| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o dilema ce mă macină de câteva luni bune SI sunt disperat.Acum un eram împreună cu o fata iar după scurt timp ne-am despărțit mai mult din vina mea pentru că nu prea comunicam însă în acel scurt timp m-am atașat ft mult de acea fata.In timp am avut si alte relații însă gândul meu tot la ea, mi-am dat seama că eu am greșit si că aș putea să încerc să îi propun sa ne împăcăm dar am o mare frica si este frica de a fi refuzat. Aproape în fiecare zi mă uit în împrejurimi, o vad, mă uit la ea pentru câteva secunde iar apoi îmi continui drumul zicând ba că nu mai am cum să mă împac cu ea, ba că vreau să încerc să o fac sa ne împăcăm însă ceva nu mă lăsa, îmi este teama de eșec, chiar daca știu exact ce am de făcut. Nu știu ce să fac, vreau să îmi arăt sentimentele fata de ea pentru că nu am știut cum iar acum când știu îmi este prea teama de eșec, ce sa fac? Ca rog să mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| Aditu94 a răspuns:

Salut, parerea mea ca motivu despartii este din cauza amundurora,nu e de ajuns sa trag doar tu de ea si sa insufletesti mereu relatia ca ea nu este in stare. Motivul despartirii nu esti tu,ci lipsa de interes unul fata de celalalt,degeaba tu esti baiat bun daca pe ea nu o mai intereseaza si asteapta sa faci tu toul,la un moment dat cand nu vei mai da din coate,o sa zica cae vina ta,ceea ce nu este. E doar vina ei ca nu se implica. Faptul ca ai avut si alte relatii si inca te gandesti la ea se datoreaza ca ai fost un baiat atasat,implicat si ca ai iubito sincer,ce ea,din pacat nu te-a iubit,doar a mimat ceva ce nu simtea a stat cu tine din obligatie,sa nu te raneasca, am patit si eu acest lucru. Cel mai bine sa te orientezi la fete care au sentimente si te vor in viata lor cu adevarat,iti vei da seama cand te vor cauta si vor da sens vietii lor cu tine,bagandute in seama,stresandute si enervandu-te. Nu trebuie sa iti fie teama de esec niciodata,daca ceva nu merge,nu e din vina ta,tu dai sens vietii si lucrurilor sa mearga,insa daca sentimentul nu e acela si cauti explicatie si ea se scuza dand vina pe tine,o face sa scape de tine,nu ca e vina ta,asa fac fetele in general. Sfatul meu e sa nu iti fie teama sa incerci,daca nu incerci, mai tarziu o sa iti para rau ca nu ai incercat. Incearca-ti norocul si vezi ce se intampla, daca merge, inseamna ca sentimentul e acelasi, daca nu, tragi de ea ca un sac de pamant si degeaba.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa încerci sa intrii din nou în vorba cu ea, dar părerea mea e ca mai bine sa lasa-ti lucurile asa decât sa ajungeți la un moment dat in viata sa va învinuiți ca mai bine va vedeați de drum.
Anumiți oameni pur și simplu nu sunt făcuți sa fie împreună, ci doar sa își poarte dorul.

| AliGab a răspuns:

Sa iti infrunti teama de esec...este unica solutie de a iesi din impas

| gabrielli a răspuns:

Bossule, eșecul este inevitabil în viata. du-te acum și greșește ca mai încolo sa ai deja lecția învățată. Încă ceva, ai grija și cu atenția asta, ok ai foat poate prea indiferent atunci, dar nici sa te gândești acum sa îți pese prea tare. Mai bine indiferent și relaxat, decât prea bun și luat de fraier. Sa nu te trezești ca îți zice ca ești prea sufocant după, oricum fetele îți vor zice orice su chef vazsndu-si interesul. dacă apare unul mai frumos pleacă singura, dacă spare unul tupeist o ia pe sus. ai făcut mau bine cu indiferenta și mai multe relatii, nu sta intr-o fraiera ca îți dă teapa dacă pui suflet. mai bine fa cumva doar sa o arzi și da-i tu teapa înainte sa îți dea ea.