| wtfiswrong a întrebat:

Buna all. Am si eu o dilema. Nu inteleg ce se intampla intre mine si un tip. Deci, l-am cunoscut pe acest tip, acum aproximativ cateva luni. Lucram in aceeasi firma, dar studiouri diferite. Eu Bucuresti, el alt oras. Eu sunt mai mare ca el cu aproximativ 2 ani, am 26 de ani. Cand ne-am cunoscut, a fost o relatie strict profesionala, insa ne intelegeam foarte bine. Vorbeam despre multe lucruri, foarte deschis, despre cat de mult ne place sa petrecem cu prietenii si toate cele. Insa totul a avansat si mie a inceput sa imi placa de el. Vorbeam pe whatsapp destul si pe chatul pe care il folosim la firma. Toate bune si frumoase, am stabilit sa ne vedem la sfarsit de octombrie intr-un weekend. A venit la mine acasa de sambata pana duminica. Ne-am simtit foarte bine, ne-am distrat, am baut cateva beri si vin, am iesit prin centru. Cand a venit timpul sa ne bagam in pat el m-a intrebat daca e ok sa ma ia in brate si eu am acceptat. Nu s-a intamplat nimic intre noi in aceea noapte. A doua zi, el a trebuit sa plece inapoi la el acasa in oras. Dupa ce a plecat, am inceput sa ne spunem reciproc cat de bine ne-am simtit, mi-a marturisit ca ma place si ca este atras de mine, i-am spus ca si mie imi place de el, asa ca am stabilit amandoi sa o luam foarte "friendly" si sa vedem daca o sa fie rost de vreo relatie. Zis si facut, am stabilit sa ne vedem a doua oara, la o distanta de aprox 3 saptamani, si a venit tot la mine. Ne-am simtit foarte bine, insa de data asta ne-am sarutat si am trecut si la sex. Totul a fost minunat, tot timpul ala petrecut cu el. Dupa acel weekend, legatura noastra s-a strans si mai mult, vorbeam mult mai multe lucruri, vorbeam in fiecare seara pe whatsapp, si la munca, deci exact ca un cuplu doar ca nu eram. Am stabilit sa ne vedem a treia oara la o distanta de aprox 2 saptamani, doar ca de data aceasta, am stabilit ca vin eu la el in oras in acel weekend. A fost un weekend minunat, in care ne-am schimbat multe vorbe, am facut iar sex si asa mai departe. Tot atunci in acel weekend am decis sa incepem o relatie la distanta si sa vedem cu merge. Dupa ce am plecat de la el, in saptamana ce urmase, eu am avut niste probleme in familie iar din aceasta cauza, mi-am varsat toti nervii pe el si am inceput sa ii reprosez ca nu prea ma baga in seama, ca nu prea e asa de implicat, ca nu prea imi face complimente, exact niste crize facute de un om nebun. Tot in aceeasi saptamana, primesc mesaj de la el: ca nu vrea sa mearga mai departe, ca nu vrea sa se implice intr-o relatie, ca nu se
simte pregatit de tot ce inseamna o relatie, ca imi ureaza de bine si ca spera sa fiu la fel de happy si energica asa cum eram. Am vazut negru in fata ochilor, stiam ca totul e din cauza mea si din cauza reprosurilor mele la adresa lui. Practic s-a simtit incoltit, ca eu voiam sa mearga totul prea repede si el voia incet. Asa ca la o saptamana distanta am decis sa ne vedem, asa ca ne-am vazut tot la mine acasa. Am vorbit despre asta, el tot cu aceeasi parere ramasese, insa totusi s-a intamplat inevitabilul si me-am sarutat si am facut iar sex...mi-a zis ca ma place in continuare. Dupa ce a plecat, in saptamana cu craciunul, am mai tot vorbit, mi-a zis ca poate ne mai vedem prin ianuarie dupa ce i-am zis eu asta. In ziua de craciun am vorbit supee prietenesc, ne-am trimis reciproc poze de la petrecerea fiecaruia, insa de atunci s-a achimbat si mai rau si m-a ignorat total. De abia in ziua de revelion, mi-a raspuns dupa ce i-am dat cateva mesaje. Mi-a zis ca parerea lui legata de relatie, v-a ramane neschimbata, ca nu e pregatit, ca imi ureaza de bine si ca stie ca o sa fiu bine, mi-a spus ca sunt prea insistenta si ca el e o persoana care refuza greu.

