de matematica. Ma vad mai repede pe real decat pe uman.

| ACTH a răspuns:

Examenul dintr-a 8-a e o laba, un fleac.
Lucreaza cat consideri tu de cuviinta.
Ajungand la un liceu bun, trebuie apoi sa te axezi pe materiile pe care le dai la bac.
Si eu eram stresat, mi-am vazut de treaba, prieteni, etc - am luat 10 la romana si 9.50 la mate. L-am dat acum 2 ani.
Nu-ti fie teama, hf.

| Dyalema a răspuns (pentru 2008anonim2008):

Atunci sper să reziști până la vară să o suporți. Dar nu ar strica probabil să îi spui să nu îți mai vorbească așa. Apropo, părinții tăi știu situația și sunt de acord?

| Rd79 a răspuns (pentru 2008anonim2008):

Daca nu are nicio legatura cu banii, atunci de ce te mai stresezi? Stresul e util daca vrei sa ai un job bun in viitor.

| 2008anonim2008 explică (pentru Dyalema):

Ai mei stiu, si au spus sa i zic ca ea nu are niciun drept sa mi vorbeasca asa si au dreptate

| Dyalema a răspuns (pentru 2008anonim2008):

Atunci ar trebui ca părinții tăi să îi atragă atenția, iar dacă nu înțelege renunțați la serviciile ei. Mai sunt mulți alți profesori meditatori poate chiar mai buni decât ea. Baftă!

| cuvant a răspuns:

Scrie,-mi si te ajut