| akaskkas a întrebat:

Am 15 ani. Va rog spuneti-mi si mie, ce li se pare in neregula unor oameni anumite lucruri la baietii din secolul XXI sa zic asa. Unii baieti/barbati imi zic mie ca am apucaturi de femei pentru ca imi place sa stau mult la baie, sa ma aranjez. Imi place sa ma vopsesc, imi place parul mare(unii oameni zic ca e specific femeilor), sa ma epilez pe maini/picioare. Nu suport deloc parul de pe corp, doar cel facial si cel din cap. Ce li se pare anormal in chestia asta baietilor/barbatilor? Mie mi se pare foarte igienic. Stau la baie cam o ora in fiecare dimineata, seara stau si mai mult de o ora, sa nu mai zic si in timpul zilei, dar nu mi se pare anormala chestia asta. Nu inteleg de ce lumea are ceva cu baietii acestia. Prefer sa fiu aranjat, curat, oricat de mult mi-ar lua decat sa stau sa ma bata la cap oamenii. Astept anumite pareri legate de acest lucru, deoarece mi se pare ceva.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si mie imi place sa fiu curata si inteleg asta. dar sa stai o ora in baie pe zi mi se pare o nebunie intreaga, o pierdere de timp cumplita si inutila. Un dus dureaza 10 minute (x 2/zi), o epilare alte 10 (x 1/saptamana), restul toaletei alte 10 minute (x2/zi). Daca stia doua ore pe zi in baie, cand mai ai timp de viata ta. un calcul simplu arata ca neglijezi ceva important in favoarea unui asa-zis exces de igiena (nu esti mai curat daca te speli o ora, e suficient un dus corect facut, energic de 10 minute ca sa fii perfect curat, fara nici o pata). La 15 ani ar trebui sa ai 5 ore de scoala, minim 5 ore de pragtire pentru scoala, minim doua ore de pregatire suplimentara, minim doua ore de citit. Cu putin ajutor in gospodarie (esential la varsta ta) si somn, nu iti ramane in nici un caz atata timp de pierdut. Degeaba ai corpul perfect curat daca si mintea ti-e la fel de curata. Asta este anormal la tine, ca faci abuz de asa-zisa curatenie (inutil, fiindca nu esti mai curat decat daca ai folosi judiocios timpul) si neglijezi lucruri esentiale in viata.

| n1n1o a răspuns (pentru Brigaela):

+1 raspuns foarte util si constructiv, dar nu cred ca si-a pierdut el timpu sa citeasca tot trebuia sa mearga la baie (ironic vorbind).

| Liviu a răspuns:

Puiut,esti viitor barbat, trebuie sa te mandresti cu faptul ca ai par pe burta, piept.Asta ti s-a lasat de la stramosi tai.Cum dracu sa te epilezi pe maini,burta,piept, picioare? Mai ai sa porti tanga, si in rest, un fard, si aia e, iesi la agatat.Desteaptate o data, termina cu astea.O sa ai timp sa iti dai cu pumni in cap peste 5 6 ani, cand nu o sa ai timp de nimic cand o sa lucrezi.Si eu am avut parul lung, dar nu ma epilam doar la subrat, si zona intima.In rest, lasam la locul lui parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, de ce incerci sa dai explicatii unei persoane care te critica inainte de a te cunoaste? Vezi, cred ca asta e problema ta, dai prea multa importanta la ceea ce crex si zic altii despre tine. Imi plac baietii care se aranjeaza si au grija de felul in care arata. Esti diferit, nu esti un ciudat, asta e felul tau si daca altora nu place e problema lor. Acum sincer, baietii cu parul scurt sunt mai atragatori si mai "masculini", asa cum fetele cu parul lung sunt mai feminine decat cele tunse scurt ca baietii.Parere mea, totusi unora le plac si fetele cu parul scurt, asa cum si unor fete le plac baietii cu parul lung cum il porti tu. In fond lor trebuie sa le placi, nu barbatilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate esti metrosexual.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Mai, daca nu te interesa ce zicea lumea, nu intrebai, tot un mini travestit cu c. oaie de forma ramai.

| n1n1o a răspuns:

