| anonim_4396 a întrebat:

Pe scurt: sa ma impac cu fostul pentru care inca mai am sentimente si care ORICUM va ramane mereu in inima mea sau sa raman cu actualul la care tine si care stiu ca e dispus sa faca orice pentru mine? PE LARG: Sunt vecina cu un baiat de cand eram mici, ne jucam impreuna. Intr-un timp nu ne-am suportat deloc pana am ajuns sa fim impreuna. Am avut o relatie superba de 1 an jumatate in care am intampinat si bune si rele, insa chiar si atunci cand ne impacam eram cea mai fericita din lume, nu exista cearta care sa nu aibe o impacare cu ceva special, sclipitor. Destinul, sau mai bine zis, prostia omeneasca, a facut sa ne despartim, dat fiind si faptul ca eu am plecat la facultate cu toate ca veneam acasa in fiecare weekend ( el era tot mai rece cand eram plecata, nu ma suna aproape deloc). Mentionez ca m-a inselat de cateva ori, insa chiar mi-a aratat ca ma iubeste cu adevarat si chiar am simtit asta. Dupa ce ne-am despartit eu am suferit foarte mult, au urmat cateva luni de chin in care cautam sa-mi gasesc alinarea in orice. La un moment dat, a aparut un baiat in viata mea care m-a uimit, actualul cu care sunt de 5 luni. Recunosc ca tin la el extrem de mult, chiar nu ma gandeam ca o sa mai fiu capabila..si el ma iubeste enorm, ma pretuieste, imi arata in fiecare clipa cat de mult insemn pentru el. Recent, fostul m-a cautat si nu prea i-am dat importanta, insa zilele trecute am vorbit mai mult. Astazi ne-am vazut intamplator si am inceput sa vorbim..Parca fiecare secunda imi aducea aminte de el, fiecare gest aducea cu el o amintire...el tot incerca sa se prosteasca, sa ma ia in brate, sa ma sarute. Eu i-am zis clar ca am o alta relatie si nu as putea sa ma impac cu el, pentru ca stiu ca as suferi din nou la fel de mult. Dupa cateva ore ne-am vazut din nou si am tot vorbit pana mi-a zis: stii ca orice ar fi eu tot la tine ma intorc. M-a lasat muta, pentru ca se vede pe fata lui si din limbajul trupului ca inca are sentimente pentru mine. Eram confuza si dupa ce am incheiat o conversatie telefonica cu actualul, m-am dus la fostul sa-l sarut pentru a lamuri odata ceea ce simt pentru el. Ceea ce am simtit chiar e de nedescris, nu am mai simtit asta de cand m-am despartit de el, cu toate ca tin si la actualul. Cu f., chiar e totul diferit, altfel, nu am cuvinte. Sunt intr-o dilema toala si nu stiu ce pot face: sa continui relatia sau sa incerc sa reinnod o veche iubire? Orice ar fi, stiu ca f. va avea mereu un loc in inima mea. Va rog am nevoie de cateva raspunsuri sincere si demne. Va multumesc. Tin sa mentionez ca nu sunt o copilita de 13-14 ani, nu am eu o varsta tocmai inaintata, dar 20 am.

Răspuns Câştigător
| RheaLustzig a răspuns:

As spune sa iti asculti inima. Ea ce iti spune? Incearca sa traiesti o relatie fara sa o gandesti. Ce iti spune inima? PS: NU confunda alegerea inimii cu pasiunea sau dorinta. Iubirea e mai mult decat o pasiune. Stii cum se spune:" Mereu iti doresti ce ai pierdut, chiar de nu este ce ai nevoie."

| Lavv a răspuns (pentru RheaLustzig):

Ai mare dreptate...Inima, sincera sa fiu, nu stiu ce mai imi spune...Probabil sa ma intorc la fostul cu toate ca m-a ranit in repetate randuri.E greu..Mai ales cand ma gandesc ca s-ar putea sa iau o alegerea proasta si pripita si sa regret mai tarziu.

15 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La cei 20 de ani pe care zici ca ii ai, este vremea sa intelegi ca tot ce a fost, asa trebuie sa ramana. O veche iubire, trebuie sa ramana veche, astfel risti sa murdaresti tot ce a fost frumos intre voi.

| Lavv a răspuns (pentru neutrino):

Nu m-am gandit la asta niciodata. Multumesc mult.

| Cristiann25 a răspuns:

Impaca-te cu FOSTUL! Trimite id-ul tau pe PM sau lasa-l aici sa vorbim mai multe.Am patit si eu asa si ma intorc curand!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Sa zicem ca sunt intr-o situatie asemanatoare. Dar in plus de asta eu il tot visez pe fostul cam in fiecare noapte spunandu-mi ca dupa atata timp inca ma iubeste.
Visele si toata situatia ma fac sa fiu confuza.
DAR incerc sa ma autoconving ca doar de el cel din trecut mi-e dor, nu de el cel prezent. S-a schimbat mult de cand eram impreuna, iar actualul nu ar merita sa il las ca sa incerc 2-3 sapt cu fostul si apoi sa imi dau seama ce greseala am facut.
Scuze daca am vreo greseala, dar e tarziu.

| Lavv a răspuns (pentru anonim_4396):