Dupa toata asta, i-am cerut sa ne vedem intr-un weekend luna aceasta sa vorbim.deschis despre ce s-a intamplat, i-am propus un weekend si el a zis ca o sa imi zica daca e ok acel weekend si ca vedem. Nu stiu ce sa mai cred. Daca ma place totusi de ce e asa cu mine, de ce m-a ignorat, oare inca se gandeste, oare inca ma place, oare o sa vrea sa se vada cu mine
Voi ce spuneti? Ce o fi in mintea lui

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Eu spun să aștepți să discutați totul deschis. Nu mai trage de el,
Înțeleg că-ți place foarte mult, însă, cel mai bine este sa lași lucrurile să vină natural. E posibil ca acele reproșuri să fi fost un turn off pentru el și sa nu se mai vadă intr-o relație cu tine. Dacă te place cinevac nu înseamnă neapărat că vrea să fie împreună cu tine. Cu siguranță este atras de tine și ii place compania ta, însa, nu își dorește ceva mai mult. Eu totuși nu sunt atât de sigura, din ce ai povestit, că și-ar fi dorit o relație, dar cine știe, poate chiar și-a dorit, dar s-a pripit și s-a gandit ca mai bine spune totul pe fata. E de apreciat asta, a fost sincer pana la urma. Nu uita faptul că ți-a spus că ești foarte insistentă, asta spune multe. Ai tras cu dintii de el și chestia asta nu prea e atrăgătoare. Da, e dragut sa îți pese de o persoana, sa îți doresti sa fii cu ea, și așa mai departe, însă, pana la o limita, de acolo apare disperarea și persoanele care se văd încolțite de asta, bat in retragere, e și normal. De văzut, cu siguranță o să se vadă, însă, încearcă sa nu mai ai atâtea așteptări. Vorbește deschis cu el și, oricare ar fi răspunsul lui, nu îl mai trage după tine, nu îl mai,, forța". Ce o fi in mintea lui, știe numai el, iar, dacă este 100% sincer cu tine, vei afla happy Succes

| wtfiswrong explică (pentru AnemonaP):

Daca ma place cu adevarat, ca tot zice ca ma place, oare o sa ma caute el?

| AnemonaP a răspuns (pentru wtfiswrong):

Așteaptă și vei vedea, însă, așa ar fi normal.

| wtfiswrong explică (pentru AnemonaP):

Inteleg. Incerc sa astept, insa imi e destul de greu. Dar voi face tot posibilul. Ma gandesc ca poate se tot gandeste, mi-a mai zis ca se gandeste legat de asta acum cateva zile. Insa de atunci ignore total, dupa ce l-am intrebat "ce mai face"

| AnemonaP a răspuns (pentru wtfiswrong):

Nu mai insista. Doar așteaptă. Dacă nu mai da vreun semn, aia este, viața merge înainte.

9 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Nu crezi ca esti nițel disperata? Gen, insisti prea mult, vrei prea mult. Omul din respect ti-a spus ca te place si toate cele dar e clar ca e doar o prietenie cu beneficii si atat. Va satisfaceti reciproc cand aveti nevoie si gata. El cu "nu este pregatit"de fapt spune ca nu vrea o relatie serioasa, nu vrea sa fie implicat sentimental si atata tot. Nu mai pune sentimente atat de repede ca nu va fi bine pentru tine. In cateva luni crezi ca se cunoaste o persoana si se decide sa fie o relatie serioasa? E nevoie de mult timp, nu de o intalnire o data la cateva saptamani.

| gogugogugogu a răspuns:

Probabil il sperie crizele tale la nervi, sau poate gesturile tale il impiedica sa te considere perfecta. Numai el stie...

| BoboBobo6717 a răspuns:

Salut! Dă-i pace, momentan. te place, cu siguranță. Și tu îl placi pe el. Bate in retragere fiindcă l-ai cam încolțit, probabil a analizat bine situația și s-a gândit cä nu are nevoie de așa ceva. Tu încă speri la o relație cu el, deși a fost sincer cu tine și ti-a zis că nu e pregătit, practic îl stresezi de fiecare dată când vă vedeți, asta îl îndepărtează si mai mult. Si eu când văd că un băiat tot insistă la mine, îl ignor complet. Acceptă situația, puteți fi prieteni cu beneficii și poate o să se schimbe cândva situația. Dacă crezi că nu ești în stare pentru o astfel de relație fiindcă ai pus deja suflet, atunci dă-i pace, nu te mai injosi.

| wtfiswrong explică (pentru BoboBobo6717):

Nu isi doreste o prietenie cu beneficii, am discutat si despre asta, acum cateva saptamani. El mi-a zis clar ca ma place, deci nu stiu ce sa mai cred.

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Sfatul meu pentru tine ar fi sa incerci sa il lasi mai moale putin, sa ii dai mai putina atentie. Momentan in mintea lui totul este putin neclar. Ar trebui sa fii putin mai "toxica" cu el. Argumentul pentru comportamentul tau este faptul ca indiferent de ce se v-a intampla intre voi, tu vrei reusi sa te detasezi putin, iar daca o sa fiti impreuna, el o sa invete cum este sa ii lipsesti, si o sa ia si el initiativa.
De asemenea, eu i-as da un ultimatum cand va vedeti urmatoarea data, macar asa tu poti sa nu fii blocata in trecut si sa reusesti sa treci peste.