| Utilizator657984 a întrebat:

Am 14 ani și am o sora de 19 ani, pe la ora 4 ne-am certat și i-am spus: -Du-te în p*** ma-tii de curva jegoasa! Ea când a auzit ce i-am spus a început sa plângă și mi-a spus: Ma duc sa te spun mamei pentru ca mi-e frica ca dacă dau în tine intri în coma! Sora mea face Karate și Kickboxing de la 15 ani, mai ales ca are o înălțime de 1.88, deci foarte înalta, pe când eu am 1.59 și 45 de kg, deci foarte... slab. Mama a venit la mine foarte furioasa și mi-a spus sa-mi cer scuze, dar eu fiind un bou i-am spus ca mai bine mor decât sa o vad pe ființa asta, atunci mama mi-a dat o palma și m-a trimis în camera mea. Ce sa fac sa ma ca sora mea sa ma ierte? Va rog nu fiți rai pentru ce am făcut pentru ca mi-am învățat lecția.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu mai zi nimic si lasa sa treaca timpul, sa iti ceri iertare e cea mai mare slabiciune care o poti avea iar persoana careia ii zici se va simti superioara. Doar la parinti mama tata e bine sa iti ceri scuze in rest nimeni nu merita asa ceva

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci frumos si-ti ceri scuze sorei tale si mamei tale. Implicit ai jignit-o si pe ea.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să iti vezi un timp de treaba si sa te faci nevăzut prin casa, sa nu deranjezi pe nimeni si asa ceilalti isi vor da seama ca te simti prost.Iar cand prinzi momentul oportun sa ai o discuție cu sora ta si sa iti ceri scuze.
Dacă discuția a fost recenta nu prea rezolvi nimic, ea încă probabil e supărată pe ce ai vorbit si nu te va ierta, dar daca lasi timpul sa treaca si pe urma ii spui ca iti pare rau va veti împăca.

| anonimg a răspuns:

Cuvintele sunt de prisos. Adică nu sunt de folos în cazul acesta. Nu trebuie să faci nimic altceva decât să-ți pară rău pentru ce ai făcut. Singura părere de rău n-are de-a face nici cu frica, nici cu teama de pedeapsă, ci doar cu faptul că ai rănit-o pe sora ta. Aceasta părere de rău are de-a face cu schimbarea caracterului, și te va face să spui "Mai bine mor eu decât să mai rănesc oamenii". Aceasta părere de rău nu este pământească, ci este cerească, pentru că este de la Dumnezeu; numai El o poate aduce în inima omului.
Inima ta, caracterul ți se poate schimba chiar și în urma lecturării acestei cărți: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Sofer a răspuns:

Mai bine iti cereai iertare pentru cuvintele urate. Totusi e sora ta si ar trebui sa va intelegeti.

| alina2k18 a răspuns:

Ii scrii un biletel si ii cumperi o floricica si se inmoaie si te iartawinking

| DarthNiger a răspuns:

Te duci si iti ceri scuze personal si spui ca ai gresit, eventual cumpara-i si un cadou, poate te iarta, ai spus o insulta foarte grava si ai dat dovada de lipsa de bun simt, invata sa vorbesti frumos alta data fiindca ai facut un gest foarte urat, nu stiu daca te iarta, eu in locul ei ti-as fi dat si o palma ca sa nu mai vorbesti urat.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Ce sa fac?"

Sa iti ceri scuze, asta sa faci. Dar sa fie sincerewinking.

| acerr a răspuns:

Offf,pai simplu
zii asa,zau imi pare rau, doar sti ca te iubesc, am fost si eu nervos si au iesit cuvintele ca din pusca, nu m, am controlat,,, ma ierti?

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine in primul rand vad ca ai unele probleme cu autocontrolul.Ai fost condus in situatia data de emotii, mai exact de nervi, si ai reactionat impotriva vointei tale pentru a arata ca nu vrei sa te supui surorii tale si ca sa iti impui autoritatea.Totusi,ai cam exagerat astfel daca sincer.E si evident ca ea se simte ranita, dar tot ce poti face e sa iti repari greseala.Cu totii mai gresim si spunem cuvinte la nervi, cu totii am comis fapte urate impotriva vointei, dar important e sa invatam din aceste experiente neplacute.Incearca sa iti ceri scuze de la ea,arata-i ca iti pare rau,i-ati vorbele urate inapoi si spune-i opusul la ceea ce i-ai spus adineaori. Poti sa-i cumperi de asemenea si un mic dar, o floare, o ciocolata.Ea te va intelege la sigur. Explica-i situatia, spune-i ca ai reactionat la nervi, arata-i ca iti pare tau.Pe viitor nu mai repeta aceasta greseala.

| Raizing a răspuns:

O sa-i treaca.Ia-i o cutie de bomboane, scrie-i un bilet (ca-ti pare rau) -si lucrurile vor deveni la normal, cum erau o data!

| powerslidelambo a răspuns:

Sa-i spui ca iti pare rau ca ai injurat-o atat.