Întrebare recomandată | tears a întrebat:

am o intrebare parinții mei se cearta de mai bine de o saptamana si nu stiu ce sa fac. Nu se mai ânteleg si nu vreau sa se desparta. Va rog ajutati-ma!

11 răspunsuri:
| Addaaa99 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, si parintii mei s-au despartit.
Dar tu nu ai ce sa faci. daca ei nu se mai inteleg nu v-or putea sta impreuna doar de dragul tau.
si sa sufere amandoi.

va fi bine, o sa vezi :*!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Rozali,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu ei si spune-le sa se impace macar de dragul tau.Ce naiba suntem, suntem oameni nu putem trai intr-o casa fara sa ne batem? Suntem oameni sau fiare? Incearca sa ii ajuti si tu vorbeste de exemplu cu mama ta si convinge-o sa se impace cu tatal tau.Trebuie sa intervii si tu sa nu ii mai lasi sa caute motive de cearta.
Sper sa fie bine.

Răspuns utilizator avertizat
| 21Ratio a răspuns:

Spune-le ce ai pe suflet si cat de mult ii iubesti. Imi pare foarte rau pentru tine.crying

| PassingBY a răspuns:

Spunele lor asta. Spunele că te deranjează. Vezi ce o să iasă.

| PassingBY a răspuns:

Vorbeşte cu ei şi spenele că te deranjează. Şi încearcă să îi faci să îşi rezolve problemele şi altfel decât prin ceartă.

| agathapurple a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Si decat sa accepte sa stea in aceeasi casa doar de dragul tau si in schimb sa.i vezi tensionati tot timpul iar nu este in regula.
O sa.si rezolve problemele, tu doar sa tii minte ca orice ar fi ei te iubesc in mod egal si raman in continuare parintii tai.
Orice probleme ar avea, au intre ei nu cu tine.

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Pai... nu prea stiu cum sa rezolvi situatia. Cred ca cel mai bin ar fi sa vb cu ei si sa ii faci sa inteleaga ca nu e bine ce fac. Succes.

| VreauSaRad a răspuns:

Nu tot timpul e mai bine sa impaci 2 oameni, au si ei problemele lorfii sigur/a ca o sa se impace..eu de exemplu am 21 ani daca aud ca se cearta strig la ei si se calmeazalaughing) ..nu incerca si tu astabig grin

| Aleics a răspuns:

Buna! Si eu am fost in aceiasi situatie ca tine deci intelleg ce greu iti e.Incearca sa le trezesti romantismul sau incearca sa le arati cat de greu ti-ar fi daca ei s-au desparti eu asa i-am convins pe ai mei.S-au mai stiu un truc daca ai jurnal scrie in el ceva de genu"Astazi mami si tati s-au certat foarte rau si nu suport sai vad asa"cum am zis ceva de genu.Si lasa jurnalul deschis undeva unde il pot vedea ai tai si indata ce citesc vor realiza ca nu e bine pentru tine sa se desparta.
Sper ca te-am ajutat.