La asta ma gandesc si eu. Cu toate ca sunt o persoana extraordinara la sfaturi si mai sunt si la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei si pana acum am stiut sa pun totul cap la cap si sa invat din propriile greseli, de data asta e mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fostul te-a inselat si era rece cu tine. Actualul te venereaza si nu ti-a gresit cu nimic. Un om in toate mintile nu ar sta nici macar o secunda pe ganduri. Astea sunt faptele, iar faptele sunt mai reale decat orice sentiment. In astfel de momente cele mai multe fete aleg gresit pentru ca mai tarziu sa regrete. Ai ceva frumos acum, nu da cu piciorul doar din cauza unor amintiri.

| Lavv a răspuns (pentru anonim_4396):

La asta stau si ma gandesc cateodata. Poate o sa fiu capabila sa-l iubesc si pe actualul atat de mult cat l-am iubit si pe fostul, poate chiar si mai mult. Si cu greselile, si actualul mi-a gresit o singura data, insa nu m-a inselat. Suntem oameni, e normal sa gresim. Cateodata ma gandesc ca si eu fac niste greseli banale pentru mine si care pot insemna greseli colosale si dureroase pentru cei de langa mine.

| madalinamadu a răspuns:

Buna! Si eu am trecut prin ce treci si tu iar eu l-am ales pe al doilea desi il iubeam pe primul si el ma iubea enorm.Iar acum, dupa vreo cinci luni de cand ne-am despartit a reaparut in viata mea ca sa imi spuna ca ma iubeste, ca ma vede doar pe mine in toate fetele cu care a fost intre timp si chestii de genul asta.Dar nu pot arunca la gunoi relatia pe care o am acum cu actualul care tine enorm la mine si mi-a demonstrat-o de foarte multe ori si care ma respecta, ma iubeste asa cum sunt si in sfarsit pot spune ca sunt fericita cu el si ca sunt indragostita pana peste cap.Tu faci asa cum consideri dar eu sunt de parere ca trecutul este trecut, nu te intoarce in el deoarece daca erai cu adevarat fericita acolo nu plecai niciodata.Succes! happy

| Lavv a răspuns (pentru madalinamadu):

Asa e, daca eram cu adevarat fericita nu plecam, dar eu am ales datorita ratiunii cand am plecat, deoarece simteam ca ma injosesc prea mult. Acum, cand privesc in trecut, pot spune ca nu regret absoult nimic din ce am facut cu el, sunt amintiri atat de placute si unice incat nu le pot descrie. Parca pana si certurile aveau ceva unic si atunci cand ma impacam cu el ma simteam cu adevarat fericita, implinita. Acum e greu, deoarece sentimente am si pentru actualul, dar nu se compara. Uneori stau si ma gandesc ca poate sunt sentimente diferite in orice relatie pe care am avut-o...

| madalinamadu a răspuns (pentru Lavv):

Fiecare persoana este speciala in felul ei si sentimentele pentru fiecare sunt diferite desi in unele cazuri sunt aceleasi.Dar daca tu ai suferut mult in trecut meriti ceva mai bun.happy

| SummerxD a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la cel pe care il iubesti cu adevarat si simti asta, la cel care te face sa fii in al 9 -lea cer, cel care iti ofera ce iti doresti (afectiune, fericire) si iti demonstreaza dragostea lui fata de tine, gandeste-te si punele toate cap la cap, si alege, fiidca totusi ai 20 de ani, este o alegere destul de grea, si poate fii si pe viata! Nu conteaza cine este ( fostul, actualul) alege-l pe cel care te iubeste il iubestii, si te simti bine langa el! Succes!

| Lavv a răspuns:

Asa e Mada, ai mare dreptate. L-am ales pe actualul dupa o discutie lunga si frumoasa cu fostul. Inca ne iubim, si am zis ca momentan avem vietile complicate amandoi. Ne-am dat seama ca daca dupa 6 luni in care nu am mai vorbit deloc inca am fost in stare sa nutrim sentimente sincere si adevarate unul pentru celalalt, asta inseamna ca vom avea si in viitor. Dumnezeu le aseaza pe toate si daca e sa fie, va fi, cred eu.

| Masterzz a răspuns:

Te-a inselat fostul. Daca te iubea nu o facea si nu te facea sa suferi si nu era "din ce in ce mai rece". Nu te mai incurca cu fostul si faci un mare pacat daca il inseli pe actualul. O sa faci acelasi lucru urat pe care fostul ti l-a facut tie. Priveste numai spre viitor si imagineaza-ti viitorul cu cei care te fac sa te simti bine, nu spre cei care te-au ranit. Intreaba-te ce vrei de la viitor, pe cineva care "te iubeste" dar te va insela toata viata sau cineva care te pretuieste si te merita cu adevarat?

| Lavv a răspuns (pentru Masterzz):

Ideea e ca poate sa ma iubeasca o persoana cu adevarat toata viata daca eu nu nutresc senmtimente reale, degeaba, va fi greu. Nu incerc sa fac ceea ce mi-a facut fostul mie, dar incerc sa vad ceea ce e mai bine pentru mine, deoarece nu vreau sa traiesc o minciuna. Cineva mi-a mai zis ca daca e sa fie al meu, va fi. Intr-un fel eu cred cat de cat si in destin, insa datorita alegerilor noastre ne pavam drumul si odata luata o alegere gresita acum, probabil, nu voi mai avea sansa in viitor sa o iau pe cea buna si voi suferi pentru asta.