| AlexFirut a întrebat:

Am nevoie de ajutor,părinții mei s-au despărțit și stau la tata,el toată partea asta din viața m-a mințit in legatura cu familia din partea ei, gen bunicii, unchii mătușele... Mă ceartă despre discuțiile cu mami, e adesea beat, cer sa menționez că are probleme cu furia, nu are un serviciu bun, nu știe bine sa scrie.Ce credeți că trebuie să fac? Bunicul a murit,el mă susținea în legătură cu totul, bunica e de partea lui tati și îl crede prea mult, el nu ma minte doar pe mine, ci pe toată lumea.Mama s-a recăsătorit cu un bărbat care ține mult la mine și eu țin mult la el.Ce credeți că trebuie să fac, eu cred că trebuie să merg la mami, ei nu sunt buni de nimic, tata nu s-a descurcat niciodată singur.Am 12 ani

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama si sotul ei te vor atunci mama poate solicita instantei de judecata sa stabileasca domiciliul tau la domiciliul lor si tu vei solicita la fel, cand vei fi ascultat de judecator. Daca situatia descrisa de tine este reala aproape sigur iti va fi stabilit domiciliul la mama.

| sofisis a răspuns:

Trebuie sa deschida mama ta proces pentru schimbarea domiciliului, in cazul in care tu ai legal domiciliul stabilit la tata.
Daca nu ai domiciliul stabilit la tata ci doar a preferat maica ta sa te lase la el...mama ta e usor idioata dar te poate lua oricand fara decizie judecatoreasca.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| ynexistenta a răspuns:

Pai daca maica-ta vrea sa te ia la ea si sotul ei te accepta, nu vad de ce nu te-ai duce, cred ca tatal tau e un pic frustrat ca nu prea ii merge in viata dar in loc de frustrare si in loc sa se afunde in alcool ar trebui sa faca ceva sa va fie bine, un serviciu mai bun, sa-ti dea mai multa atentie...nu cred ca ar trebui sa stai la el doar pentru ca te gandesti ca va suferii daca pleci, cred ca trebuie sa te gandesti la viitorul tau, nu al lui.Important este sa-ti fie tie bine, daca esti mai fericit cu mama ta si noua ei familie, mergi la ea.asta e parerea mea, tu faci cum simti ca e mai bine pentru tine!