Sal, nimeni nu zice sa nu te ingrijesti si eu ma epilez ca orice baiat din "zilele noastre" de altfel, cu parul mai lung nu stiu ce sa zic, parerea mea incearca sa fi in pas cu majoritatea baietilor (in caz ca nu vrei sa mai fi vorbit). Cu vopsitul sunt de acord cu tine (dar depinde ce culori te vopsesti (nu rosu, albastru, roz, verde etc. pentru ca asta chiar e specific fetelor)). Dar nu sta toata ziua la baie pentru ca nici fetele nu stau toata ziua la baie sa se aranjeze. Fara suparare nu inteleg de ce-ti petreci asa mult la baie O.o (am inteles ca vrei sa fi mereu aranjat si curat dar tu inainte de culcare mai stai 1 ora in baie sa te aranjezi pentru somn?)

| akaskkas explică (pentru n1n1o):

Da, sunt de acord cu tine si la vopsit, si nu am zis ca ma vopsesc rosu sau alte culori de genul asta, doar o nuanta mai deschisa, sau negru inchis de tot. Le-am incercat pe amandoua si imi sta mai bine mai deschis. Nici eu nu m-as vopsi rosu/roz etc. Parul lung imi place foarte mult deoarece imi ascunde mai multe defecte(imi face fata mai lunga, ceea ce mie imi place, ea normal e ceva gen oval spre patrat, imi face nasul mai mic, mi se pare mie ca imi sta mai bine, dar am fost tuns si mai scurt). Legat de baie, asa m-am obisnuit sa fac un dus dimineata, spalat pe dinti, sa ma curat pe fata un cleanser, sa ma spal pe dinti etc. iar seara, ma spal inainte de culcare, repetand faza cu cleanserul si spalatul pe dinti. Cred ca cel mai bun motiv pentru care stau atat la baie e si faptul ca ma relaxeaza acel loc. in special cand incep sa ma spal pe corp, ma simt foarte bine.

| n1n1o a răspuns (pentru akaskkas):

Mjaoritatea facem asta dimineata si seara (inainte de culcare), dar parerea mea este ca e gresit ca locul in care te simti tu cel mai bine este baiat. Doar parerea mea. big grin

| akaskkas explică (pentru n1n1o):

Nu ma simt cel mai bine in preajma unui baiat. Repet, gay nu sunt, nu am avut niciodata asemenea atractii fata de baieti.

| n1n1o a răspuns (pentru akaskkas):

"dar parerea mea este ca e gresit ca locul in care te simti tu cel mai bine este baia" scuze nu am vrut sa scriu baiat D: si nu cred ca esti gay. Sfat citeste cu atentie ce tia scris @Brigaela.

| akaskkas explică:

Nu am zis ca imi place sa port blugi stramti si tricouri stramte si astea. M-am referit strict la epilare, freza/par lung(eu unul prefer parul lung), vopsire si chestii de genul acesta, nu am intrat in subiectul haine, acolo sunt de aceeasi parere, trebuie totusi mentinut un echilibru. nu blugi stramti si alte chestii. Am spus si ca mie imi place parul doar cel facial si cel din cap, nu prea am vazut bulangii sa isi lase barba in sensul sa nu si-o rada. Si te asigur ca eu cel putin, ma comport cu prietenii mei destul de ok, adica ne mai injuram etc, nu ne comportam cum zici tu ca fetitele, gen sa fim delicati/pasnici sau asa. Sper ca ai inteles la ce am vrut sa ma refer, am incercat sa explic cat mai detaliat.

| akaskkas explică:

Sa iti raspund si aici. Nu folosesc rimel, nu ii iau hainele cum zici tu. Numele acesta este pentru ca ei nu m-au sustinut niciodata, indiferent de ce situatie. Ca sa iti mai zic ceva, eu fac sport. destul de mult. Imi place mult fotbalul si luptele libere, dar ei zic ca nu e de mine, ca nu sunt eu capabil sa fac aceste sporturi. Un alt motiv ar fi faptul ca ei niciodata nu s-au interesat de mine si niciodata nu pot sa discut cu ei deschis, pe orice subiect. Nu ii intereseaza si punct. Daca ei se comporta asa, asa ma voi comporta si eu pana ajungem la altele. Poate ca acum ma injuri si zici ce generatie sau mai stiu eu ce, insa nu stie nimeni ce am suportat eu.

| akaskkas explică:

Si referitor la faza ca sunt mai feminin decat mama mea, nu e adevarat. Consider ca trebuie sa arati bine oricand, sa te simti bine moral in primul rand. Nu ma intereseaza ce zice lumea, ca sunt bulangiu. asta e parerea lor.