| ReFr3Sh a întrebat:

Salut, tata e in Germania iar eu vreau sa plec cu mama la el, intreabarea este daca mama poate sa-mi faca procura decat cu semnatura ei si tata sa dea cv de acolo fara sa vina in tara.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ca minor, pentru a iesi din Romania insotit de unul dintre parinti este nevoie de :
1. carte de identitate sau pasaport, aflate in termenul de valabilitate
2. declaratie notariala de la celalalt parinte ca este de acord cu calatoria minorului in strainatate.

Tatal tau poate trimite o declaratie notariala intocmita la un notar in Germania pe care o legalizati la un notar roman. Avand aceasta declaratie( tradusa si legalizata), mama ta poate sa te scoata din tara--- alfel, politia de frontiera nu-i va permite!
Gasesti pe site-ul Politiei de frontiera toate informatiile de care ai nevoie privitoare la "calatoria in strainatate a cetatenilor romani minori ":http://www.politiadefrontiera.ro/

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Se poate cu procura de la parinte.

Răspuns utilizator avertizat
| JustUnNamed a răspuns:

Dupa cum imi amintesc eu da.
Trimite copii de la acte de identitate, sau suna la o agentie la care faci procura, si spune ca este tatal tau, trimite un fax cu semnatura si cu copiile de identitate.